UVOD
Prošlo je gotovo tri godine otkako redovito pratimo mobitele. U tom razdoblju, teško da smo propustili ijedan zamijećeniji primjerak koji se našao u trgovinama. Dapače, tesirali smo mi i neke mobitele koji su predstavljali revoluciju, ali nisu bili dostupni kod nas. Mislimo na prvi Apple iPhone, prvi Android OS mobitel (T-mobile G1 iliti HTC Dream) ili pak Palm Pre.
Apple iPhone, HTC Dream G1, Palm Pre
Baš negdje tijekom naših početaka, Nokia je bila neprikosnoven tržišni lider. Symbian OS uređaji bili su hit još od prvog modela Nokije 7650. Nakon modela N80, Nokia N95 8GB je u tom razdoblju predstavljala vrhunac mobilne tehnologije. Bio je to jedan od najpopularnijih i najboljih uređaja, prodan u više od 20 milijuna primjeraka (unatoč visokoj cijeni od oko €680 koja ni nakon dužeg vremena nije padala).
U ljeto prošle, 2009. godine, stigao je dugo očekivani nasljednik N95-ice: Nokia N97. Točnije, stigla je i Nokia N96 nakon ljeta 2008., ali je N96 u startu razočarao, dok je N97 neposredno nakon izlaska neke (skoro i nas same) oduševio, da bi se do danas pokazalo da je Nokia ostala tamo gdje je bila kada je na tržište izbacila N95 8GB. Dodirne ekrane prvo su dugo izbjegavali dok nije puštena Nokia 5800 XpressMusic. 5800 XpressMusic je bio popularan, ali dodirna tehnologija i sučelje nisu bili niti blizu Apple iPhoneu.
Nokia N96, Nokia 5800 XpressMusic, Nokia N97
Različite platforme i inačice Symbian OS-a korisnici su počeli polako izbjegavati. U međuvremenu je Apple prodao preko 50 milijuna iPhonea u svijetu. Usporedno s time, raste količina Android OS mobitela na tržištu, kojeg Nokia neće nikada ugraditi u svoje uređaje (tako barem tvrde). Razlog je taj što Nokia i dalje dominira, iako ne toliko kao od buma mobilne tehnologije krajem devedesetih godina prošlog stoljeća, pa sve tamo do iza N95-ice.
U tom dugom razdoblju dominacije na tržištu (sijećate se modela 5110 ili 3310?), Nokia je zahvaljujući privlačnom dizajnu i jednostavnom sučelju prikupila ogroman broj fanova. I vaš autor bio je nekoć zagriženi Nokia fan. Uz sve to postojala je i kolokvijalna izreka (barem za naše pojmove): "To je Nokia!". Jedini model za koji bi se ta izreka mogla primijeniti u zadnje dvije godine bila je Nokia E71, izvrsne izrade i dugotrajne baterije. Nokia C5 pokazala je da Finci i dalje mogu probijati tržište kvalitetom, bez da kopiraju trendove poput primjerice ugradnje dodirnih zaslona.
UREĐAJI KOJE SMO ISPROBALI
Modeli najavljeni za kraj ove i početak slijedeće godine daju naznačiti da bi se na njih ponovno mogla primijeniti popularna izreka: "To je Nokia". No, prije nego ubrzamo ka zaključcima, kroz detaljan video i fotografije, pogledajte naše kratke dojmove s tri nadolazeća uređaja pokretana unaprijeđenim Symbianom^3.
Prva je Nokia N8 - top model ovog finskog proizvođača s 12 MP kamerom. Zatim slijedi Nokia E7 koja predstavlja popularnu E seriju. Radi se također o top modelu s ugrađenom fizičkom QWERTZ tipkovnicom. Na kraju, poigrali smo se i sa Nokijom C7 koja se doima kao nasljednik popularne E serije, točnije modela E66.
KONKURENCIJA
Današnja konkurencija u segmentu naprednih (ujedno i skupljih) mobitela predstavljaju brojni uređaji tajvanskog HTC-a, Samsunga uz naravno Apple iPhone 4 koji i dalje posjeduje najbolji zaslon osjetljiv na dodir uz fenomenalno brzo sučelje. Za Nokia fanove biti će dovoljno da uređaji nude isto što i najnaprednija konkurencija, dok velika očekivanja leže i na operativnom sustavu Symbian^3.
