Top lista: najbolji DSLR-ovi za početnike
Kit objektivi su lagani, relativno oštri, a zbog sve boljih performansi novih fotoaparata pri visokim ISO vrijednostima čak ni blenda od f/3.5 na širokom kraju više nije toliko spora. No kada želite nešto više od vaših fotografija kad-tad ćete kupiti novi objektiv. Mi smo stoga napravili popis nekih od najisplativijih rješenja. Svi prijedlozi odnose se na DSLR fotoaparate sa senzorom APS-C veličine koji su najprodavaniji poput Canona 600D, Nikona D5100 ili Sonyja SLT-A57. Ako pak imate Full Frame ili mirrorless fotoaparat vrijede iste smjernice za kupnju objektiva, ali sami objektivi bi ovisno o slučaju mogli biti malo drugačiji. Ako vam nije jasna terminologija oko otvora blendi preporučamo da pročitate naš vodič manualnih postavki fotoaparata.
50mm f/1.8
Bez ikakve dvojbe povoljna 50-ica je najbolji objektiv koji si možete kupiti, a lako moguće i komad opreme koji će najviše unaprijediti vaše fotografije u općenitom smislu, uz sam D-SLR fotoaparat. Sa 50mm ćete moći dobiti iznimno oštre fotografije čak i u uvjetima slabijeg svjetla. Objektivi poput 50mm f/1.8 praktički nemaju nedostataka, a razloga za kupnju je pregršt, jer je 50-ica vjerojatno:
- - najoštriji objektiv koji ćete ikad kupiti
- - najbrži objektiv koji ćete ikad kupiti
- - najlakši objektiv koji ćete ikad kupiti
Uz sve ovo, 50-ica je vjerojatno najpovoljniji objektiv koji ćete ikad kupiti. Sve ovo je moguće zbog zbog zakona optike - 50mm objektive relativno je lako konstruirati. Dok veliki zum objektivi znaju imati i po dvadeset elemenata, 50-ice najčešće imaju samo sedam ili osam. Zbog toga mogu istovremeno biti oštre, brze i lagane, a da ostanu povoljne. Konkretno to znači da ćete svoj novi 50mm f/1.8 objektiv platiti oko tisuću kuna, možda malo manje ako koristite Canon pa vam treba Canonov objektiv, a malo više ako koristite Nikon, Sony ili Pentax.
Ako želite još brži i još oštriji objektiv svi proizvođači imaju u ponudi i 50mm objektive s blendom f/1.4, ali oni su i znatno skuplji. Canon nudi i ekstremni 50mm f/1.2 objektiv, ali je on sa cijenom od gotovo 13 tisuća kuna namijenjen profesionalcima. Jedina potencijalna mana 50mm f/1.8 objektiva je to što 50mm znači da imate fiksirano vidno polje, dakle nema nikakvog zumiranja poput onog na koje ste navikli kod vašeg kit objektiva ili kod jeftinijih kompaktnih fotoaparata. "Sreća u nesreći" je to što sa 50mm na APS-C formatu senzora imate gotovo idealnu duljinu za fotografiranje portreta.
Tamron 17-50mm f/2.8
50-ica je prvo što trebate kupiti, ali kad ponovno poželite "luksuz" zumiranja i šireg kuta koji imate sa kit objektivom onda 50-ica ispada iz igre. Tamron 17-50mm f/2.8 u odnosu na standardni kit objektiv nudi bržu blendu. Iako f/2.8 u odnosu na f/3.5 kod kit objektiva ne znači puno kad ste na širokom kraju, na onom dugom blenda kod kit objektiva pada na f/5.6 dok na Tamronu ostaje ista, a tu je već razlika velika. I sami proizvođači poput Canona, Nikona, Sonyja i Olympusa imaju objektive ovog raspona sa istim otvorom blende, ali odlučili smo se preporučiti Tamrona zato što je već dokazan na tržištu.
