ŠTO TOLIKO OČEKUJEMO
Razlog popularnosti Samsung Galaxya S II je jednostavan − bio je jedini top model iz Samsunga u vrijeme svog izlaska, uz to u jako tankom i laganom kućištu jednostavnog dizajna. HTC je pak imao pet top modela (Evo 3D, Sensation, Sensation XL, Sensation XE...) pa korisnici nisu znali što odabrati. Čak ga ni tehnički potkovaniji Galaxy Nexus, izrađen od strane samog Googlea nije pokorio. I još uvijek se prodaje masovno kao i Apple iPhone 4/4S.
Samsung Galaxy S II • Samsung Galaxy Nexus • Apple iPhone 4S
Od nasljednika su mnogi očekivali čudo, ne samo u nekom tehničkom smislu, već i u smislu praktičnosti korištenja. Nešto ljepše, brže i bolje od svega što smo vidjeli. Brži i napredniji Samsung Galaxy S III će naravno biti, ali pitanje je ima li ono "nešto". Nešto radi čega je Nokia tako dugo bila broj jedan kada su u pitanju mobiteli − zbog industrijskog dizajna i kvalitete izrade.
Apple je pokorio tržište mobitela jer je u svakom modelu imao ono "nešto". Prvo je to bio nevjerojatno precizan i lako upravljiv zaslon na dodir kakav prije nismo vidjeli. Nakon 3 godine imala ih je i konkurencija, uključujući i Samsung. Svi su poludjeli za aplikacijama koje je Apple nudio. Danas ih Android ima u gotovo jednako velikom broju. Onda je iPhone 4 ponudio fenomenalan Retina zaslon i odličnu kameru, da bi u petoj inačici Appleovog telefona dobili još brži OS, još bolju kameru i Siri glasovno upravljanje koje doista praktično funkcionira, kao da smo u Star Treku.
INOVACIJE SAMSUNGA GALAXY S III
Nikada nisam bio osobiti fan Applea, ali nije teško uočiti zašto su mnogi fanatično zaljubljeni u tu marku. Imaju genijalne ideje, jednostavna i praktično uporabljiva rješenja koja drugi zatim godinama nakon kopiraju. Pogledajte zadnji primjer: Ultrabookove, nastale nakon popularnog MacBook Air-a. Stoga od Samsunga očekujem da ponudi neko novo inovativno rješenje, nešto što do sada nismo vidjeli. Može to biti ergonomska novotarija koja će olakšati korištenje velikog zaslona i tipkanje palcem na na 4.8" ili neka nova tipka koja objedinjuje najčešće korištene funkcije.
Tehnički isti kao i Samsung Galaxy S III,
u praksi neinovativan: HTC One X
Na prvi pogled, dobili smo 4.8" Super AMOLED zaslon kapacitivne osjetljivosti u kućištu debljine 8.6 mm, s HD rezolucijom prikaza (720x1280 piksela) uz četverojezgreni procesor, 1 GB RAM, 8.0 MP kameru i Full HD video snimanje − sve ovo je u svakom slučaju pohvalno, posebice baterija od 2100 mAh. "Na papiru" zvuči sjajno, ali je već viđeno. Nešto novo, inovativno trebala bi biti nova tehnologija koja doista štedi bateriju. Da, u Samsungu napokon nisu pričali o tehničkoj osnovici (hardveru), već o korisničkom iskustvu i softveru koji nas razumije. Dok gledate u ekran, uređaj prati naše oči, a kada pomaknete pogled, ekran se zatamni ili zaključa. Galaxy S III prepoznaje kako koristite svoj telefon – primjerice čitate li e-knjigu ili pretražujete internet – prednja kamera identificira oči čime telefon održava svijetliji zaslon za nastavak uživanja gledanja. Kada ste u nekoj SMS poruci, stavljanjem uređaja na uho uspostavljate poziv s kontaktom iz SMS poruke. I to bi trebale biti samo neke od sitnica koje tehnički isti, softverski (praktično) drugačiji HTC-a One X nema. Samsung Galaxy S III po tome već sada djeluje sjajno.
S Voice tehnologija upravljanja glasom je zapravo kopirani Siri iz Apple iPhonea 4S. Zaslon nudi rezoluciju koju smo već vidjeli. Možda očekujem previše, ali već postoji netko tko se usudi na 9.7" zaslonu ponuditi rezoluciju kakvu nema nijedan 24" monitor, da ne govorimo o ogromnim HDTV-ima. U svakom slučaju, veselim se i iščekujem Galaxy S III i dalje, jer bi neke od inovacija mogle ponuditi vrlo uzbudljivu budućnost gadgeta. Napokon imamo još nekog pored Applea tko ne govori samo o tehničkim specifikacijama.
Više o temi Galaxy pogledajte ovdje.