Novi mobiteli izlaze na tržište u tolikom broju da je i nama ponekad teško sve to pratiti. Proizvođači uvijek najavljuju nešto novo i revolucionarno iako se često radi o prepakiravanju postojeće tehnologije. Ipak, ovogodišnji novi modeli mobitela ostavljaju jedno novo iskustvo u našim rukama. Što se to toliko promijenilo?
MOBITELI SU WOW
Onaj prvi doživljaj držanja naše vlastite Nokije 5110 u rukama 1999. godine bio je nevjerojatan. Mogli ste nazvati bilo koga, s bilo kojeg mjesta! Svaki dolazni poziv činio nas je tako važnima. Dosadu smo upražnjavali zmijom (op.a. igra Snake), a SMS poruke smo se tek učili pisati. Dolazili su tanji i lakši modeli, s boljim prijemom signala i sve većim brojem funkcija. Ericsson je prednjačio s malenim i tankim uz vrlo popularane modele T28i i kasnije T36i.
2003. godinu obilježio je Sony Ericsson T68i kao prvi mobitel sa zaslonom u boji, iako ni konkurencija nije previše zaostajala. Onaj isti WOW efekt s početka priče ponovno smo doživjeli još snažnije. Pitanje koje smo si postavljali bilo je: "Kako to sve stane unutra", ne sluteći da ćemo danas imati kameru, WiFi, 3G, GPS, velik zaslon u tankom uređaju na svakom malo boljem pametnom mobitelu.
MOBITELI POSTAJU PAMETNI
Put prema "pamtenom" u punom smislu te riječi otvorio je Apple sa svojim prvim iPhoneom. Od gomile funkcija i opcija koje su tadašnji "pametni" mobiteli nudili, Apple je jedini ponudio proizvod koji su mnogi uspoređivali s kamenom! Trebalo je konkurenciji, kao i iPhone protivnicima, da shvate zašto je taj uređaj toliko popularan. Proizvođači poput LG-a i Nokije već su imali pokušaje da ponude uređaj sa zaslonom na dodir, što nije rezultiralo uspjehom, za razliku od Appleovog megauspjeha.
Danas svi znaju da je Apple iOS jednostavno, korisniku prilagođeno sučelje (ali i ograničeno po pitanju razmjene podataka). Kao ozbiljniji konkurent pojavio se 2009. - Googleov Android - jednostavno i brzo sučelje otvorenog koda s gomilom aplikacija.
VRIJEME ZA KUPOVINU NOVOG MODELA
Prošle, 2010. godine novi top modeli pametnih mobitela imali su sve te napredne funkcije u novom Android sučelju. Više naglaska bilo je (i ostalo) na specifikacijama procesora, umjesto čega smatramo da je naglasak trebao bio na iskustvu korištenja. Iz današnje perspektive, prošlogodišnji top modeli bili su i dalje težine od oko 130 do 150 grama sa zaslonom koji nije išao od ruba do ruba uređaja (usporedite samo Xperia X10 i Xperia Arc) dok je sučelje bilo "brže" naspram prethodnih, ali i dalje ne tako fluidno kao i ono od Apple iPhonea.
Sony Ericsson Xperia Arc pored Sony Ericssona Xperia X10i
Foto: mobile-place.info
Ove godine napokon možemo odahnuti jer novi modeli većine proizvođača (od Sony Ericssona, Samsunga, LG-a, HTC-a, Motorole i drugih) nude sve to u još lakšem i tanjem kućištu, sa zaslonom veličine od oko 4.0" (što je vrlo uporabljivo za surfanje, pregled slika...). Jedina mana kod većine modela ostaje trajanje baterije - otprilike jedan do jedan i pol dan.