- Vrlo tih i hladan rad
- Zanimljiva i lagana izrada
- Performanse
- Zaslon
- Baterija
1.Uvod
Asusova serija RoG (Republic of Gamers) prošla je i više nego dobro među korisnicima te se Asus odlučio unaprijediti svoju ponudu s još nekoliko G-prijenosnika: Asus G73Jh i Asus G51J 3D. Za razliku od prijašnjih modela, ovi se ne ističu samo jakim performansama, nego i dodatnim stavkama poput 3D prikaza i kvalitetnijeg hlađenja.
Nakon našeg prvog druženja sa serijom Gamer prošle godine (Gaming laptop: Asus G60VX), ove smo godine napravili korak dalje i odlučili testirati model G73JH, takozvani Stealth Fighter. Osim RoG dizajna i performansi, G73JH nudi i odličan sustav hlađenja, koji nas je iz dana u dan sve više oduševljavao.
Logitechov Gameboard G13 i miš Logitech G9
Sedam dana družili smo se s ovim 11.000 kn vrijednim prijenosnikom te vam u nastavku donosimo sedam detaljnih poglavlja.
SPECIFIKACIJE
- CPU: Intel Core i5 540 2.26 Ghz
- RAM: 4 GB DDR3
- MBO: Intel PM45 chipset.
- GPU: ATI HD5870 1GB DDR3
- HDD: 2x 300 GB 7,200 Rpm Hitachi
- Zvučnici: Altec Lansin
- Baterija: 8 Cell 11.1V 7200 mAh battery
- Optički pogon: TSSTcorp DVD±RW
- Zaslon: 17in TFT TN panel, 1,600 x 1200px, LED osvjetljenje
- Težina: 3.4 kg s baterijom
- Dodatno: 2 Mpx kamera, Bluetooth, Windows 7, dvogodišnja garancija
2. Dizajn, uređaj, zaslon
Asusovim je dizajnerima pri izradi ovog modela kao inspiracija poslužio vojni zrakoplov F-117 Stealth Fighter, odakle i dolazi dodatak nazivu. Imaju li ta dva proizvoda što zajedničko? Letjeti nismo probali, ali boja i rubovi svakako podsjećaju na istoimeni zrakoplov.
Njegov robustan izgled već na prvi pogled odaje da tu nije riječ o nekakvom slabašnom uređaju.
KUTIJA, OPREMA
U ogromnoj sivoj kutiji naći ćete sve potrebne papire, drivere i kablove kako biste svoj G71j mogli nesmetano proučiti i upogoniti.
U kutiji, po pitanju dodatne opreme, nećete naći ništa pretjerano zanimljivo, jer se ono najvažnije, ruksak i miš, nalaze izvan nje. Asus, naime, uz svaki isporučeni RoG prijenosnik, svome kupcu poklanja ruksak i miš sličnog dizajna.
ROG miš i ruksak uvijek dolaze uz laptop
UREĐAJ
Asus i s ovim prijenosnikom nastavlja koristiti razne varijacije čvrstog polikarbonata. Tako na ovom modelu nećete naći nikakve egzotične materijale poput magnezija, čelika, aluminija i sl., kao što to biva kod AlienWare M17X i ostalih uređaja sličnog cjenovnog ranga.
Cijeli prijenosnik izrađen je od tvrde plastike, s time da je donji dio hrapav, a pokrov premazan gumiranim slojem. Uređaj na sam dodir ne odaje dojam loše izrade, naprotiv, ali s obzirom na cijenu i konkurente u tom rangu (AlienWare G17X, MacBook Pro itd.), očekivali smo barem tragove nekog kvalitetnijeg materijala.
Naravno, dobra strana jest uređaj znatno lakši od gore spomenutih konkurenata. G73JH nas je sa svojih 3,4 kg ostavio vrlo iznenađenima. Uređaj se izgledom čini mnogo težim nego što zapravo jest.
ZvučniciAltec Lansini dalje pružaju kvalitetan zvuk
Naviknuti na blještave proizvode s prefiksom Gamer, ostali smo ugodno iznenađeni Asusovim decentnim ukrašavanjem ovog modela. Na pokrovu ćete tek uz malo bliži pogled otkriti urezan logo RoG. Osim toga, ispod monitora vas čeka lagana plava crta, koju stvaraju vješto skrivene LED-ice.
