2. Pregled: Acer 5741G
Kutija, oprema, uređaj
Uzimajući općenito tržište prijenosnika srednjeg ranga, rijetko koji dolazi u nekoj kutija originalnog dizajna, većina dolazi u klasičnim OEM smeđim kutijama. Acer po tom pitanju mijenja pravilo i dolazi u kompaktno svijetlo plavoj kutiji. Zašto svijetlo plava? Na jednoj od strana primjećujemo istaknuti Intel logo, očito se radi o partnerskoj suradnji kako bi dodatni trošak izrade kutije i/ili uređaja bio manji. Otvaranjem uredno posložene kutije dolazimo do našeg Acer 5741G:
Od opreme ništa posebno, nekoliko CD-a, upute, punjač i to je to.
Sam uređaj na prvi pogled odaje znatno veći stupanj kvalitete nego što to biva nakon par sati korištenja. Prednja strana prijenosnika presvućena je slojem hrapave srebrne plastike, što svakako pridodaje lijepom dizajnu, ali ne izmiče činjenici da je isti sloj jako tanak. Primjerice, naš testni uređaj došao je s lagano ogrebanim rubom, otkrivajući time vrlo tanak sloj premaza. Daljnjim pregledom uređaja možemo pretpostaviti da tanak premaz može, ali i ne mora kroz neko aktivno korištenje uzrokovati daljnje otpadanje, što nikako nije ugodno imati na umu.
Sredinu pokrova krasi aluminijski logo
Glossy zaslon odmah nakon otvaranja uskače u prvi plan. Sjajne stvari su nažalost uspješnije na tržištu, tako da se ovog trenda nećemo tako lako riješiti.
Iznad tipkovnice prevladava pokrov zvučnika, gdje zvučnici u praksi služe svrsi, ali odmah u startu ne očekujte kvalitetu dubokih tonova, ipak se radi o zvučnicima za prijenosnike. Ono što možemo izdvojiti jest glasnoča izvedbe, gdje se pri glasnijim postavkama ne javlja distorzija zvuka.
Na prvi pogled Acer izgleda puno kvalitetnije
Pri dnu i okolo tipkovnice nalazi se plastika maskirana u razne detalje koje na prvi pogled vuku ka aluminiju. Pri samom pogledu smo skoro svi u redakciji povjerovali kako je Acer napokon ubacio ponešto aluminija u svoje prijenosnike, no nakon kratkog upoznavanja s izradom otkrivamo vješto obojanu i dizajniranu plastiku. No, izostanak aluminija ne umanjuje činjenicu da je unutrašnjost prijenosnika lijepo dizajnirana, čak svojom mat plastikom i iskače od većine prijenosnika koje "krasi" sajna plastika.
Touchpad, tipkovnica, utori
Touchpad se ne nalazi na sredini, nego je povučen više prema lijevo. Iako je kod većine prijenosnika to minus, u ovom slučaju je i sama tipkovnica malo povučena u lijevo i stisnuta, tako da slučajni dodiri palcem na touchpad smatrajte donekle izostavljenima. Primjerice, na HP Pavilion DV7 smo češće zapeli slučajno za touchpad nego na ovom modelu. Što se pri pisanju dužih testova itekako odrazi na količinu pogrešaka, kao i gubljenju vaših živaca. S time da moramo napomenuti kako je touchpad dosta kvalitetno izrađen, prsti su bez problema klizili po mat plastici, a tipke za lijevi i desni klik su odlično reagirale.
Tipkovnica, iako specifičnog dizajna, neće sjesti svakome.
Po pitanju tipkovnice za početak valja izdvojiti kako se ne radi o klasičnoj Chiclet izradi, nego o znatno tvrđoj varijanti. Tvrdom hodu uvjetuje slobodan prostor između maske i vrlo tankih tipki, kao i sam način klackanja istih. Također, neke nestandardne preineka, poput manjeg lijevog shifta i različit položaj FN tipki, neće se svidjeti novima u svijetu Acer prijenosnika. S druge strane, ima hrpa korisnika koji upravo traže takvu tipkovnicu s tvrdim hodom, pa svakako prije kupnje isprobajte tipkati, barem na tren. Izloženo računalo možete sigurno zatražiti u Mikronisu.
