- Veliki raspon zuma u malom tijelu
- Automatski balans bijele boje pod umjetnom rasvjetom
- Dvije brzine zumiranja
- Kvalitetno kućište
- Ergonomija
- Nepraktična izvedba bljeskalice
- Veliki objektiv zaklanja svjetlo bljeskalice pri makro snimanju
- Šum vidljiv i na nižim ISO vrijednostima
- Kromatske aberacije
- Prosječni LCD ekran
1. Uvod
Canon SX210IS je model koji smo dugo očekivali na testu. Pripada klasi fotoaparata koja postoji svega nekoliko godina, a riječ je o kompaktnim ultrazumovima, aparatima koji u tijelu veličine prosječnog kompakta sadrže najmanje 10x zum objektiv. Testirani Canon ima čak 14x zum čime se približio onome što su prije samo dvije ili tri godine imali klasični veliki ultrazumovi poput Sony-a H-9 (15x zum).
Kao začetnika klase smatramo Panasonicov model TZ1 iz 2006. godine, koji je za to vrijeme ponudio optički zum od nevjerojatnih 10x u tijelu prosječnog kompakta. Koliko su ostali proizvođači bili zatečeni, najbolje govori činjenica da je trebalo godinu do dvije da se probude i predstave svoje modele. Canonov prvi kompaktni ultrazum - SX100IS ugledao je svjetlo dana 2007 godine, a slijedila su ga još četiri modela, od koji je posljednji upravo testirani SX210IS.
Specifično za test ovog aparata je da na posljednjem poglavlju testa donosimo i kratku usporedbu sa najnovijim Sony-evim adutom ove kategorije - modelom DSC-HX5. Puni usporedni test na žalost nismo mogli provesti obzirom da je HX5 koji smo dobili vrlo rani pre-production model koji kvalitetom fotografija zaostaje za onima koje očekujemo iz prodajnog modela.
GLAVNE KARAKTERISTIKE
- 14 megapiksela
- 14x optički zum (28-392 mm)
- Optička stabilizacija u objektivu
- ISO 80-1600
- 720p HD video sa stereo zvukom
- 3 inčni širokokutni LCD ekran (230,000 piksela)
- Li-Ion baterija
- SDHC memorijske kartice
- USB i HDMI konektori
PREDNOSTI
- Veliki raspon zuma u malom tijelu
- Atraktivne i vibrantne fotografije
- Odličan automatski balans bijele boje pod umjetnom rasvjetom
- Odličan 720p HD video mod sa stero zvukom
- Dvije brzine zumiranja
- Kvalitetno kućište
- Širok raspon ručnih kontrola
- Dobra ergonomija
NEDOSTACI
- Nepraktična izvedba bljeskalice
- Veliki objektiv zaklanja svjetlo bljeskalice pri makro snimanju
- Šum vidljiv i na nižim ISO vrijednostima
- Kromatske aberacije
- Prosječni LCD ekran
- Nema HDMI kabel u kompletu
2. Tijelo i meniji
Sadržaj pakiranja je uobičajen. Uz aparat, bateriju i punjač nalazimo USB te A/V kabel. Iako SX210IS posjeduje HDMI konektor, odgovarajući kabel se ne isporučuje u pakiranju.
SX210IS je dostupan u nekoliko boja, pa tako i u testiranoj zlatnoj varijanti. U živo djeluje vrlo otmjeno, a dobrom dojmu pridonosi i kvalitetno kućište. Iako je potpuno od plastike, čvrsto je sklopljen i odaje dojam visoke klase.
Metalno kućište je vrlo kvalitetno izrađeno s naglašenom završnom obradom
Većinu pozadine zauzima veliki 16:9 LCD ekran. Pri snimanju videa ili fotografija u 16:9 omjeru iskorišten je u potpunosti, no ukoliko redovito koristite 4:3 omjer, velik dio ekrana ostaje neiskorišten. Prikaz je kvalitetan, no po ničemu iznad prosjeka klase.
3.0" zaslon nije osjetljiv na dodir, što mnogima olakšava korištenje
Tipka okidača je relativno velika i ima odlično definirane dvije dubine pritiska tako da ni oni sa većim prstima ne bi trebali imati problema. Pored nje je tipka zuma, izvedena kao "klackalica". Moguće je zumirati koristeći dvije brzine (ovisno koliko jako pritisnemo tipku) što je dobrodošla opcija na objektivu ovako velikog raspona. Pri većoj brzini, potrebno je svega oko dvije sekunde za prolazak kroz cijeli raspon zuma, dok sporija brzina zahtijeva oko 6 sekundi.
