REVOLUCIONARNA VERZIJA
Novi Android u svojoj četvrtoj inačici (12 verzija dosada) donosi brojna poboljšanja, a jedno od značajnijih je da će biti objedinjen u jedinstvenu verziju za pametne mobitele i tablet uređaje (zato se i zove sendvič). Novosti koje će Android v4.0 donijeti su zbilja brojne da ih sve navedemo u ovom članku pa ćemo spomenuti samo one značajnije. Sam Google je pak izjavio da je ovo najveća i najvažnija verzija Androida do sada.
Googlov cilj s Androidom 4.0 je objediniti OS i smanjiti fragmentaciju koja je jedna od glavnih kritika, a paralelno s time i dograditi stvari koje ljudi vole kod Androida. To su jednostavan multitasking, bogate notifikacije, personalizacija početnih zaslona, Widgeti i duboka povezanost sa cloud servisima. Naravno, mnogo sličnosti novi Android ima i s Apple iOS-om za iPhone, iPad i iPod Touch.
Android OS v1.5 (Cupcake) · Android OS v1.6 (Donut) · Android OS v2.1 (Eclair) sa HTC Sense doradom
VIZUALNE I KORISNIČKI PRAKTIČNE IZMJENE
Ono što će prvo upasti u oči je novi i ozbiljniji vizualni identitet Androida koji dalje gradi na izgledu koji je donio Honeycomb (namijenjen isključivo tablet uređajima), a sada ga po prvi puta dobivamo i na pametnim mobitelima. Multitasking je dorađen i olakšan uz novu Task listu koju krase velike ikone otvorenih aplikacija. Zaključan zaslon također je poboljšan i mogu se iz njega lansirati aplikacije. Nešto slično već postoji u zadnjim verzijama HTC Sense sučelja. Poboljšani su i unos teksta i provjera gramatike, a uveden je i novi moćan engine za glasovnu kontrolu koji je očito uveden kao konkurencija Appleovoj Siri implementaciji o kojoj cijeli internet bruji već tjednima (op.ur. sumnjamo da je kvalitetno dorađen kao i sam Siri). Novitet je i kontrola podatkovnog prometa nativno iz samog OS-a. Ovo je jedna od osnovnih funkcija koju brojnu korisnici zahtijevaju, a do sada su se morali snalaziti putem dodatnih aplikacija sa Marketa (trgovine aplikacijama). Sama aplikacija za kontrolu prometa izgleda odlično uz detaljan prikaz potrošnje po aplikaciji i mogućnosti raznih grafova.
Zaključan zaslon s novim ikonama, dolazni poziv, početni zaslon i izbornik
Gotovo svaki element OS-a je izmjenjen, od mail preglednika, galerije, kalendara, internet preglednika (konačno smo dobili i tabove na smarpthone verziji) do aplikacije kamere. Nova mogućnost je i Android Beam, tj. jednostavnog djeljenja podataka putem NFC-a koje zahtjeva samo dodir dva uređaj. A posebnu pažnju privukao je i novi Face Unlock odnosno otključavanje uređaja putem tehnologije prepoznavanja lica. Po Twitteru već kruže brojni zabavni komentari na račun ovoga, kao npr. pitanja je li ovaj sustav dovoljno napredan da nas uređaj prepozna drugo jutro nakon dobrog pijanstva. Nama se sviđa i Wi-Fi Direct, odnosno povezivanje dva uređaja u direktnu dvosmjernu komunikaciju putem Wi-Fi-ja. A poboljšani su i USB host driveri pa tako Google obećava odličnu podršku za razno raznu USB perfireriju od miševa i tipkovnica do gamepadova što će biti posebno važno na tabletima. Bitno je naglasiti i da će cijeli OS konačno biti potpuno optimiziran za dual core procesore koji su u tekućoj godini postali standard na high end uređajima, a u idućoj godini ih očekujemo i u srednjem segmentu.
Napokon vizualno privlačno, uz brojne nove funkcionalnosti
BOLJI OD iOS-a?
Po svemu sudeći Android 4.0 će biti evolucija već i sada odlično prihvaćenog OS-a. Honeycomb je na tabletima bio manje uspješan zbog slabije ispoliranosti naspram konkurencije iz Cupertina, iako je od samog početka imao veliki potencijal. U uspjeh novog Androida na mobitelima nekako ne sumnjamo, Google je ovdje već osvojio mnoge korisnike koji će ostati vjerni, ali ostaje vidjeti hoće li ova verzija uspjeti konačno osvojiti i tablet korisnike i oteti dio kolača Appleu koji dominira u tom segmentu. Također, biti će interesantno vidjeti podršku proizvođača za sadašnje uređaje. Proizvođači su do sada bili notorno spori u izdavanju novih verzija Androida za postojeće uređaje. Ove godine su izašli zbilja moćni high-end modeli koji imaju i više nego dovoljno snage da ostanu aktualni još neko vrijeme i bilo bi šteta da ih proizvođači zanemare.