Na Aceru su prisutni HDMI, VGA i USB utori.
USB utori, tj općenito svi utori na prijenosniku, su nekvalitetno napravljeni. Sigurno se pitate kako to jedan USB 2.0 utor može bit nekvalitetno napravljen? Pa... Nakon što treći put okrenete USB stick misleći kako ste ga krivo okrenuli još prvi put, shvatite da je utor nezgodno napravljen i da u biti treba dosta jače stisnuti nego inače. Radi li se o "dodatnoj funkciji" ili grešci u izradi? Po dosadašnjem iskustvu s Acerom bi rekli ovo prvo. Primjerice, spajanje i odspajanje odličnog MX Performance miša je bilo itekako problematično, zbog manjeg recievera i jako tvrdog USB utora.
Na sljedećem poglavlju osvrnut ćemo se na Asus A52JC.
3. Pregled: Asus A52JC
Kutija, oprema, uređaj
Upravo u prošlom poglavlju spomenutu smeđu OEM kutiju dobijete uz Asus A52JC, nešto većih dimenzija. U istoj također pronalazimo razne upute, drivere i backup DVD medije.
Ako se sjećate HP-ove serije Pavilion i njenog "izrezbarenog" dizajna, onda će vam Asusovi detalji biti itekako poznati. Samo, za razliku od HP-a, Asus svoje detalje nije urezao, nego prekrio glatkom sjajnom plastikom.
HDMI, VGA, USB utori također krase i ovaj model
Asus A52JC, prekriven sjajnom plastikom i već spomenutim detaljima, nema neke veće preinake u dizajnu. Nama se na prvi pogled tamniji odabir boja svidio, ali sjajni premaz na odmaralištu za dlanove se nije pokazao zgodnim, jer su nam se dlanovi na njemu znatno više znojili i ljepili nego na mat plastici Acera 5741G iz prijašnjeg poglavlja.
Većina glavnih utora nalazi se s desne strane, što je u praksi dosta nezgodno ako ste dešnjak. Primjera radi, kada su na Asusu s desne strane priključeni kablovi za LAN povezivanje, napajanje i USB stick, onda mjesta za vašeg miša i ruku pretjerano i nema. Većina konkurenata iste utore rasporedi jednako na obije strane, što je puno bolje rješenje od ovog Asusovog.
Otvaranjem Asusa nanovo se susrećemo s glossy zaslonom.
Na Asus A52JC nalazimo Altec Lansing zvučnike, gdje isti u prvu ruku zvuči dublje i kvalitetnije od Acera 5741G, ali pri glasnijem slušanju glazbe osjeti se distorzija i gubljenje dubokog tona, što kod Acera nismo osjetili.
Tipkovnica i touchpad
Za razliku od Acera, Asus A52JC ima puno mekšu tipkovnicu s laganim udubinama na tipkama koja pridodaju samoj ergonomiji. Također, prva razlika se osjetila odmah u tipkanju, točnije - Shift tipka je znatno veća nego na Aceru, što rezultira češćim pritiskom na željenu tipku "Shift" nego na susjednu "<".
Tipkovnica je mekša od one na Aceru
Ono što je tipkanje dodatno učinilo ugodnijim jest Asusova tehnologija koja automatski zaključa "klik" touchpada dok vi tipkate. Tako su nezgodni slučajni klikovi dlanom prilikom pisanja svedeni na minimum - vrlo zgodna funkcija koju u buduće očekujemo i kod konkurenata.
Kad već spominjemo touchpad, na ovom modelu je isti napravljen prosječno. Sjajna mat plastika ukrašena laganim rupicama predstavlja Asusov gesture touchpad, koji se u svakodnevnom radu i nije nešto iskazao. Prilikom korištenja touchpada imat ćete osjećaj kao da je isti premazan s nećime, što rezultira nezgodnim i sporim pomicanjem prsta po njemu. Acerov touchpad je u tom slučaju suh i prst uredno klizi po njemu.