Samsung Galaxy S, Apple iPhone4, HTC Desire HD
Dodatna vrijednost Nokia se možda krije u 12 MP kameri modela N8 ili pak fizičkoj QWERTZ tipkovnici Nokije E7. Kako smo u rukama isprobali pretprodajne primjerke uređaja, tek će finalni modeli na tržištu nakon par mjeseci pokazati kako Nokia stoji naspram konkurencije.
NOKIA N8 :: PAKIRANJE, DIZAJN, UREĐAJ, ZASLON
Nokia N8 će vrlo vjerojatno dolaziti u uobičajenom pakiranju kao i N97 mini. Tako će se u opremi nalaziti kvalitetne In Ear slušalice s daljinskim kontrolama koje su se uz Nokiju N97mini pokazale izvrsnima. Očekuje se i HDMI kabel, no nažalost, vrlo je mala vjerojatnost da će nas iznenaditi kakva futrola ili stalak za punjenje koji bi bili praktičniji od HDMI kabela.
Top model N8 se najviše ističe 12 MP kamerom. Iako smo odavno shvatili da broj mega piksela nije presudan za kvalitetu fotografije, očito je da takve karakteristike marketinški dobro odijekuju. Ništa manje pažnje ne privlači ni kvalitetno izrađeno metalno kućište, a za pohvalu su i brojne privlačne boje u kojima će se N8 prodavati.
Dno Nokije N8 sa fizičkom tipkom za izbornik
Ono što nas posebno veseli i daje gadget dizajn Nokiji N8 su brojne bočne tipke, utori za SIM i microSD karticu te microUSB punjač. Razlog zbog kojeg se SIM kartica mijenja bočno je taj što baterija nije zamijenjiva. Žalimo što je ugrađena baterija snage 1200mAh jer većina konkurenata redovito dolazi sa 1500mAh snažnim baterijama.
Gadget dizajn naglašen brojnim bočnim tipkama i utorima
Tipka za kameru na desnom boku je poprilično dobro izvedena. Iznad nje je klizna tipka za otključavanje/zaključavanje zaslona, dok su pri vrhu tipke za podešavanje glasnoće (koje i dalje ne rade kada je zaslon zaključan).
AMOLED zaslon pak nudi pristojan prikaz, koji zbog samo 360x640 piksela na 3.5" nije usporediv sa fenomenalnim zaslonom iPhonea4 koji nudi 680x940 piksela na jednakoj dijagonali. Osjetljivost na dodir je itekako unaprijeđena naspram prethodnih modela N serije jer se radi o kapacitivnom zaslonu prekrivenom staklom.
Mini HDMI ulaz i 3.5mm audio ulaz
Pri vrhu nalazimo 3.5 mm audio ulaz za slušalice kao i mini HDMI ulaz koji omogućava multimedijalno povezivanje na TV prijemnik ili laptop sa HDMI konektorom.
12 MP kamera na poleđini - baterija nije zamjenjiva
Stražnja strana dodatno naglašava gadgetoliki dizajn sa izbočenom pločicom kamere uz koju nalazimo i zvučnik. Pored kamere je dvostruka bljeskalica o čemu više kod opisa samog fotoaparata. Po pitanju zvučnika, voljeli bi vidjeti dva zvučnika na vrhu i na dnu uređaja kao što je to bio slučaj s Nokijom N97 ili N900.
SYMBIAN^3
Pri korištenju Symbiana^3 ne treba kliknuti dvaput na zaslonu za odabir neke funkcije, kao što je to slučaj na aktualnim Symbian S60 uređajima.
Novo sučelje se vizualno previše ne razlikuje od S60 verzije. Ikone su nešto veće što je za pohvalu, dok je upravljanje malo intuitivnije. Brzina rada sučelja nije spektakularna, a kako se ne radi o finalnom uređaju, teško nam to komentirati. Ipak, voljeli bi vidjeti Symbian^3 na snažnijem (1Ghz) procesoru kakve dobijete u HTC i Samsung mobitelima istog cjenovnog ranga.
