- 6 GB RAM memorije
- Snažan procesor
- Odlična tipkovnica
- Blu Ray čitač
- Odlični zvučnici
- Slabi rezultati u igrama
- Baterija
TOSHIBA QOSMIO F60-127
Toshibina serija Qosmio ove godine puni svoju šestu godinu postojanja, te se i dalje zadržava na samom vrhu Toshibine ponude. Još od davne 2004. godine su fanovi Toshibe željno iščekivali novije modele, jer je svaki sa sobom donosio nove, još jače komponente - a samim time i jače performanse.
Čisto usporedbe radi, prva Toshiba Qosmio E15 izdana 2004. godine imala je (za tadašnje standarde) snažni 1.7 GHz Intel Pentium M procesor, 512MB DDR SDRAM-a i 15" XGA zaslon s rezolucijom od 1,024x768.
A danas? Iako se dizajn kroz godine mijenjao, Qosmio i dalje predstavlja High End prijenosnik s najnovijim komponentama i ponekim "iznenađenjima" koje ga čine drugačijim od konkurencije. Od raznih varijacija procesora Core pa sve do 8 GB RAM memorije. Toshiba zna kako razmaziti svoje obožavatelje.
Samim time smo u suradnji s agencijom Mc Cann i distributerom M-San na test dobili 12 000 kn vrijednu Toshibu Qosmio F60- 127, kako bi na svoju ruku vidjeli donosi li Toshiba Qosmio one performanse koje reklame obečavaju. U nastavku specifikacije, a na sljedećem poglavlju prvi dojmovi.
SPECIFIKACIJE
- Procesor: Intel Core i7 620M 2.66GHz / 3.33GHz Turbo (4MB cache)
- Zaslon: 15.6" HD LED TFT 1366 x 768, TruBrite
- Grafički sustav: nVidia GeForce GT 330M 1GB
- Radna memorija: 4GB + 2GB DDR3 1066MHz (proširivo do 8GB)
- Tvrdi disk: 640GB SATA
- Optički uređaj: Blu Ray Read, DVD RW
- Baterija: Li-Ion 6 ćelija
- Operativni sustav: Windows 7 Home Premium 64-bit
- Povezivanje: LAN, Bluetooth, VGA, HDMI, 3X USB, 1x eSata
PAKIRANJE
Sama prezentacija uređaja pomoću njenog pakiranja je važna, pogotovo ako za svog novog ljubimca izdvajate nekoliko tisuća kuna. Iako je Toshiba ovaj model upakirala u bijelu kutiju ukrašenu s crvenim i srebrnim detaljima, koji jasno daju do znanja kako se ne radi o jeftinom proizvodu, nažalost moramo primjetiti kako nedostaje nekoliko bitnih detalja. Prvo što nam je upalo u oko jest izostavljena malena ručica za nošenje prijenosnika dok je još u kutiji, što je više opaska nego neki ozbiljniji nedostatak. Isto tako ako pogledamo konkurenciju u ovom rangu moramo spomenuti nedavno testirani HP Envy 17, koji je za slične novce svome vlasniku ponudio zaista primamljivo pakiranje. Od zanimljivog dizajna, odličnog "wow efekta" pa sve do raznih sitnica poput mekane futrolice za vašeg prijenosnika i SD kartice.
HP Envy 17 je do sada ostavio još najbolji dojam po pitanju pakiranja
S druge strane, HP Envy 17 je prvi i skoro pa jedini PC prijenosnik koji je ponudio ovakav oblik pakiranja na našem tržištu, tako da ne možemo reći da je izostanak svih tih "điđa-miđa" kod Toshibe Qosmio minus, više bi rekli da je uhodani standard. Idemo dalje sa slikama Toshibe:
Kabel za napajanje je dovoljno dugačak, za razliku malenih koje Asus dostavlja
UREĐAJ, DOJAM
Najveća prednost serije Qosmio njen je dizajn, koji se odmah pri prvom susretu očituje kroz crvenu boju i sjajni pokrov. Koliko god možda čudno zvučalo, tržište prijenosnika zasićeno je crnim i sivim bojama, te je Toshibino crvenilo itekako dobrodošlo - pogotovo zbog silnih obožavateljica prijenosnika koje traže isključivo crvenog ljubimca.