Bljeskalica se ne može zatvoriti dok je uređaj upaljen
Bljeskalica se otvara i zatvara elektromotorom i smatramo ju najmanje logičnim dijelom ovog aparata. Problem je u tome što se ona uvijek otvara, bez obzira koristili blic ili ne. Ukoliko slučajno držite prst na njoj pri paljenju uređaja, ona se neće otvoriti te da bi ju aktivirali potrebno je ugasit i ponovno upalit uređaj. Više bi voljeli da se bljeskalica diže i spušta kao na Canonu S90 - samo kad ju zbilja namjeravamo koristiti.
Baterija i memorijska kartica dijele isti pretinac na donjoj strani aparata. Baterija je litij-ionski model NB-5L i tijekom korištenja pružala je autonomiju od 250 - 300 fotografija što je solidan rezultat.
Okretni izbornik načina rada se nalazi na odličnom mjestu u desnom kutu na poleđini aparata gdje služi i kao dobar oslonac za palac što pomaže ugodnom držanju aparata. Obzirom na napredni video mod, postoji i posebna tipka za pokretanje video snimanja bez obzira u kojem se modu nalazili. Tipka je progamibilna te joj je moguće dodijeliti i neku drugu funkciju.
Osobito smo zadovoljni nazubljenim kotačićem oko višesmjerne kontrolne tipke. Ona omogućuje vrlo brzo kretanje kroz menije i podešenja. Slično rješenje smo vidjeli na nedavno testiranom Canonu S90, no kod njega kotačić nije imao stupnjevani hod nego se vrtio bez pružanja ikakvog otpora. Takvo riješenje nije nimalo praktično te smo često neželjeno mijenjali postavke bez da smo toga bili svjesni. Na SX210 greška je popravljena te pri okretanju osjećamo "klikove" koji pružaju odličan feedback.
Pretinac baterije i pogled izbliza na kontrole i 14x zum
Snalaženje u opcijama je vrlo jednostavno. Sve glavne postavke se nalaze u brzom meniju koji pozivamo SET tipkom te se kroz njega krećemo prije spominjanim kotačićem. Manje korištene opcije su u glavnom izborniku.
Odabir opcija kroz bezi meni
Lijevo: on-screen prikaz funkcija a višesmjernoj tipki • Desno: glavni meni
4. Kvaliteta fotografija i primjeri
ISO TEST
Canon SX210IS nudi podešenje ISO vrijednosti između 80 i 1600 ASA što je uobičajeno za ovu kategoriju uređaja. Obzirom da ima 14 megapiksela (što je dosta visok broj za ovu veličinu senzora), šum se može primjetiti i na nižim ISO vrijednostima. Na sreću, to je nešto što je najprimjetljivije pri pregledu fotografija na 100% uvećanju tako da većina prosječnih korisnika neće biti ni svjesna tog problema. Također, fotografije su odlično reagirale na naknadno uklanjanje šuma u Neat Image-u pa je uz malo truda moguće postići da fotografije izgledaju posve čisto.
BALANS BIJELE BOJE
Automatski balans bijele boje je odlično radio u skoro svim uvjetima rasvjete. U određenim okolnostima fotografije mogu ispasti malo žuće nego bi trebalo no te su nijanse većini korisnika nevidljive.
Posebno su nas iznenadile performanse pod umjetnom rasvjetom, što ilustrira donji primjer. Mnogo aparati imaju problema sa tipičnim kućnim žaruljama koju isijavaju svjetlo topline otprilike 3000 Kelvina, no SX210 se nije dao zbuniti. Lijeva fotografija je uz automatski WB, dok je desna fotografija snimljena sa predpodešenom "tungsten" vrijednosti. U ovom slučaju nema nikakve razlike među njima zahvaljujući naprednoj automatici.
Odlični rezultati automatskog balansa bijele boje pod umjetnom rasvjetom
OBJEKTIV
Performansama objektiva smo prilično zadovoljni. Obzirom na omjer veličine i velikog raspona zuma razumno je očekivati da se pribjeglo određenim kompromisima u kvaliteti, no rezultat nas je pozitivno iznenadio.