Svi korisnici Symbiana će napokon biti zadovoljni iz razloga što je Symbian^3 verzija kompatibilna sa svim prošlim aplikacijama, a između novih Symbian^3 uređaja neće biti razlika koje su primjerice postojale između S60 9.3 i 9.5 verzija.
Vrlo važan dio sučelja je virtualna tipkovnica. Tipke su dovoljno velike, ali u okomitom modu tipkovnica ne može biti QWERTZ, što smatramo povećim nedostatkom. Jedino gdje dobijete QWERTZ u okomitom modu je ako koristite Operu Mini.
KAMERA
Uz Sony Ericsson Satio i Samsung Pixon12 (koji se nikada službeno nije prodavao na našem tržištu), Nokia N8 je jedini fotomobitel sa 12 mega pikselnim senzorom. Uz to dolazi i dvostruka LED Xenon bljeskalica (koja izgleda kao bljeskalice na kompaktnim fotoaparatima, a ne kao LED osvjetljenje), dok je video snimanje moguće u HD video rezoluciji pri 25 sličica u sekundi.
Sučelje fotaparata i videa je napokon pojednostavljeno naspram Symbiana S60, dok se samo okidanje uz autofokus i stabilizaciju odvija relativno brzo.
Rezultat su fotografije velikih dizmenzija (12MP) uz malu težinu (prosječna fotografija je teška oko 1.2 MB). To govori o tome da su fotografije podosta obrađene unutar samog aparata. Kako se radi o predprodukcijskom primjerku, strpiti ćemo se do onog prodajnog, jer trenutne fotografije ne oduševljavaju ni na detaljima, niti na bogatsvu boja.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
Kratke primjere video snimki u HD rezoluciji pogledajte niže.
Usporedba: Nokia N8 i Nokia E7
Usporedba: Nokia N8 i Nokia C7
KARAKTERISTIKE
- Mreža: HSDPA 900 / 2100 GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
- Dimenzije i težina: 113.5 x 59.1 x 12.9 mm, 135 grama
- Zaslon: Kapacitivni AMOLED zaslon osjetljiv na dodir, 360x640 piksela, 3.5" (multitouch)
- Procesor: ARM 11 680 MHz, 3D Graphics HW akcelerator
- Memorija: 256 MB RAM, 512 MB ROM; 16 GB interne memorije; microSD do 32 GB
- Operativni sustav: Symbian^3 OS
- Povezivanje: GPRS, EDGE (2G), 3G HSDPA, 10.2 Mbps, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth v3.0, A2DP, microUSB v3.0
- Kamera: 12 MP, 4000x3000 piksela, Carl Zeiss optika, autofokus, Xenon bljeskalica, 1/1.83" senzor, ND filter; Video snimanje: HD(720p)@25fps, LED osvjetljenje; Sporedna za video pozive: VGA
- Web pretraživač: WAP 2.0/xHTML, HTML, RSS kanali
- Boje: Srebrna, Narančasta, Bijela, Plava, Tamno siva
- Baterija: Li-Ion 1200 mAh (BL-4D)
- Ostalo: A-GPS, Ovi Mape 3.0, Digitalni kompas, 3.5 mm utor, FM radio sa RDS-om, FM odašiljač, Dolby Digital Plus via HDMI, aluminijsko kućište, Flash Lite v4.0, Video/photo editor
PREDNOSTI
- kvaliteta izrade i dizajn
- Symbian^3
- 12 MP kamera i HD video snimanje
- 3G, WiFi, GPS i ostale najnaprednije funkcije
- dostupne boje kućišta
NEDOSTACI
- rezolucija zaslona
- brzina rada sučelja, tj. 680 Mhz procesor naspram 1Ghz procesora kod konkurencije (radi se o pretprodukcijskom primjerku)
NOKIA E7 :: DIZAJN, UREĐAJ, ZASLON
Nokia E7 svojim izgledom, funkcijama i najavljenom cijenom (bez poreza i davanja će stajati oko €500) najviše podsjeća na Communicator seriju Nokia uređaja. Slovo E ispred brojke 7, označava poslovnu iliti Enterprise seriju Nokia mobitela. Dizajn je identičan onome Nokije N8 uz čvrsto metalno kućište u kojem baterija nije zamjenjiva.
