- Dobro ležanje u ruci
- Brzo kontinuirano okidanje i veliki buffer
- HDR snimanje
- Kvaliteta fotografiaj u RAW formatu
- Zakretni zaslon
- Plastika na gornjem dijelu kućišta
- Nema "DOF preview" gumb
- Kvaliteta JPEG fotografija "iz aparata"
1. Uvod
Sonyeva D-SLR strategija je od početka bila drugačija od strategije ostalih proizvođača. Dok konkurenti nude D-SLR tijela sa barem 2.000 kn razlike u cijeni, te osjetno drugačijim specifikacijama, Sony napada tržište sa mnogo sličnih uređaja. Trenutno u cjenovnom rangu do 6.000 kn možete kupiti čak šest različitih modela; jeftine A230 i A330, nešto opremljeniji A380, te prije nekoliko mjeseci predstavljene naprednije modele A500 i A550. Da dodatno zakomplicira situaciju, početkom 2010. godine, pojavio se i A450.
Od toliko različitih (a opet međusobno sličnih) modela, kupci mogu izvući mnogo koristi. Jer dok to "šarenilo" na prvi pogled djeluje zbunjujuće, svaki korisnik bi mogao naći model prikladan svojim potrebama.
Dok Sony ne predstavi dugo očekivanog nasljednika modela A700, A550 je najbolji D-SLR ovog proizvođača sa crop senzorom. U ponudi su još i dva full-frame modela: A850 i A900, no cijenom su skoro tri puta skuplji od A550.
A550 ima i nešto jeftiniju sestru blizanku, A500 sa kojom dijeli mnogo specifikacija, no nudi i nekoliko bitnih prednosti: brže kontinuirano okidanje (7 naspram 5 slika u sekundi), veći buffer, veću rezoluciju senzora (14 MP naspram 12 MP u A500), te LCD veće rezolucije (čak 920,000 točkica naspram 230,000).
A550 je trenutno dostupna u tri pakiranja: samo tijelo, kit sa 18-55 objektivom i dual-zum kit sa 18-55 te 55-200 objektivima.
GLAVNE KARAKTERISTIKE:
- CMOS senzor sa 14.2 megapiksela
- Ugrađena stabilizacija
- 7 slika/sek. kontinuirano snimanje
- HDR spajanje slika u aparatu
- Live-View preko posebnog senzora
- Provjera manualnog fokusa na glavnom senzoru
- Zakretni 3 inčni LCD 640x480 x RGB
- Trajanje baterije do 1000 fotografija
- ISO 200 - 12,800
- SDHC i MemoryStick memorijske kartice
- HDMI i USB konektori
- Opcijski vertikalni grip
PREDNOSTI
- Dobro ležanje u ruci
- Brzo kontinuirano okidanje i veliki buffer
- HDR snimanje
- Fantastična kvaliteta slika iz RAW formata
- Dugotrajna baterija
- Kontrastni auto fokus aktivan tijekom LiveView-a
- Mogućnost provjere manualnog fokusa na glavnom senzoru
- Performanse na višim ISO vrijednostima (1600 - 3200)
- Zakretni ekran
- Vrhunska kvaliteta prikaza na LCD ekranu
- Podrška za dva formata memorijskih kartica
- Stabilizirani senzor
- Brzina auto-fokusa
- Kelvin WB
- Precizna indikacija stanja baterije
- Pokretanje auto fokusa i gašenje ekrana pomoću senzora ispod optičkog tražila
NEDOSTACI
- Plastika na gornjem dijelu kućišta
- Nema "DOF preview"
- Nema "mirror-lockup"
- Nema "exposure shift"
- JPEG iz aparata ima prostora za poboljšanje
2. Tijelo i karakteristike
Sadržaj kutije je standardan. Uz tijelo i kit objektiv, priloženi su i punjač, upute, CD-rom sa softverom i trakica za nošenje oko vrata. Sony na sve svoje modele nudi dvogodišnje jamstvo što je dodatni mamac pri kupnji, ako uzmemo u obzir da razvikani Canon nudi jednogodišnje jamstvo.
ERGONOMIJA
A550 ima dovoljno krupno tijelo za većinu korisnika. Dimenzije su 137 x 104 x 84 mm, a skupa sa kit objektivom i baterijom teži oko 900 grama. Grip za desnu ruku je prikladne debljine i aparat nam je tijekom korištenja prirodno sjedao u dlan. Korištenjem opcijskog gripa za vertikalno snimanje, egronomija se dodatno poboljšava i tada ni korsnici sa iznadprosječno velikim dlanovima ne bi trebali imati problema.
Rasporedom tipki smo također zadovoljni. Dovoljno su velike i logično raspoređene. Višesmjerna multifunkcijska tipka na pozadini je dosjetljivo vezana za odabir aktivne točke fokusa.
Sa lijeve strane optičkog tražila nalazi se kotačić odabira načina snimanja. Uz uobičajene P/A/S/M modove i potpunu automatiku nudi i nezaobilazne scenske modove snimanja.