POVEZIVANJE
Složit ćete se s izjavom da USB utora nikada dosta. Toga se drži i Asus. Tako na ovom modelu imate ukupno četiri utora USB 2.0, a za dodatno povezivanje spremno vas čekaju utori HDMI, LAN, audio i mikrofon te VGA izlaz i čitač kartica.
DVD ulaz je ovaj put smješten s lijeve strane
TIPKOVNICA, TOUCHPAD
Chicklet tipkovnice su i dalje popularne, prvenstveno zbog lakšeg održavanja i ugodnijeg tipkanja. Time je i sam rad na G73JH bio sasvim ugodan, bez nekih većih zamjerki. Obožavateljima NumPada vjerojatno će trebati određeni period navikavanja zbog pomalo stisnutih tipki, kao i nezgodno smještene strelice desno (>), ali to nije ništa što tjedan dana redovitog tipkanja ne može riješiti.
Touchpad nismo pretjerano često koristili, i to iz razloga što je znatno slabije kvalitete od onoga na prethodno testiranom Gameru G60VX. Hvaljene aluminijske tipke zamijenjene su plastičnima.
Problem touchpada riješili smo priključivanjem miša Logitech G9, koji se dizajnom itekako uklapa u cjelokupnu izradu prijenosnika.
MONITOR
Monitor, po našem mišljenju, predstavlja najvažniji dio jednog modernog prijenosnika. Kao i kod prošlog G60Vx-a, tako je Asus i kod ovog modela maksimalno štedio na kvaliteti monitora. Prosječna TN matrica s lošim kutom gledanja ne predstavlja ništa revolucionarno. Peckanje očiju je neizbježno, makar se radilo samo o polusatnom igranju.
TN matrica ima svoje prednosti u igrama, tu se slažemo, ali da ima kvalitetnijih na tržištu - ima. Pogledajmo samo primjer nedavno testiranog HP Minija, čiji je monitor bolje prošao na testu nego G73JH:
No, zato postoji HDMI izlaz, koji se u svakom slučaju može iskoristiti za spajanje na neki od novijih monitora poput LG W2486L, koji smo testirali nedavno. Osim toga, podsjećamo kako je uređaj moguće preko istog izlaza spojiti i na HDTV te uživati u visokoj rezoluciji i dijagonali.
LG W2486L priključen HDMI-jem na Asus RoG G73JH
3. Benchmark, hlađenje
Asus G73Jh opremljen je top komponentama, kako to i pristoji jednom gamerskom uređaju. Unutar njega naći ćete Intelov hvaljeni procesor Core i5, grafičku karticu ATI HD 5870 s 1 GB DDR3 memorije i 4 GB DDR3 RAM memorije.
CPU-Z i GPU-Z za bolji pregled komponenti
Naravno, ovakve komponente moraju biti uredno posložene i dobro hlađene kako bi postigle najbolje performanse... Je li se Asus pobrinuo za to? U potpunosti! Asus G73JH jedan je od onih prijenosnika koji nemaju nikakvih problema s hlađenjem svojih vrućih komponenti.
HLAĐENJE
Ako ste barem jednom u svojoj gaming karijeri pokrenuli neku zahtjevniju igru na prijenosniku, onda ste svakako upoznati s problemima koji se u takvom slučaju javljaju.
Temperature kod jačih prijenosnika prečesto znaju dosegnuti granicu od 100 stupnjeva, što je sve samo ne ugodno. Sjetimo se samo G60VX-a na kojem smo izmjerili čak 95 stupnjeva pri najvećem opterećenju. Visoka temperatura za sobom povlači veću buku, smanjuje dugotrajnost komponenti i u konačnici stvara nezadovoljnog korisnika.
Asus se zato pobrinuo da ovaj model nema nikakvih mana po pitanju hlađenja i buke. Novi oblik hlađenja donosi nam dva hladnjaka na pozadini uređaja te drugačiji raspored komponenti unutar samog prijenosnika. Komponente su postavljene tako da se zrak uvlači s prednje strane prijenosnika, te se zatim dijeli u dvije struje i tako raspršuje po hladnjacima s desne i lijeve strane.