Nokia E7 sa 4.0" zaslonom i kliznom QWERTZ tipkovnicom
Hvalimo debljinu od samo 13.6 mm kućišta u koje je ukomponirana fizička QWERTZ tipkovnica. U ruci se osjeti veća težina uređaja, što ne vidimo kao problem. Klizni mehanizam je solidan, iako je pitanje kako će klizni mehanizam izgledati uslijed dužeg i nemarnijeg korištenja.
E7 krasi poprilično velika 4.0" kapacitivni AMOLED zaslon, nažalost niske rezolucije od samo 360x640 piksela. Pri korištenju se ovaj nedostatak toliko ne ističe, dok pored E7 ne stavite HTC Desire, iPhone4 ili Samsung Galaxy S.
Kako smo Symbian^3 već opisali u prethodnom poglavlju, ovdje valja samo spomenuti da je na E7 sučelje radilo čak brže nego na N8.
Najistaknutija karakteristika uz 4.0" zaslon je svakako klizna QWERTZ tipkovnica. Kako je E7 orijentiran poslovnim korisnicima, nadamo se da će uz prodajni primjerak doći i besplatna aplikacija za uređivanje Office datoteka.
Velika i komforna QWERTZ tipkovnica
S lijeve bočne strane nalazimo praktičnu kliznu tipku za otključavanje/zaključavanje zaslona.
Klizna tipka za zaključavanje zaslona • SIM utor i klizna tipka za podešavanje glasnoće
Pri vrhu se uz 3.5 mm audio utor za slušalice, nalazi HDMI izlaz, tipka za uključivanje uređaja kao i microUSB konektor za punjač ili povezivanje na računalo.
Dno i vrh uređaja su identičnog dizajna kao i kod Nokije N8
Straga se nalazi 8.0 MP kamera sa LED osvjetljenjem. Kao i kod Nokije N8, baterija nije zamjenjiva, a ugrađena je identična baterija snage 1200 mAh što smatramo slabašnim za poslovni mobitel ovoliko naprednih funkcija.
8 MP kamera na poleđini, iznad nezamjenjive ali slabašne 1200mAh snažne baterije
Usporedba: Nokia N8 i Nokia E7
KARAKTERISTIKE
- Mreža: HSDPA 900 / 2100 GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
- Dimenzije i težina: 123.7 x 62.4 x 13.6 mm; 176 grama
- Zaslon: Kapacitivni AMOLED osjetljiv na dodir, 16M boja, 360x640 piksela, 4.0"
- Procesor: ARM 11 680 MHz, 3D Graphics HW accelerator
- Memorija: 256 MB RAM, 1 GB ROM I16 GB interne memorije (bez memorijske kartice)
- Operativni sustav: Symbian^3
- Povezivanje: GPRS, EDGE, 3G HSDPA, 10.2 Mbps; Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth v3.0, A2DP, v2.0 microUSB
- Kamera: 8 MP, 3264x2448 piksela, dvostruka led bljeskalica, autofokus, geotagiranje; Video snimanje: 720p@24fps, stabilizacija; Sporedna VGA kamera za video pozive
- Web pretraživač: WAP 2.0/xHTML, HTML, RSS kanali
- Baterija: Li-Ion 1200 mAh (BL-4D) Trajanje baterije: na čekanju do 480h, razgovora do 9h
- Boje: Zelena, Narančasta, Plava, Srebrna
- Ostalo: 3.5 mm utor za slušalice, FM radio s RDS-om, A-GPS, Ovi Mape 3.0, Digitalni kompas
PREDNOSTI
- kvalitetna fizička QWERTZ tipkovnica
- tanko kučište
- kvaliteta izrade
- dizajn
- unaprijeđen Symbian^3
- dostupne boje kućišta
- rezolucija AMOLED zaslona (360x640px) na 4.0"
NOKIA C7 :: UREĐAJ, DIZAJN, ZASLON
Na kraju, kratko smo se poigrali i sa Nokijom C7. Dizajnom nama najprivlačnija od ova tri testirana primjerka, podsjeća na modele E serije, posebice Nokiju E66. Klasičan Nokijin dizajn sigurno će donijeti dobre prodajne rezultate.