Bolji od Appleovog iOS-a teško mogu biti, ali zapravo i nije toliko stvar u direktnoj usporedbi već u diferenciranju korisnika. Oni koji žele moćnu i naprednu platformu bez ograničenja, koristiti će Android. Oni koji žele perfekcionistički brzo i uglađeno sučelje, također s gomilom opcija, ali ograničeno za razmjenu podataka, korisititi će Apple.
Još jedno važno pitanje je i koliko će postojećih uređaja na Android operativnom sustavu biti sposobno nadograditi se na novu 4.0 verziju. Naime, u 2010. godini Sony Ericsson je imao problema s prelaskom sa v1.6 na v2.1 Android, dok je ove godine cijelokupnja njihova ponuda uređaja došla s najnovijim inačicama i mogućnosti prelaska. HTC se kao i Samsung uvijek mogao nadograditi (bilo je kratkoročnih problema s modelom Desire, koji su otklonjeni), dok su ostali proizvođači nudili nadogradnju s popriličnim zakašnjenjem (Motorola i LG). Jedan od logičnih razloga zašto ipak kupiti novi uređaj s Androidom v4.0, svakako je podržan HD prikaz zaslona (1280x720 piksela na oko 4.3" dijagonale).
SAMSUNG - GALAXY NEXUS
Iako se do zadnjeg trena mislilo da će se ovaj uređaj zvati Google Nexus Prime, to se nije obistinilo i uređaj je najavljen pod nazivom Samsung Galaxy Nexus. Ne možemo ne primjetiti dobru marketinšku suradnju s obje strane. Dok je Googleov Nexus brand poprilično poznat među entuzijastima, Galaxy brand je nešto za što zna i šira masa (op.a. prodaja od 30 milijuna Galaxy S/SII uređaja i preuzimanje smartphone krune Nokiji pod nosom od strane Samsunga u posljednjem kvartalu sa 20 milijuna isporučenih uređaja svjedoče ovome). Po prvi puta je Google u svom službenom telefonu zadržao branding izvornog proizvođača uređaja vjerojatno se nadajući da će Galaxy brand donijeti dodatnu popularnost.
Samsung Galaxy Nexus je moćan uređaj koji nam pokazuje u kojem smjeru će se Android telefoni kretati idućih godinu dana. Dok je nekad veličina od 4.3" dijagonale bila nešto što smo viđali na egzotičnim modelima namjenjenim užem krugu entuzijasta, danas je ona na high-end modelima standard. Ovaj uređaj ponovo pomiče granice i donosi nam ekran od 4.65" (op.ur. HTC također nudi Sensation XL s 4.7"). Iako će mnogi reći da je to previše, u praksi se kod veće dijagonale brzo naviknete na to povećanje dimenzija. Činjenica je da se pametnijim dizajnom može dobiti još veća dijagonala ekrana uz minimalno povećanje dimenzija uređaja, a oni koji su ga isprobali kažu da je upravo ovo slučaj na Galaxy Nexusu. Osim ekrana standarde pomiče i rekordna rezolucija na smartphoneima od 1280x720, a sam ekran je već dobro poznati Samsungov Super AMOLED.
Od ostalih specifikacija, valja navestu ugrađen 1.2 Ghz dual-core ARM Cortex A-9 procesor, PowerVR SGX 540 grafički čipset i 1 GB RAM memorije. Uređaj će dolaziti sa 16 ili 32 GB interne memorije i bez utora za proširenje putem microSD kartice. Kamere na uređaju imaju 5.0 odnosno 1.3 mpx (prednja kamera), a stražnja kamera može snimati video u Full HD rezoluciji (zahvaljujući dvojezgrenom procesoru). Uređaj može komunicirati putem NFC-a (nudi ga i Nokia N9), a zanimljiva je i novi senzor na uređaju – barometar. Mnogim korisnicima nije u početku bila jasna njihova svrha, pa je Google na svom blogu ovo naknadno pojasnio. Barometar će se koristiti kao dodatna pomoć u GPS lociranju, odnosno mjeriti će nadmorsku visinu.
Sve u svemu tržište pametnih mobitela se ove jeseni zakuhava, iako smo na to bili navikli početkom godine, otvaranjem MWC kongresa u Barceloni. Apple je svoje aseve iz rukava ove godine odlično predstavio i iPhone 4S ruši sve rekordeve prodaje, a o iOS 5 i Siri glasovnom upravljanju svi pričaju već tjednima. Teško da će ih Google uspjeti nadmašiti. U svakom slučaju mi kao korsnici od ove velike konkurentnosti tehnoloških divova samo profitiramo i već sada se vidi da će 2012. godina svakako biti vrlo zanimljiva za ljubitelje ovakvih uređaja.
.
Više o temi Android.
>> Puna glasovna turn-by-turn navigacija na Google Android OS-u
>> Sve o Google Android OS-u v4.4 KitKat