Oštrina i kontrast su odlični na svim žarišnim duljinama uz nešto zamućenja prema rubovima fotografija. Jedini redovito vidljivi nedostatak su nešto izraženije kromatske aberacije, koje je čak i na računalu bilo teško popraviti (primjer ispod).
Iznad: izražene kromatske aberacije
Primjeri fotografija:
5. Video snimanje i zaključak
HD video je polako postao standard među svim kvalitetnijim fotoaparatima, pa ni SX210IS nije iznimka. Aparat snima 720p HD filmiće (1280 x 720 pri 30fps). Netko će možda poželjeti i full HD, no već i ovako smo zadovoljni video modom. Snimke su vrlo glatke i kvalitetne, bez vidljivih negativnih posljedica kompresije, a pozitivnom dojmu pridonosi i stereo zvuk. Auto fokus, optički zum i stabilizacija su također aktivni tijekom snimanja.
Upotrebljivosti znatno pridonosi posebna tipka za pokretanje i zaustavljanje snimanja videa što garantira da vam neće promaknuti odličan kadar.
ZAKLJUČAK
Canon je opet uspio proizvesti odličan fotoaparat. SX210IS je školski primjerak kako bi kompaktni ultrazum trebao izgledati. Kvalitetna izrada, širok raspon automatskih i ručnih modova snimanja, HD video sa stereo zvukom i najbitnije - odlične fotografije u raznim uvjetima rasvjete.
14 x zum omogućuje zbilja veliku upotrebljivost pri snimanju raznih kadrova, a aparat još uvijek nije veći od običnog kompakta. Nekoliko prigovora koje smo pronašli (čudna izvedba bljeskalice ili šum vidljiv na nižim ISO vrijednostima) u praksi prosječnim korisnicima zapravo neće puno smetati, a do izražaja će najviše doći jednostavnost korištenja. Kao možda najbitniju karakteristiku bi naveli konzistentnu kvalitetu fotografija bez obzira na uvjete korištenja tako da smo uvijek znali što možemo očekivati od aparata.
Konkurencija je u ovoj kategoriji danas vrlo jaka, što može otežati odabir, ali djeluje poticajno na razvoj boljih modela iz čega kupci imaju izravnu korist i mišljenja smo da se Canon SX210IS može uspješno nositi sa svim izazovima.
3. Usporedba sa Sony HX5
Tijekom testa u naše redakciju je pristigao i pred-produkcijski primjerak Sonya HX5. Svim karakteristikama i cijenom direktni je konkurent testiranom Canonu, pa smo pripremili kratku usporedbu.
Na papiru, ova dva aparata su vrlo slična. Glavne razlike su video mod (HX5 snima full HD), nešto manji raspon zuma (10x naspram 14x kod Canona), te ugrađeni GPS.
ERGONOMIJA
Sony u ruci leži podjednako dobro kao i Canon. Pažljivijom usporedbom smo uočili da je raspored kontrola neobično sličan, kao da je oba aparata uz kozmetičke izmjene dizajnirala ista osoba. Stereo mikrofon se na oba aparata nalazi na gornjoj strani, tipke za snimanje videa i pregledavanja fotografija su na identičnom mjestu, pa tako i raspored nekih kontrola na višesmjernoj tipki. Ipak, odabir funkcija je brži kod Canona zahvaljujući prije spominjanom okretnom kotačiću oko višesmjerne tipke.
Dimenzije oba aparat su skoro identične
LCD EKRANI
Oba ekrana su dijagonale 3 inča i imaju identičnih 230,000 piksela. Razlika je u omjerima stranica: Canonov ekran je 16:9 widescreen , a Sony ima tipični 4:3 omjer. Zbog toga Sony bolje iskorištava svoju površinu pri snimanju fotografija u 4:3 omjeru, a Canon pri snimanju 16:9 fotografija i HD videa.
Osim što Canonov LCD ima nešto širi kut gledanja, drugih razlika nismo uspjeli uočiti, kvaliteta prikaza je podjednaka.
BATERIJA, MEMORIJA, KONEKTORI
Oba aparata koriste Li-Ion bateriju, a nismo primjetili bitnih razlika u trajnosti. Kod oba aparata, bateriju su pružalu autonomiju od 250-300 fotografija.