Cijena iznosi nešto više od 2.500 kn za verziju bez stabilizacije slike, te nešto više od 4.000 kn za verziju s ugrađenom stabilizacijom. Definitivno preporučujemo kupnju verzije sa stabilizacijom, osim ako koristite Sony jer Sonyjevi DSLR fotoaparati imaju stabilizaciju već ugrađenu u tijelo fotoaparata. Spomenimo još i da ovaj objektiv ne možete montirati na Full Frame fotoaparat (poput npr. novih Canona EOS-6D ili Nikona D600), a ekvivalent koji možete koristiti s njima je Tamron 28-75mm f/2,8.
Zum objektiv raspona 70-200mm
Kada vam 50mm više ne bude dovoljno, poželjet ćete objektiv s kojim možete više zumirati, što je jako korisno ili čak neophodno kod fotografiranja sporta ili većih koncerata. Profesionalci koriste ovakve objektive s najvećim otvorom blende od f/2.8, (ali je cijena takvog objektiva oko 15 tisuća kuna). Mi ćemo se zato zadržati na dvostruko jeftinijim verzijama s otvorom blende od f/4. Canonovi 70-200mm f/4 objektivi su već dugo na tržištu i dokazani su u rukama korisnika, a postoje verzije sa i bez stabilizacije. Na većim fokalnim duljinama je stabilizacija slike puno bitnija nego na kraćim, ali Canonova verzija 70-200mm sa stabilizacijom košta preko 8.000 kn, dok se ona bez stablizicije može kupiti za manje od 5.000 kn. Isplati li se potrošiti toliko više novca morate procijeniti sami. Nikon je nedavno predstavio svoj 70-200mm f/4 objektiv s novom generacijom stabilizacije slike, a cijena bi trebala biti slična Canonovoj verziji.
Ako su vam ove cijene previsoke, možete probati sa Tamron ili Sigma varijantama 70-200mm objektiva, ali uvijek ostaje i mogućnost kupnje polovnog objektiva. Ako imate malo znanja i sreće polovni objektiv ne mora biti znatno lošiji od novog, dapače. Cijena za polovni ekvivalent 70-200mm f/4 objektiva se kreće oko 1.000 kn po oglasnicima, a ako koristite Sony fotoaparat preporučujemo kupnju Minoltinog 70-210mm f/4 objektiva. Uz malo sreće možete ga naći i za manje od 1.000 kn (uvijek se isplati provjeriti stanje u austrijskom digitalfotocamera dućanu u Grazu), a stabilizacija slike vam i tako ne treba jer je kod Sonyja ugrađena u tijelo fotoaparata.
Makro objektiv
Jedno od neugodnih otkrića nakon kupnje DSLR fotoaparata je to da zbog većeg senzora vaš fotoaparat više ne može fokusirati onoliko blizu koliko je to mogao neki manji kompakt ili ultrazum fotoaparat. Ako želite fotografirati malene stvari izbliza sa DSLR-om, potreban vam je makro objektiv, a uz njega bi preporučili i čitanje barem nekog vodiča o makro fotografiji koja je u DSLR svijetu nešto kompleksnija. Prije kupnje trebate i odlučiti što želite fotografirati sa makro objektivom? Jer ako želite primjerice loviti leptire u letu, vjerojatno će vam biti potrebna veća fokalna duljina. Takvi objektivi su i skuplji. S jedne strane možete kupiti npr. relativno dugi Sigmin 180mm f/2,8 makro objektiv čija je cijena preko 12.000 kn, a s druge strane Tamronov 60mm f/2 makro objektiv čija je cijena nešto viša od 3.000 kn. Kao zlatnu sredinu mogli bi predložiti Tamronov 90mm f/2,8 makro objektiv koji košta tek nešto više od 3.500 kn, a već godinama uvjerljivo pobjeđuje u raznim usporednim testovima makro objektiva.
Ako koristite Canon fotoaparate postoji jedan poseban objektiv - 65mm f/2,8. Poseban je po tome što omogućuje puno veća uvećanja od standardnih makro objektiva, pa s njim možete fotografirati i npr. zrno kave ili neku muhu koja će vam ispuniti cijeli kadar. Cijena za to je oko 8.000 kn.
.
Više o temi objektivi.
>> Kako da fotkam vatromet sa svojim DSLR-om