Crvena boja i sjajni pokrov svidjet će se nježnijem spolu
Predstavlja li Qosmio isključivo ženski prijenosnik? Nikako. Toshiba se potrudila dizajnirati prijenosnik tako da sa svojom crvenom bojom i specifičnim dizajnom predstavlja unisex proizvod koji nije namijenjen isključivo nježnijem spolu.
S prednje strane, na crvenom pokrovu, dominira Qosmio logo, dok se na bočnim stranama nalaze Blu Ray čitač, čitač kartica, tri USB 2.0 utora, jedan eSata utor te VGA i HDMI izlazi. Hm... A gdje je LAN utor skupa s utorom za punjač? Vješto skriven na pozadini uređaja.
LAN utor i utor za punjač zgodno su smješteni na pozadini uređaja
U praktičnom radu USB utori nisu predstavljali nikakav problem, kao što je to bila riječ kod modela Acer 5741G, naše USB periferije i USB stickovi su s lakoćom punili utore, čak bi ih usporedili s onima na Apple iMacu jer imaju mekan hod i lagani "klik" prilikom postavljanja sticka. Također bi pohvalili poziciju LAN i Power utora, postavljeni su iza uređaja te manje smetaju pri svakodnevnom radu i oslobađaju prostor na radnom stolu.
Zašto mislimo da je to toliko bitno? Primjer radi, kod Asusovog modela Asus A52JC su većina glavnih utora, kao i DVD RW, bili smješteni na desnoj strani prijenosnika, što je korištenje miša učinilo znatno otežanim kod manjih radnih površina. Kod Toshibe je taj problem riješen pozicioniranjem LAN i Power utora na pozadini.
TIPKOVNICA, TOUCHPAD, ZVUČNIK
Otvaranjem prijenosnika otkrivamo unutarnje sjajno plastično kućište s 15,4" glossy zaslonom, odličnom tipkovnicom, touchpadom i Harman Kardon zvučnicima.
Tipkovnica je ostavila odličan dojam
Tipkovnica ima mekan i stabilan hod te se odlično iskazala u svakodnevnom radu. Tipke su logično posložene bez nekih ekstremnih poteza poput dodavanja dodatih tipki u donjem lijevom kutu, kao što to imaju neke verzije HP Pavilion DV6. Velika Enter tipka i veliki NumPad dodatno olakšavaju rad, te za tipkovnicu dajemo samo pohvale. Također, Toshiba na svojim 15,4" prijenosnicima nudi puno bolji layout tipkovnice nego što to neki proizvođači znaju ponudit na 17" prijenosnicima - iako raspolažu s puno više prostora od Toshibe. Jedino bi izdvojili izostanak osvjetljenja tipkovnice, što je inače prisutno u Asusovoj Gamer seriji, HP-ovoj Pavilion i EliteBook seriji, kao i Appleovim prijenosnicima.
Tipkovnica je ostavila odličan dojam
Plastika oko touchpada je glatka i sjajna, dok je ona na samom touchpadu lagano hrapava s mat premazom - time se olakšava pronalaženje touchpada u radu s manje osvjetljenja, a isti se ugodno uklapa u dizajn prijenosnika. Zamjerku koju bi istaknuli jest veličina samog touchpada. Voljeli bi kad bi bio za koji centimetar veći. Također, tipke ispod touchpada proizvode neugodan visoki klik, što ponekad zna biti iritantno u kasnim satima u tišini vaše sobe.