Kako to funkcionira u praksi? I više nego odlično. Tipkovnica i touchpad cijelo su vrijeme ostali hladni i nije bilo ni naznaka pregrijavanju. Nakon početnog čuđenja ispipali smo cijeli uređaj i tek na sredini stražnjeg dijela osjetili malo višlju temperaturu, što u radu nije nimalo zasmetalo.
Primjerice, uređaj se u niti jednom trenutku u ovih 7 dana testiranja nije ugasio od muke, Everest je u normalnom radu očitavao 40 stupnjeva, a pri najvećim naporima nije prešao 70 stupnjeva.
Ono što nas je također iznenadilo jest tišina koja prati njegov rad: jedino što smo u nekoliko navrata čuli jest podizanje igre s diska ili povremeno pokretanje mehaničkog diska u njemu.
Ovakav oblik hlađenja svakako hvalimo i nadamo se da će ga Asus implementirati u većinu nadolazećih RoG modela.
BATERIJA
Za prijenosnik ovakvog tipa nismo očekivali pretjeranu autonomiju, to stoji, ali da nas je sat i pol ostavio ravnodušnim, nije. S jedne strane, priznajemo kako je za ovakve komponente potrebno dosta energije, ali vrijednost tih sat i pol autonomije još dodatno umanjuje činjenica da se komponente već nakon pola sata igranja same downclockaju, te time igranje na bateriji već pri 60% baterije čine neigrivim..
KONVERTIRANJE VIDEA
HandBrake predstavlja jedno od najboljih besplatnih rješenja za konvertiranje videa. Sa svojom zadnjom edicijom pozicionirao se na sam vrh besplatnog softvera za konvertiranje. Razlog njegovog stalnog pojavljivanja u našim testovima jest njegova neznatna veličina, jednostavnost korištenja i činjenica da je potpuno besplatan te time na raspolaganju svim našim posjetiteljima.
Manje je bolje
HandBrake smo koristili u gotovo svim našim dosadašnjim testovima prijenosnika, gdje bi video od 220MB konvertirali iz MKV u MP4. Naš G73JH postigao je vrijeme od 7:20 Min, što je za gotovo minutu bolje od prijašnjeg Gamera kojeg smo testirali, Asusa G60VX. No, HP sa svojim modelom ProBook 6545B (AMD Turion X2) i dalje vodi po pitanju brzine konvertiranja.
KOMPRESIRANJE
WinRar je također jedan od važnijih programa s kojime je većina vas upoznata. Još od davne 1995. godine WinRar služi kao glavno sredstvo za pakiranje i otpakiravanje raznih datoteka. U ovom testu uzimamo datoteku od 220 MB i brojimo sekunde koje su potrebno računalu da istu datoteku zapakira.
Manje je bolje
Našem G73JH trebalo je punih minutu i 50 sekundi da zapakira datoteku od 220 MB, što je u jednu ruku lošije od prethodnika, G60Vx. Čak je i mališan Lenovo Edge uspio sa svojih 1:30 min biti bolji od ove zvijeri.
3D MARK 2006
Odlične komponente su ono što ovaj prijenosnik čini zanimljivim, pa tako dolazimo do zadnjeg i najvažnijeg testa: 3D Mark 2006 .
Prvi rezultat dobiven je pri nativnoj rezoluciji od 1600x1200, a drugi pri 1024x800.
Za čak 2000 bodova više od prethodno testiranog G60VX-a, G73JH plasira se na vrh 3D markove ljestvice kao prijenosnik. A da ne spominjemo činjenicu kako pri cijelom testiranju nije bilo ni traga zujanju ventilatora ili iznenadnim pregrijavanjima.
Više je bolje
Što se tiče brojeva i raznih Benchmark programa - to je to. Sada prelazimo na ono za što je Asus G73JH rađen, a to su igre. U nastavku vas očekuju Resident Evil 5, Far Cry 2, Dragon Age, Crysis i Grid.
6. Dragon Age, Crysis, Race Driver: Grid
Kako bi što bolje mogli usporediti performanse prethodno testiranog Asus RoG G60VX, sljedeće igre smo na G73JH testirali u istim uvjetima kao i u prethodnom testu.