Asus A52JC i Logitech Gameboard G13
Kako je touchpad većini mobilnih korisnika jedna od bitnijih stavki na prijenosniku, ovakvo eksperimentiranje nikako ne hvalimo
Glasni DVD drive
Nakon ubacivanja raznih igara u njega, začudila nas je buka koju DVD Drive proizvodi. U nekoliko trenutaka se čak i kućište zatreslo jače, što inače nije praksa kod većine prijenosnika. Ne znamo otkriva li to pretjerano plastično kućište Asusa, loše pričvršćeni DVD drive ili se čisto radi o grešci na našem modelu.
1. Uvod
Ukoliko imalo pratite IT svijet, sigurno ste čuli za novi Intelov line up procesora Core, kao i mobilnih varijanti za naše popularne prijenosnike. Iako još od početka godine dostupan, određeni proizvođači prijenosnika su se tek od nedavno odlučili za novu tehnologiju, dok drugi još uvijek čekaju.
Uz procesore Core, zbog zahtjeva matične, dolazi i suvremenija DDR3 memorija, čiji su gigabajti danas vrlo cijenjeni, pogotovo porastom dolara. Zato, ukoliko kupujete novi prijenosnik, svakako pazite na to da ima barem 3GB memorije, jer dodatna nadogradnja će vas skupo koštati.
Ukoliko ste jedni od onih koji su zapeli za novu liniju procesora, onda svakako bacite pogled na naš usporedni test nedavno izdanih Core i3 prijenosnika. Radi se o Asus A52JC i Acer Aspire 5741G.
Asus A52JC - EX124
• Procesor: Intel Core i3 350M 2.26GHz (3MB cache)
• Zaslon: 15.6" HD TFT 1366 x 768, TN matrica
• Grafički sustav: nVIDIA GeForce 310M 1 GB
• Radna memorija: 2GB + 1GB DDR3 1066MHz (proširivo do 8GB)
• Tvrdi disk: 320GB SATA
• Baterija: 4400mAh (Li-Ion 6 ćelija)
• HDMI: da
• Cijena: 4.999,00 kuna
• Masa uređaja: 2.62 kg
• Jamstvo: 12 mjeseci
PREDNOSTI
- Dizajn
- 60 hz zaslon
- RAM memoriju moguće proširit do 8GB
- Performanse u igrama
- Tipkovnica
NEDOSTACI
- Prosječan touchpad
- Glasan DVD čitač
- Glossy premaz neće se svidjeti svakome
Acer Aspire 5741G - 334G32Mn
• Procesor: Intel Core i3 330M 2.13GHz (3MB cache)
• Zaslon: 15,6" HD TFT 1366 x 768, TN matrica
• Grafički sustav: ATI Radeon HD5470 512 MB
• Radna memorija: 2GB + 2GB DDR3 1066MHz (maksimum 4GB)
• Tvrdi disk: 320GB SATA
• Baterija: 4400mAh (Li-Ion 6 ćelija)
• HDMI: da
• Cijena: 4.961,00 kuna
• Masa uređaja: 2.6kg
• Jamstvo: 12 mjeseci
PREDNOSTI
- Zanimljiv dizajn
- 4 GB memorije
- Performanse u programima
- Topliji prikaz slike
NEDOSTACI
- Maksimum RAM memorije je 4GB
- Loše izrađen pokrov
- Tvrda tipkovnica neće se svidjeti svakome
4. Benchmark, zaslon, baterija
Zanimljivo je da su se kroz cijelo testiranje Asus A52JC i Acer 5741G "natezali" između sebe, gdje u niti jednom trenutku jedan nije uzeo veću prednost, nego bi se svaki iskazao na zasebnom području. Tako je Asus A52JC preuzeo vodstvo u igrama, dok je Acer u konvertiranju videa, benchmark programima i svakodnevnom radu. Na ovom poglavlju donosimo benchmark rezultate, kao i kvalitetu prikaza zaslona, dok vas na sljedećem očekuju rezultati u igrama.
