Sve što dolazi od Google-a povlači ogromnu pažnju. Google ima imidž kreativnog inovatora koji teži jednostavnosti. No s Android OS-om za mobitele, stvari nisu tako savršene.
Google za sve
Bacimo pogled na listu: G-Mail, Google Earth, AdWords Editor, Desktop, Talk, Picassa, Lively, Secure Access – sve su to Google-ovi više ili manje uspješni proizvodi, a tu je i posljednji izdanak Google-ovih napora da konkurira svima i svemu što se tiče softver Google Chrome. Očito je da se radi o inovativnim, no ne i previše uspješnim proizvodima (ako izuzmemo Earth - poznatiji kao Google mape) kojima lako konkuriraju proizvođači orijentirani na konkretna riješenja za dano područje, na čije su proizvode korisnici već odavno naviknuli. Da ovakvo stanje stvari Google nimalo ne brine govori i činjenica da se odlučio na izradu vlastitog operacijskog sustava (bilo je i najava da će Google pružiti zdravstveni sustav).
Android?
Istina, ne radi se desktop OS-u, već platformi za mobilne telefone koji koriste pametne funkcije, a krije se pod nazivom Android. U Google-u su uvidjeli rast tržišta ovakvih uređaja, a i nisu mogli dopustiti da Apple drži primat sa svojim iPhone-om, te su u suradnji sa T-mobile-om i HTC-om koji je pružio hardversku podršku izdali prvi smartphone opremeljen novim Android-om – T-mobile G1.
Opisujući funkcionalnosti i karakteristike ovog uređaja najbolje možemo dobiti uvid u mogućnosti novog Androida, a prvi izvještaji govore da te mogućnosti – očekivano – ne impresioniraju. Iako je želja bila konkurirati iPhone-u, u Google/HTC-u se nisu sjetili da je najbolji način za preteći protivnika uzeti sve njegove kvalitete i popraviti mane.
G1
Tako novi uređaj nema podršku za snimanje filmova, trajanje baterije na čekanju jedva prelazi trećinu onoga koje nudi Apple, zaslon je „touchscreen“ za razliku od konkurentske "multitouch" tehnologije, a kad smo već kod zaslona, treba spomenuti da iako ima integriran sustav za promjenu orijentacije prikaza, bazira se na tome da li je tipkovnica otvorena ili zatvorena. Tako ne možete surfati sa zatvorenom tipkovnicom na ekranu formata “16:9”, već “9:16”, što je prilično glup propust uzimajući u obzir način na koji preglednici na mobilnim uređajima prikazuju internet sadržaj.
Maksimalna količina ugradive memorije je 8GB – što reći – Apple-ovih 16 nam se više sviđa. Iako je Google implementirao opciju kojom se svaka promjena u Androidu odražava na podatke u Google aplikacijama (prvenstveno Gmail-u) na vašem računalu, svaki drugi vid sinkronizacije je izostao čime se na cjedilu ostavlja vrlo mnogo poslovnih korisnika koji koriste Outlook, a tu je i odsustvo Exchange Servera čime se propustilo konkurirati Blackberry-ju.
Koliko krivnje za ove besmislene propuste stoji na Googlu, a koliko na HTC-u veliko je pitanje. No činjenica da je Android otvoreni sustav, te da se svi softverski propusti lako mogu nadomjestiti razvojem programa od treće strane. No mi smo ipak mišljenja da bi prvi debi jednog ovako važnog proizvoda trebao ipak biti malo odmjereniji i uz manje propusta.
Možda ipak promijenimo mišljenje kada nam G1 dođe u ruke. Ali sumnjamo da ćemo uočiti nešto što nisu uočili na PCworld.com, Engadgetu, Reuersu....