Dragon Age: Originis
Dragon Age zasigurno će još neko vrijeme ostat u našim testovima, iz nekoliko razloga. Jedan od rijetkih novijih RPG naslova koji je uz odličnu grafičku podlogu i izvrsnu igrivost uspio privuči i zadržati starije obožavatelje žanra, a dodatni sadržaj koji izlazi kvartalno samo uvećava zadovoljstvo konačnog kupca.
Više je bolje
Igra se na Asus G73JH vrtila bez imalo truda, Frame rate je pri najvišim postavkama držao konstancu od 35 FPS-a, s maksimumom od 40 FPS-a, a rijetko kada bi pao na 30. U odnosu na G60VX ovo je očekivano bolji rezultat:
Race Driver: Grid
Race Driver: Grid je također jedan od čestih benchmark naslova, ujedno i jedna od boljih trkačih naslova za PC. Na našem se uređaju, u punim postavkama, ista igra vrtila u DX9 modu s 2xAA u konstantnih 60 FPS-a, gdje bi povremeno varirao od 70 do 55. U odnosu na G60VX je ovo također ogroman skok.
Više je bolje
Da sada ne duljimo više o igri, ponovno vas prebacujemo na portal HCL.hr i njihovu recenziju ove trkaće simulacije: Race Driver: Grid
Crysis
Crysis je vjerojatno jedina igra u kojoj nismo osjetili neki značajniji napredak naspram prethodnog G60VX modela. Iz Asusa G73JH smo najviše izvukli 26 FPS-a, u DX10 načinu rada i 2x AA. Nažalost isti broj na najvišim postavkama kroz igru nije bio stabilan, te bi većinu vremena varirao od 18 do 25.
Više je bolje
Za recenziju vas ponovno upućujemo na HCL, gdje su detaljno testirali igru: Crysis
5. Far Cry 2, Logitech G13, G9
Uređaj poput ovoga valja iskoristiti u potpunosti. Zato smo zasukali rukave i na njega priključili Logitech G13 i G9, a hard disk od 600 GB obogatili s nekoliko zanimljivih igara. Periferiju po dolje navedenoj cijeni možete kupiti u Protis WebShopu, a trenutno testirani Far Cry 2 u Svijetu Medija.
FarCry 2
Ima li smisla pričati o prethodniku? Igra koja se vjerojatno i dan danas nalazi na računalima mnogih, prodana u više od 3 millijuna primjeraka diljem svijeta.
Ono što je tada FarCry odvajalo od konkurencije su izrazito atraktivne lokacije, pametna umjetna inteligencija i razrađeni gameplay. FarCry se zbog tih osobina još i dan danas vrti u mnogim benchmark testovima računalnih komponenti, a stariji igrači su ga svrstali u obavezno štivo za nove generacije gamera. U drugi dio je zbog toga uloženo mnogo vremena, kao i novca, a igrači su brojali dane do njegovog izlaska. Ispunjava li očekivanja? Pročitajte u nastavku.
Priča nažalost nije povezana s izvornim FarCryem, te se sam stil prolaska kroz igru znatno promijenio. Pri prvom pokretanju igre imate na biranje 8 likova, gdje svaki za sobom nosi svoje osobine, ali ni malo ne utječe na tok priče.
Nakon odabira lika vas igra bez ikakvog detaljnog i dosadnog uvoda baca u Taxi, gdje se u kratko uvodi u sam tijek radnje i odgovara na pitanje zašto se nalazite okruženi florom i faunom Afrike.
Afriku je uništio građanski rat, a sam prostor zauzele su dvije kriminalne organizacije. Kako to i biva u ratu, uvijek postoji netko tko si omasti brk na tuđoj nesreći, pa tako dolazimo do Šakala (The Jackal) koji si je prodajom oružja osigurao stabilnu mirovinu.
Šakal predstavlja glavnog bad guya u igri, koji prodajom oružja pouspješuje daljni tok rata. Vaš zadatak je očit, morate se uklopiti u posao, pri tome ne nastradati i u konačnici riješiti Šakala.