Zvuk koji proizvode tipke ispod touchpada narušava konačni dojam
Zvučnici su ostavili isti odličan dojam kao i tipkovnica. Dovoljno glasni Harman Kardon zvučnici s odličnim dubokim tonovima nadjačali su konkurenciju u tom rangu i slobodno možemo reć kako se radi o odlično obavljenom poslu. Po tom pitanu je zasjenio i zvučnike s HP Envy 17, jedino mu još može konkurirati Apple MacBook Pro.
ZASLON
TN matrica prisutna je i u ovom modelu, samo s ponešto bolje kalibriranim postavkama. Samim time smo dobili bolje kuteve gledanja, gdje prikazane boje nisu toliko gubile na kvaliteti, ali svjetlina ekrana je. Iako smo za cijenu od 12 000 kn očekivali veću rezoluciju ili barem kvalitetniju IPS matricu, moramo priznati da je zaslon puno kvalitetniji od onih koje Asus ugrađuje u svoj High End portfolio.
PAT SAYS NOW SLEEVE
Pat Says Now poznat je po svojim zaštitnim futrolama za prijenosnike, gdje bi u ovom testu izdvojili model Marina Sleeve za 15,4" prijenosnike. Cijena je 229 kuna.
Na sljedećem poglavlju: Mafia 2, Final Fantasy XIV, Far Cry 2, Resident Evil 5
Toshiba Qosmio, kao i svoji prethodnici, u sebi nosi komponente dostojne gaming stroju. Intel Core i7 620M 2.66GHz, kombiniran s NVidia 330M i 6GB RAM memorije zvuči stvarno impresivno, no nas ne zanimaju kako stvari izgledaju na papiru, nego mogu li gore spomenute komponente pokretati novije naslove. Samim time smo za naš test uzeli igre Mafia 2, Final Fantasy XIV, Far Cry 2 i Resident Evil 5. Prije dostavljenih rezultata moramo napomenuti kako nas je hlađenje na Toshibi zadivilo. Iako izrađena od plastike, u niti jednom trenu radna površina (tipkovnica, touchpad) nije bila osjetno vruča, dok bi plastika oko touchpada ostajala hladna i nakon nekoliko sati igranja - odlično odrađen posao.
MAFIA 2 BENCHMARK
Igru Mafia 2 predstavili smo još u prošlom testu grafičke kartice ATI Gigabyte HD5770. U istom testu smo također linkali na naše kolege s HCL.hr koji su napravili odličan posao s njihovom video recenzijom igre. Ukoliko ju niste još igrali, svakako bacite pogled na recu u prilogu:
Recenzija Mafia 2 [PC, X360, PS3]Na stranu igra, rezultati su ono što nas zanima. Cijeli benchmark izmjeren je na najvišim postavkama, gdje nažalost nismo uspjeli dobiti više od 21 FPS-a. Smanjivanjem postavki se stvar naravno mijenja, te bi pri smanjenim detaljima uspjeli izvući 30 FPS-a.
Iako se radi o novijem naslovu, na ovoj Toshibi će te ga bez problema uz korigirane postavke zavrtiti u punih 30 FPS-a. Iako 30 FPS-a zvuči ok, malo nas je razočarala činjenica da 5 000 kn jeftiniji 17" Asus N73J može istu igru pri najjačim postavkama zavrtiti u punih 30 FPS-a.
FINAL FANTASY XIV BENCHMARK
Final Fantasy XIV predstavlja najnoviji MMO RPG od strane Square Enixa. Iako dosta ljudi nije bilo zadovoljno s Beta inačicom igre, u ovom testu smo ga zavrtili čisto iz znatiželje. Ukoliko još niste vidjeli niti igrali spomenutu igru, svratite do našeg partner portala MMO Base i pročitajte njihove dojmove: Beta pregled: Final Fantasy XIV
Toshiba Qosmio je dostavila 942 boda u FF benchmarku, što će vjerojatno biti dovoljno da igru odigrate na srednjim postavkama, jer za pune postavke potrebno je oko 1500 bodova.
