Mnoštvo samoportreta nema nikakvog dodatnog sadržaja niti kontekst, već prikazuju isključivo vaše lice u kadru. Takve su fotografije uglavnom zanimljive samo vama osobno pa su za ovu svrhu prikladnije fotografije nešto šireg i preciznijeg kadra od onoga koji možete postići držanjem fotoaparata u ispruženoj ruci. Od velike vam pomoći može biti funkcija "samookidanja", na koju često zaboravimo. Kvalitetniju ćete fotografiju postići i određenim tehničkim dodatcima.
TEHNIČKI DODATCI
Uz fotoaparat, koji je svakako najpotrebniji dio tehničke opreme u cijeloj priči, od velike će vam pomoći biti stativ. Premda u ovu svrhu možete koristit predmete koje već posjedujete i u velikoj mjeri improvizirati, stativ će vam omogućiti preciznije namještanje željenog kadra. Zaista je velik raspon njihove veličine, cijene i kvalitete, ali u ovu svrhu možete iskoristiti manje i povoljnije "stolne" modele, čije se cijene kreću od pedesetak kuna na više.
Ukoliko vam je vidljivost vlastita odraza neophodna pri poziranju, za vas su svakako modeli fotoaparata s tzv. flipout ekranom, koji možete zakrenuti prema sebi. Njihova je primjena češća u kamerama, ali prisutni su i u nekim modelima fotoaparata. Isto tako u ovu svrhu su odlični modeli (za sada samo Samsungovi) s tzv. dual view ekranom, odnosno s implementiranim ekranom na prednjoj i stražnjoj strani fotoaparata. Ukoliko za fotografiranje autoportreta koristite kameru mobitela, svakako su bolji izbor modeli s ugrađenom kamerom i na prednjoj strani, koja vam omogućuje praćenje kadra izravno na ekranu.
SAVJETI
Ako se ipak odlučite za najjednostavniji način, odnosno "okidanje" iz ruke, također trebate pripaziti na detalje koji mogu činiti veliku razliku u krajnjem rezultatu. Odaberete li manualno namještanje postavki, većim otvorom blende dobiva se više svjetla radi čega je ekspozicija kraća, a samim time vjerojatnija oštrina fotografije. Isto tako, na ovaj se način dobiva veća zamućenost pozadine u odnosu na glavni objekt (Vas u ovom slučaju) radi čega on dolazi do većeg izražaja.
Osvjetljenje je također bitna stavka pri čemu je prirodan izvor najbolji izbor. Ukoliko se odlučite za umjetno osvjetljenje, uvijek je bolje odabrati indirektan izvor od direktnog blica, radi izbjegavanja sjena na licu kao i oštrih kontrasta. Dobro je i posvetiti pažnju pozadini fotografije. Premda ovaj savjet zvuči prilično banalno, iznenađujuć broj ljudi o ovome uopće ne razmišlja te se dogodi da je potencijalno dobra fotografija upropaštena neurednim interijerom ili drugom oku neugodnom okolinom.
Zanimljive opcije mnogih fotoaparata, poput face detectiona ili smile shuttera mogu se iskoristiti za autoportretiranje. Dok će vam prvotna opcija omogućiti fokusiranje na lica u kadru, potonja olakšava ovjekovječiti upravo trenutak kada ste nasmijani. Ukoliko ste unatoč velikom trudu nezadovoljni krajnjim ishodom, uvijek se možete poslužiti trikovima mnogobrojnih programa za obradu fotografije.