Gameplay igre očituje se u nekoliko stavki. Prva je zanimljiv pristup održavanju vašeg zdravlja. Odmah na početku vas, nezgodnog kakvi jeste, malarijom zarazi komarac. Situacija ne bi zvučala tako gadno da odmah nakon toga ne završite u pucnjavi s lokalnom ekipom.
U nimalo zdravom stanju pokušavate se izvuči iz pucnjave, ali nažalost sve to ostaje samo na pokušaju, te ubrzo bivate na podu.
Zbog manjka "radne snage" stranci poput vas su izrazito dobro prihvaćeni, pogotovo kad u polumrtvom stanju ležite na podu, te vas jedan od lokalnih šefova nađe, zbrine i baci u biznis.
Stil igre nas izrazito podsjeća na već puno puta kopirani Gran Theft Auto, gdje se krećete iz jedne grupe u drugu, ispunjavate misije i penjete se prema vrhu. Tako FarCry 2 sadrži dvije glavne organizacije, a vi ste taj koji će ih raznim misijama pokušati maknuti iz takta, te približiti se Šakalu.
Tabori organizacija nalaze se razbacani na 50 kilometara kvadratnih (!!!), te se između njih krećete cipelcugom ili autom. Pored toga pronalazite dijamante, s njima kupujete nova oružja, usput spasite nekoliko frendova i liječite svoju malariju.
Ovako u par rečenica ne zvuči pretjerano primamljivo, ali moramo još jednom spomenut kako vam za istraživanje cijele Afrike na raspolaganju stoji punih 50 Km2 prašume, pustinja i ogromnih rijeka. Okoliš je zaista ogroman i raznolik.
Pri spominjanju toliko ogromnog prostora sigurno proizlazi pitanje što vam služi kao navigacija. Više to nije kompas, kao u prvom naslovu. Sada je to karta i GPS uređaj. Možda i nije previše realistično to što se u zaraćenoj Africi u svakoj olupini od auta nalazi GPS uređaj, ali svakako pridodaje snalaženju u prostoru.
Najzanimljiviji dio samog igranja svakako je raznolik pristup kampovima, gdje se odvija većina misija. Neprijatelje u njima možete riješiti na više načina. Od prikrivenog skidanja sa sniperom, pomahnitalom uletavanju s mitraljezom ili pak okruživanjem kampa vatrom i polaganim skidanjem glava vjernim pištoljem.
Također jedna od novosti je sustav s prijateljima, tzv buddies. Iako vam u većini slučajeva neće biti jasno zašto je upravo ta osoba odlučila u dvije razmijenjene rečenice postati vaš najbolji prijatelj, sam sustav radi vrlo dobro. Primjerice, spasite djevojku iz ralja muških pokvarenih umova, ona vam automatski postaje najbolji prijatelj. Pozove vas u svoje skrovište, tamo sretnete još dvojcu ljudi, koje prvi put vidite, te i oni postanu dodatni najbolji prijatelji, bez nekog objašnjenja.
Čemu služe prijatelji? Ispijanje piva i igranje PES-a nažalost nije moguće, ali zato svaki put kada vas malarija, uz nekoliko metaka u prsima, baci na koljena, jedan od spomenutih frendova uleti i pokušava vas izvuči. No, to je samo jedan od frendova, ostalih 10 imaju razne zadatke kojima nadopunjuju samu priču, kao i znatno olakšavaju snalaženje u novoj vam Africi.
Kada se spomenu FPS igre, obožavateljima sigurno prvo na pamet padaju Logitechovi miševi. Zato smo naš Logitech G9 iskoristili u potpunosti. Visok DPI u kombinaciji s dodatnim tipkama iskazao se kao odličan odabir za ovu igru. Dodatne tipke povezali smo s akcijama Reload i Use Health, dok je Scroll click služio za bacanje granate, a sam scroll za zumiranje.
Pomalo nezgodno postavljene komande na tipkovnici olakšao je GamePad G13, koji u ovoj igri nikako nije ostao zapostavljen. Ergonomija, naspram tipkovnice od G73JH, ponovno doprinosi samom ugođaju. Na nama najviše odgovarajuće tipke povezali smo sve dostupne komande, te uz nekoliko sati igranja u potpunosti memorirali raspored i prepustili se zabavi.