3D Mark 2006
Zbog više radne memorije i pojedinih detalja je Acer A5741G u 3D Mark 2006 potegnuo nekoliko bodova više - što smo i očekivali.
HandBrake
Kod HandBrakea se stvar promijenila, te je Asus, očito zbog mrvicu jačeg procesora, u kraćem roku uspio konvertirati 220 MB datoteku.
WinRar
Kod otpakiranja datoteke od 220 MB s WinRarom je pak Acer ponovno preuzeo mjesto. Kako se radilo o sekundama razlike, test smo ponovili nekoliko puta kako bi bili sigurni u rezultate.
Zaslon
Po pitanju kvalitete zaslona prvo mjesto je zauzeo Asus. Kvalitetnije riješeno pozadinsko osvjetljenje, prikaz boja i osvježenje od 60 Hz učinilo je svoje. Zamaranje i peckanje očiju, iako neizbježno kod TN panela, se kod Asusa manje osjetilo nego kod Acera.
Kako bi vam donekle prezentirali kut vidljivosti i prikaz boja u prilogu imate uslikane kutove.
Baterija
U oba dva modela nalazi se 4400 mAh baterija, tako da je autonomija po tom pitanju slična. S time da Asus za svega nekoliko minuta drži prednost, iako se radi o jačem procesoru.
5. Resident Evil 5, Dragon Age, Far Cry 2, UT 2k4
Uunatoč 1GB manje RAM memorije, Asus A52JC s nVidia 310M grafičkom karticom uspije dosegnuti veći broj FPS-a od konkurentnog Acer 5741G. Time dolazimo do zaključka da nisu uvijek top komponente bitne za visok FPS u igrama, nego kvalitetano hlađene i uredno posložene komponente. U nastavku rezultati testiranja.
Igra: Resident Evil 5
Žanr: Survival
Recenzija: Resident Evil 5
Cijena: 249,00 kuna, Svijet Medija (www.svijet-medija.hr)
Igra: Far Cry 2
Žanr: FPS
Recenzija: Far Cry 2
Cijena: 249,00 kuna, Svijet Medija (www.svijet-medija.hr)
Igra: Dragon Age
Žanr: RPG
Recenzija: Dragon Age: Origins
Cijena: 359,00 kuna, Svijet Medija (www.svijet-medija.hr)
Igra: Unreal Tournament 2004
Žanr: FPS
Cijena: 89,00 kuna, Svijet Medija (www.svijet-medija.hr)
6. Zaključak
Ukoliko od zaključka očekujete da ćemo odlučiti koji je od ova dva modela bolji, onda vas moramo razočarati, jer u ovom slučaju se jedan iskazao u korištenju raznih programa i svakodnevnom radu, dok je drugi svoje prednosti istaknuo u igrama. U ovom testu smo najbolje uspjeli pokazati kako pri kupnji prijenosnika morate prvo odlučiti za što ga želite koristiti, tek onda krenuti u kupnju.
Ako od vašeg novog prijenosnika tražite moderan dizajn, bolje performanse u igrama i ugodnu tipkovnicu, onda Asus A52JC uzima prednost- gdje se njegovih 3 GB RAM-a nikako ne smije zapostaviti, kao ni činjenica da je nadogradivo do 8 GB. No, ukoliko tražite prijenosnik neuobičajenog dizajna, s boljim performansama u raznim programima i sitnijim radnjama, onda Acer 5741G definitivno drži prvo mjesto.
Koliko je isplativo prelaziti na procesore Core i3? Isti predstavljaju entry modele, te se u jednu ruku ne mogu mjeriti s high endom prošle generacije (op.a. IntelP8600 ) , ali ukoliko volite imati najnovije, a ograničeni ste resursima za nešto jače, onda je Core i3 platforma za vas kao stvorena.
-
Naziv:Asus A52JC