Klasičan i nama privlačan Nokia dizajn C7-ice
U praktičnom smislu, tri fizičke tipke ispod zaslona koje olakšavaju upravljanje pozivima su veliki plus. Osobno bi voljeli da ih imaju svi mobiteli.
Iako kučište nije ojačano unibody metalom, izrada je na visokoj razini, što rezultira težinom od oko 130 grama. Nokia C7 idealno leži u ruci. Kapacitivni AMOLED zaslon osjetljiv na dodir, nudi prikaz 360x640 piksela na 3.5" dijagonale. U praksi funkcionira jednako dobro kao i zasloni na N8 ili E7.
Bočne strane skrivaju uobičajene tipke za podešavanje glasnoće, kao i tipku za kameru. Pri vrhu nalazimo 3.5 mm audio konektor, dok se punjenje odvija preko standardiziranog microUSB ulaza.
Više o Symbian^3 sučelju možete pročitati na poglavlju Nokije N8. Spomenut ćemo samo da ono donosi značajne prednosti naspram S60 serija (primjerice, više nije potreban dvostruki pritisak za odabir funkcije na zaslonu), ali nam se ne čini kao da bi samo sučelje moglo ozbiljnije konkurirati ili pak ugroziti rast Android OS-a.
Usporedba: Nokia N8 i Nokia C7
KARAKTERISTIKE
- Mreža: HSDPA 900 / 2100 GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
- Dimenzije i težina: 117.3 x 56.8 x 10.5 mm; 130 grama
- Zaslon: Kapacitivni AMOLED osjetljiv na dodir, 16M boja, 360x640 piksela, 3.5"
- Procesor: ARM 11 680 MHz, 3D Graphics HW accelerator
- Memorija: 256 MB RAM, 1 GB ROM, 8GB interne memorije, microSD do 32 GB memorijska kartica
- Operativni sustav: Symbian^3
- Povezivanje: GPRS, EDGE, 3G HSDPA, 10.2 Mbpsm, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth v3.0, A2DP, microUSB v2.0
- Kamera: 8 MP, 3264x2448 piksela, dvostruka led bljeskalica, autofokus, geotagiranje; Video snimanje: 720p@25fps, video stabilizacija; Sporedna za video pozive: VGA
- Web pretraživač: WAP 2.0/xHTML, HTML, RSS kanali
- Boje: Crna, Srebrna, Smeđa
- Baterija: Li-Ion 1200 mAh (BL-5K)
- Ostalo: 3.5 mm utor za slušalice, FM radio s RDS-om, FM odašiljač, A-GPS, Ovi Maps 3.0, Digitalni kompas
PREDNOSTI
- dizajn i kvaliteta izrade
- fizičke tipke za upravljanje pozivima ispod zaslona
- 3.5" kapacitivni AMOLED
- Symbian^3
NEDOSTACI
- u okomitom korištenju nije dostupna QWERTZ virutalna tipkovnica
ZAKLJUČAK
Na kraju ovog kratkog druženja s novim top modelima popularnog finskog proizvođača mobitela, slobodno možemo upotrijebiti izreku: "To je opet Nokia!" Ne, Symbian^3 nije bolji od Android OS-a (bar prema našem skromnom mišljenju), ali se itekako osjeća dugo očekivani napredak naspram Symbiana S60. Najbolji dojam na nas je ostavio model Nokije C7, dok bi Nokiju E7 osobno vrlo rado priskrbili, jer se doima kao logičan nastavak na Nokiju E71.
Dojam koji je Nokia N8 ukupno ostavila je da se radi o zabavnom i naprednom multimedijskom gadgetu, klasičnog (nama privlačnog) Nokia dizajna. Nokia N8 ujedno je i logičan nasljednik popularne N95 8GB.
Sva tri uređaja krasi vrlo kvalitetna izrada i privlačan dizajn. Iako su ugrađeni AMOLED zasloni izvrsnog prikaza, na top modelu N8 (3.5" zaslon) i E7 (4.0" zaslon) razočarava mala rezolucija od samo 360x640 piskela.
Nokia N8 i Nokia E7 • Nokia C7 i Nokia N8
-
Naziv:Ostali Kratki test: Nokia N8, Nokia E7, Nokia C7