Grafički dio na nas nije ostavio toliki utjecaj kao Resident Evil 5, iz razloga što je ova igra znatno zahtjevnija, te ju time nismo mogli pokrenuti u punim detaljima pri igrivom frame rateu. Visoki zahtjevi igre su svakako opravdani, prvenstveno ogromnim prostorom na raspolaganju, kao i smislena interakcija s okolišem.
Na Very High (dostupne: High, Very High, Ultra high) postavkama vozili smo se raskošnim šumama, pustim gradovima i letjeli osunčanim nebom. Paljenje kao i gledanje šume kako se pretvara u pepeo svakako je impresivno, iako igra u konačnici ne nudi pretjerano žive boje, koje su zbog prosječnog monitora na G73JH bile još slabije.
Interakcija s okolišem kao i prikaz istog je vrlo realno odrađena. Tok vode, zvuci prašume, kretanje stabala, trave, prašina... Dečki iz CryTeka su napravili stvarno dobar posao.
Na najjačim postavkama u punoj rezoluciji nažalost nismo uspjeli izvuči konstantnih 30 FPS-a, te bi isti varirali od 15 do 30, što nikako nije bilo ugodno za vidjeti. Smanjivanjem detalja na srednje postavke se frame rate znatno poboljšava, te smo s tim postavkama kroz igru prolazili u skoro konstantnih 35 fps-a, s omanjim promjenama pri većem ili manjem broju predmeta na slici.
Iako nismo uspjeli pokrenuti sve na najvišim postavkama, moramo svakako napomenuti kako se radi o izrazito zahtjevnoj igri, kao i činjenici da je igranje prošlo bez pregrijavanja komponenti ili dodatne buke iz samog uređaja.
4. Resident Evil 5, Logitech G13 i G9
Uređaj poput ovoga valja iskoristiti u potpunosti. Zato smo zasukali rukave i na njega priključili Logitech G13 i G9, a hard disk od 600 GB obogatili najnovijom inačicom omiljene horor avanture: Resident Evil 5. Periferiju po dolje navedenoj cijeni možete kupiti u Protis WebShopu, a Resident Evil 5 u Svijetu Medija.
Resident Evil 5
Nema igrača koji barem jednom u svojoj karijeri nije čuo za serijal Resident Evil. Horor-avantura koja je obilježila originalnu konzolu PlayStation, te sve do danas uspješno prošla kroz nastavaka, spin-offova i raznih varijacija na temu, no uvijek je zadržala suštinu samog projekta i svaki put uspjela prikovati svoje obožavatelje uz ekrane.
Ukoliko ste odigrali četvrti nastavak (Resident Evil 4), onda ste vjerojatno upoznati sa stilom prema kojem Capcom svakim novim nastavkom sve više teži: kombinacija akcije i horor-avanture. Doza straha u novijim nastavcima nikako se ne može mjeriti s onom u začetnicima serijala, ali igrivost i dalje ostaje pri samom vrhu ovakvog žanra.
Priča Resident Evil 5 nastavlja se na Resident Evil 4, gdje vi, kao Chris Redfield, putujete prema Africi, točnije, Kijuju. Cilj vam je saznati tko stoji iza masovne prodaje biološkog oružja i korištenja cijele Afrike za svoja bolesna testiranja. U istom gradu susrećete svog novog partnera, Shevu Alomar, koja je također povezana s cijelim incidentom.
Sheva će, osim savršenim izgledom, vašoj potrazi doprinijeti i vještim baratanjem oružjem, koje je pored brojnih neprijatelja itekako dobrodošlo. Zombiji su ovaj put znatno pametniji i brži, vjerovali ili ne, čak voze i motore. Ne baš vješto, ali voze. Osim zombija, tu su i neizostavni psi, razna plemena i svakakva stvorenja. Kroz priču vas također očekuje i nekoliko iznenađenja, čije otkrivanje ostavljamo vama.
Pristup samoj igri, stil kretanja, pucanja i korištenje Itema preuzeti su iz četvrtog nastavka, s ponekom promjenom u Item meniju i činjenici da je Sheva konstantno s vama.
"Over The Shoulder" kamera i dalje je prisutna, kao i raznovrsne interakcije s prostorom u kojem se nalazite. Možda će nekim obožavateljima zasmetati to što je igra i dalje "spora", kao i nemogućnost istovremenog trčanja i pucanja, ali mislimo da je to važan dio samog serijala te se nama u potpunosti svidio.