FAR CRY 2 BENCHMARK
Kod Far Cry 2 smo dobili sličnu situaciju kao i kod Mafia 2, gdje bi pri najjačim postavkama uspjeli izvući jedva stabilnih 10 FPS-a, a nakon micanja postavki AA, smanivanja detalja na Low kao i smanjivanja rezolucije na 1280x720 bi dobili stabilnih 50 FPS-a. Ipak, ovo je naslov gdje se čak i Asus G73JH dobrano pomučio, ali ga je HP Envy 17 pri punoj 1920x1080 rezoluciji nadasve iskoristio i zasjenio Toshibu.
O igri Far Cry 2 smo pisali u testu Asus G73JH, na petom poglavlju.
RESIDENT EVIL 5 BENCHMARK
Kod ubijanja zombija su pri početnim postavkama ( 1280x720, Medium) glave padale pri 40 FPS-a, dok bi se pri najjačim postavkama stvar pogoršala i pala za čak duplo. Razočarani? Relativno...
O igri smo također pisali u testu Asus G73JH na šestom poglavlju.
Na sljedećem poglavlju: 3D Mark 2006, CineBench, X264 HD, zaključak
Nakon praktičnog djela s igrama dolazimo do benchmark programa. Koristili smo 3D Mark 2006, CineBench i X264 HD benchmark kako bi otkrili punu snagu Core i7 procesora. Ono što bi prije rezultata valjalo istaknuti jest to da Intel Core i7 620M, koji se nalazi u ovom modelu, zapravo ne predstavlja punokrvni Core i7 s četiri jezgre, nego dvojezgrenu verziju. Performanse su skoro pa jednake kao i kod jačih C2D procesora. Zbog toga su rezultati kod ovih testova bili prosječni, očekivali smo ipak nešto više.
3D Mark 2006
CineBench
Cinebench je program poznat iz testa procesora Intel Core i5 760 koji pomoću nekoliko testova donosi rezultate performansi. Nažalost nemamo niti jedan prijenosnik s kojime bi rezultate mogli usporediti, ali uskoro dolaze novi prijenosnici na testiranje pa očekujte nadopunu s usporednim rezultatima.
X264 HD Benchmark
HandBrake iz prijašnjih testova zamijenili smo za X264 Benchmark. Rezultati bi bili puno bolji da se radi o četverojezgrenom Core i7, što se općenito nudi u prijenosnicima ovog ranga, ali i ovako su zadovoljavaljući za one željne konvertiranja.
encoded 1442 frames, 48.14 fps, 3900.68 kb/s
encoded 1442 frames, 47.79 fps, 3900.68 kb/s
encoded 1442 frames, 47.70 fps, 3900.68 kb/s
encoded 1442 frames, 47.99 fps, 3900.68 kb/s
ZAKLJUČAK
Toshiba Qosmio F60-127 je sa svojom cijenom od 12 000 kn u startu predstavila High End prijenosnik, što se u daljnjem testiranju kroz rezultate i nije tako pokazalo. Ono što joj za tu cijenu nedostaje, naspram konkurencije, je svakako kvalitetnije kućište izrađeno od aluminija, što sve češće viđamo kod Asusa i HP-a. Nakon toga moramo pokuditi grafičku karticu NVidia 330m i dvojezgreni Core i7, koji nažalost kod ovog modela nisu uspjela opravdati cijenu. Ipak, realno gledajući, Toshiba Qosmio F60-127 u svojim rukavima krije nekoliko asova. Od prednosti bi izdvojili ogromnih 6 GB DDR3 RAM memorije, što je rijetkost u današnjim prijenosnicima, kao i tipkovnicu koja nas je svojom kvalitetom i izradom iznenadila. Pored toga, ljubitelji multimedije imat će na raspolaganju Blu Ray drive, odlične Harman Kardon zvučnike te HDMI izlaz.
Također, cure, ovo je jedan od najboljih crvenih prijenosnika u tom rangu :)
-
Naziv:Toshiba Qosmio F60-127