BLICEVI ISTOG PROIZVOĐAČA KAO i FOTOAPARAT
Kao što to često biva s tehnologijom, postoji jednostavno, efektno, ali i skupo rješenje: kupiti "dodatak" od istog proizvođača kao i osnovni proizvod. Na taj način dobit ćete blic koji će pouzdano i dugotrajno raditi bez greške, ali ćete naravno to i platiti.
Svi proizvođači su ušli u rutinu pa uvijek imaju dva blica u ponudi – jedan jači s GN-om¹ od oko 55-58 i drugi sa GN-om koji se kreće oko 40. Cijene jačih modela se kreću od oko 3.000 do 3.500 kuna. Oni slabiji koštaju oko 2.000 do 2.500 kuna. Među samim blicevima različitih proizvođača nema nekih većih razlika.
Iznenađenje dolazi iz Canona koji u nizu (skupih D-SLR) fotoaparata ne nudi bežičnu kontrolu okidanja vanjskih bliceva preko onog malenog blica ugrađenog u fotoaparat, budući da u svoje "profi" modele taj mali blic niti ne ugrađuje. Na sreću, ovo su od modela 7D počeli ispravljati, a nadamo se da će i nadolazeći Canon 5D Mark III ponuditi isto.
¹ GN – „Guide Number“, broj koji u metrima govori koliko može najviše biti udaljen predmet koji blic može osvijetliti. Iako je standard da se mjeri pri ISO 100 na najužem stropu svjetla koji blic može proizvesti, manje poznati proizvodači često varaju pa mjere na ISO 200. Iz nekog razloga Nikon „vara“ u usprotnom smjeru pa uvije mjeri na snomu širokom 35mm, zbog čega na prvi pogled može izgledati da su njihovi blicevi slabiji nego kod konkurencije.
² TTL – „Through The Lens“, sustav mjerenja u kojem aparat kroz objektiv mjeri količinu svjetla i prema tome automatski određuje potrebnu snagu blica.
THIRD-PARTY BLICEVI POZNATIH PROIZVOĐAČA
Ako ne želite ići sigurnim putem, druga opcija su vam blicev third-party proizvođača. U ovu kategoriju idu blicevi koji također pouzdano rade i nude sve opcije kao oni iz prve kategorije poput TTL-a² ili automatskog zumiranja, ali su nešto jeftiniji.
Najpoznatiji third-party proizvođač bliceva je definitivno Metz. Iza njih stoji tradicija duga desetljećima građena na iskustvu profesionalnih fotografa i redovito dobivanje EISA ili TIPA nagrada. Međutim, kupnju Metzovog blica ne bi preporučili iz dva razloga. Prvo, cijena im nije ništa niža od onih kojima bi trebali biti jeftinija alternativa. Drugo, iskustva korisnika sa servisiranjem Metza u Hrvatskoj su blago rečeno loša.
Kao puno bolja opcija djeluje kupnja od nekog malo manje poznatog proizvođača, a u zadnje vrijeme se na svjetskom tržištu najviše nametnuo Nissin. Njihov model Di866 je doživio mark II inkarnaciju koja konačno donosi i podršku za Sony, a sam blic jednostavno fascinira: nudi GN 60 (veći od bilo kojeg drugog blica na tržištu), kontrolni ekran u boji, a ima čak i ugrađen dodatni mali blic kojem je zadatak da "ubije" sjene koje nastaju odbijanjem svjetla glavnog blica sa stropa. Strane recenzije potvrđuju odlične specifikacije, a postoji i jedna dobra i jedna loša vijest: dobra vijest je cijena koja u inozemstvu iznosi manje od $350 dolara. Loša vijest je to što Nissin trenutno nema distributera u Hrvatskoj, pa vam ostaje samo naručivanje preko interneta.
THIRD-PARTY BLICEVI NEPOZNATIH PROIZVOĐAČA
Ako vam je i ovo prethodno previše, ostaje vam još samo jedna opcija. Kao i svudje tako i u svijetu bliceva postoje superjeftini kineski proizvodi upitne kvalitete. U zadnjih nekoliko godina se nametnuo jedan proizvođač – Yongnuo. Njihove bliceve danas možete vidjeti čak i kod "profesionalnih" fotografa.
Yongnuo proizvodi bliceve snage koja je približno ekvivalentna onoj "poznatih" modela. Oni bez problema rade u slave modu (bežično okidanje s fotoaparata), a sve to za nekih petstotinjak kuna ako kupujete u Hrvatskoj ili čak i niže ako naručujete s eBay-a. Ono gdje gubite je da kao prvo, nema govora o nikakvoj automatici već se snaga blica isključivo namješta ručno (op.a. što i ne smatramo nekom posebnom manom). Veći problem je upitna pouzdanost - česti su slučajevi da blic bez posebnog razloga odjednom ne sinkronizira ispravno s fotoaparatom, da više ne radi jer je "otišao" neki kontakt ili pak da novi blic izvađen iz kutije ne radi na punoj snazi ili ne radi uopće. No, budući da za cijenu jednog "pravog" blica možete kupiti pet-šest Yongnua i onda se igrati sa kreativnijom rasvjetom, to smatramo isplativom kupnjom.