Iako igranje na tipkovnici G73JH-a nije loše, moramo priznati kako je G13 mnogo bolje rješenje. Ono što većini igrača smeta jest to što je tipkovnica na prijenosnicima fiksirana, tako da pomicanjem iste pomičete i zaslon, što se kod našeg Stealth Fightera može očitovati slabijom kvalitetom prikaza zbog lošeg monitora. G13 zato zamjenjuje vašu tipkovnicu, te, osim što ruka na njemu znatno ugodnije leži, možete ga pomaknuti gdje god želite.
Zbog te prednosti i odlične ergnomije kroz igru smo aktivno koristli G13, kao i miš G9. Miš, zbog stila igranja, u ovoj igri nije imao neku veću namjenu. Ipak se visoki DPI više očituje u pucačinama nego u ovakvim igrama.
Devet slotova inventara vezali smo za okolne tipke, dok je sredina služila za WASD kontrole, a joystick za zadavanje raznih naredbi vašoj partnerici Shevi.
S novim nastavkom dolazi i noviji pristup grafici. Ovaj vas put neće okruživati samo tmurne polukišne lokacije, nego i osunčana afrička sela. Iako se "višak" sunca neće svidjeti svakome, Capcom se potrudio dodati i razna napuštena sela, podzemne lokacije i mračne tunele.
Kroz cijelu igru fokus je na vašem liku i ljupkoj Shevi, a što dalje gledate, to je grafika malo izvan fokusa. To u jednu ruku ne smeta jer su lokacije ionako dovoljno privlačne i s nešto manje piksela, ali oni zahtjevniji među vama vjerojatno će naći koju primjedbu.
Resident Evil 5 na našem se G73JH vrtio u punim detaljima na rezoluciji od 1600 x 1200 u DX10 načinu rada. Na tim se postavkama igra u većini scena nije kretala ispod 57 FPS-a, od mogućih 60, što je svakako dovoljno za ugodno igranje. Tek pri većem broju neprijatelja i eksplozija FPS bi na sekunde pao na 53, što nikako nije malo, niti je utjecalo na sam tok PC igre.
Za više in game fotki slobodno posjetite HCL rubriku screenshotova na sljedećem linku:
7. Zaključak
Našem testu je došao kraj, te smo pognute glave morali vratiti uređaj... Koji je konačan dojam? Iako odličan gaming stroj, objektivan zaključak kod ovako specifičnog uređaja zaista je teško napisati.
Asus je tržištu prijenosnika ponovno pokazao kako mjesta za inovaciju još uvijek ima, ali nažalost opet ponavlja stare greške. S jedne strane visoke performanse i odlično hlađenje čine ga svakako vrijednim vašeg novca, ali s druge prosječan monitor i materijali izrade nikako ne opravdavaju cijenu od 11.000 kuna.
Iako u svom nazivu sadrži riječ "prijenosnik", prenosivost se očituje u prijenosu iz sobe na LAN party, s LAN partija nazad u vašu sobu i tako u krug. Baterija i ogromne dimnezije ga nažalost ne čine prikladnim za bilo kakav rad van radnog stola i sigurne strujne utičnice.
Najzanimljiviji dio svakako predstavlja hlađenje, koje ovaj prijenosnik debelo ističe u svojoj kategoriji, te mu nema konkurencije. Igranje pri hladnoj masci i izostanku buke se iz dana u dan činilo sve boljim, te smo teške muke prešli nazad na naše uređaje.
HDMI izlaz može poslužiti za nekoliko kombinacija, koje smo u posljednjim trenutcima na veliko iskorištavali. Naime, prosječan monitor možete uvijek zamijeniti nekim eksternim monitorom ili HDTV-om, što igranju daje jednu potpuno novu dimenziju, te na tih i hladan način zamjenjuje vaše desktop računalo.
Zaključno, Asus RoG G73JH neće se svidjeti svakome. Cijenom i performansama cilja na određenu skupinu korisnika, među kojom će zasigurno pronaći sretnog vlasnika.
-
Naziv:Asus ROG G73JH