Canon odnosi prednost po pitanju povezivosti; ima standardne USB mini i HDMI konektore dok su korisnici Sony-a HX5 prisiljeni koristiti specifični konektora za koji treba posebni kabel.
OBJEKTIVI
Iako su izvana skoro identičnih dimenzija, Canon je u svoj aparat uspio inkorporirati objektiv većeg zuma: 14x naspram 10x kod Sony-a. To ne mora nužno biti prednost obzirom da Sony-ev objektiv ima veći doseg na širokom kutu (25mm naspram 28mm kod Canona) što je često korisnije.
Iznad: Tko ima većeg? Ugašeni aparati lijevo, u sredini na širokom kutu te desno pri najvećem zumu.
Donji primjeri ilustriraju razliku među dosezima objektiva.
Ispod: Canon pri 28 i 392mm
Ispod: Sony pri 25 i 250mm
Ovisi o pojedinom korisniku koji će preferirati: kome je bitniji veći doseg na tele kraju, odabrat će Canon, a ljubitelji krajolika i snimanja u interijerima će imati više koristi od Sony-evih 25mm.
Oba objektiva su stabilizirana što znatno pomaže pri snimanju videa ili na većim žarišnim duljinama.
Canonov objektiv znatno više strši kad je uključen, što je znalo stvarati probleme pri makro snimanju sa bljeskalicom.
BLJESKALICA
Sony ima uobičajenu ugrađenu bljeskalicu, dok Canonova iskače pomoću elektromotora. Možda izgleda atraktivno no u praksi ponekad smeta. Naime, blic se uvijek otvara, čak i kad smo ga isključili. Također, ukoliko pri paljenju aparata držite slučajno prst preko njega, to će ga spriječiti da se otvori. Ukoliko tada poželite koristiti blic, nemate drugog izbora nego ugasit i upalit aparat jer ga se drukčije ne može otvoriti. Moguće ga je prisilno ručno otvoriti i zatvoriti no nismo sigurni može li mehanizam izdržati takvo dugotrajno korištenje.
Snaga bljeskalica na testiranim aparatima je približno jednaka.
Ispod: Canon SX210IS
Ispod: Sony XH5
Najveća razlika je vidljiva pri makro snimanju. Canonov objektiv previše strši te redovito zaklanja svjetlo iz bljeskalice, tako da su mnoge makro fotografije djelomično zamračene.
Ispod: lijevo Canon, desno Sony
HX5 - posebne funkcije
Sony HX5 nudi nekoliko opcija koje Canon SX210 nema. Pri tome govorimo o GPS-u, automatskim panoramama te noćnom modu koji spaja više fotografija u jednu sa malo šuma.
GPS nažalost nije upotrebljiv za navigaciju, njegova svrha je samo da snimi podatak o zemljopisnim koordinatama u EXIF od čega će najviše profitirati korisnici Panoramio servisa kojime se fotografije tagiraju na Google Earthu.
Ugrađeni kompas stalno prikazuje smjer na ekranu i također snima taj podatak u EXIF, što bi moglo biti interesantno kod policijskih uviđaja jer omogućuje naknadno utvrđivanje u kojem je smjeru snimljena određena fotografija.
Nakon kratkog isprobavanja HX5, jasno je da će biti žestoki konkurent Canonu SX210IS. Nešto širi objektiv, 1080p HD video te nekoliko opcija koje Canon nema (automatska panorama, GPS, brzo uzastopno snimanje te noćni mod) su velike prednosti za HX5. Preostaje samo da s vremenom vidimo može li isporučiti istu kvalitetu fotografija kao i Canon.
-
Naziv:Canon PowerShot SX210 IS
-
Dimenzije:103 x 61 x 38 mm
-
Težina:220 grama
-
Dijagonala i rezolucija:3 inča, 230,000 točaka
-
Tip i kapacitet:Li-Ion, 1050 mAh
-
Broj okidanja (CIPA standard):280
-
Megapiksela:14,1
-
Kontinuirano okidanje:0,7 fps
-
Optički zum:14x (28-392 mm)
-
Stabilizacija:Da
-
Rezolucija (fps):1280x720 (30 fps)
-
AF točaka:9
-
Doseg bljeskalice:3,5 metara