Desna strana je zauzeta sa nekoliko zanimljivih komandi. Uz mehanički prekidač LiveView-a, tu nalazimo i D-range tipku koja uključuje HDR snimanje ili softversko proširenje dinamičkog raspona, no o tome detaljnije u sljedećem poglavlju. Posebnu tipku je dobila i "MF focus check". Kontinuirano snimanje je moguće brzinama od 3,5 ili 7 slika u sekundi, no auto fokus i mjerenje svjetla ostaju aktivni samo pri dvije niže brzine. Unatoč tome, 7 slika u sekundi je impresivna brojka kojom se nitko od konkurenata u istom cjenovnom rangu ne može pohvaliti.
LCD ekran ugrađen u A550 je među najboljima koji smo ikad vidjeli. Rezolucije je 640 x 480 piksela i prikazuje 920,000 točkica. Prikaz je toliko dobar da smo u više navrata imali dojam da upravo snimljeni kadar djeluje bolje na ekranu nego u stvarnosti. Dodatno, ekran je zakretan što posebno dolazi do izražaja pri korištenju LiveViewa i snimanju iz nezgodnih položaja.
LiveView je postao uobičajena funkcija na svim D-SLR aparatima pa ga tako ima i Sony A550. Međutim, ono što Sony izdvaja od konkurencije je činjenica da koristi posebni, sporedni senzor za LiveView, smješten pored optičkog tražila.
Donji dijagrami ilustriraju načine rada LiveView sustava. Lijeva slika prikazuje kadriranje kroz optičko tražilo, središnja pomoću sporednog LiveView senzora, a desna provjeru točnosti fokusa na glavnom senzoru (MF focus check).
Prednosti ovako rješenog LiveView sustava su velike. Zahvaljujući sporednom senzoru zrcalo tijekom LiveView-a ostaje spušteno što omogućuje rad kontrastnog AF senzora. Zbog toga je fokusiranje jednako brzo kao i korištenjem optičkog tražila. S druge strane, ukoliko je potrebno fokus podesiti ručno, koristimo glavni senzor od 14 megapiksela kada je prikaz moguće uvećati na 100% prikaz (slike ispod).
Baterija nas je oduševila performansama. Kapacitet od 11.8 Wh je dovoljan za oko 1000 fotografija što je vrhunski rezultat. Redovnim korištenjem LiveView-a baterija može izdržati otprilike 500 fotografija, što također nije loše. Preostali kapacitet baterije se prikazuje u postoku, pri čemu na otprilike svakih 10 snimljenih slika kapacitet pada za 1%. Zahvaljujući tome, uvijek je moguće precizno procijeniti trajanje baterije.
Sony A550 podržava dva formata memorijskih kartica - SDHC i MemoryStick. Posebnim prekidačem ispod poklopca biramo na koji medij će se fotografije zapisivati.
Na lijevom boku nalazimo USB, HDMI i konektor daljinskog upravljača.
A550 koristi 14.2 megapikselni CMOS senzor koju pruža maksimalnu dimenziju fotografije od 4592 x 3056 piksela. Nativna ISO vrijednost je 200 - 3200, a softverskim proširenjem moguće je ISO dignuti čak do 12.800. Senzor je naravno stabiliziran kao i na svim Sony D-SLR fotoaparatima što je velika prednost.
Iako se najbolji rezultati se uvijek postižu vanjskom bljeskalicom, zadovoljni smo i ugrađenom. Za povremenu upotrebu je posve dostatna.
Auto fokus ima 9 točaka i vrlo je brz, a posustajao je tek u posve mračnim uvjetima. U tom slučaju potrebno je dignuti bljeskalicu koja ispušta niz predbljeskova i pomaže auto fokusu.
4. Kvaliteta fotografije i primjeri (I.)
ISO TEST
A550 nudi odabir ISO vrijednosti u rasponu od 200 do 12.800. Obzirom da su svi prijašnji Sony D-SLR aparati bili zloglasni po većoj količini šuma na visokim ISO vrijednostima, sa zanimanjem smo isprobali nudi li A550 poboljšanje.
Ponuđene su samo dvije razine redukcije šuma, označene kao "On" i "Off". Unatoč tome, očigledno je da se čak i na "Off" aplicira značajna količina redukcije. Ne bi bilo na odmet da je Sony pružio nešto širu ručnu kontrolu nad redukcijom šuma, kao što je bio slučaj na A350.
Rezultati testa su nas pozitivno iznenadili. Šum je na skoro svim vrijednostima pod kontrolom, a razina sačuvanih detalja odlična. Do sada, ovo je najbolji rezultat među svim Sony D-SLR aparatima i vrlo blizu vodećim konkurentima iz Olympusa, Canona i Nikona. Od ISO vrijednosti na 200 do 800 nema bitnih razlika, kako po pitanju šuma, tako i oštrini. Pri ISO 1600 i 3200 detalji se lagano zamućuju, ali šum je i dalje pod dobrom kontrolom. Osobito je vidljivo poboljšanje sa uklanjanjem šuma u "color" kanalu.
ISO 6400, a osobito 12800 su nažalost preoptimistična podešenja, koja preporučamo samo u slučaju nužde.
Uključivanje filtera šuma je donijelo više problema nego koristi. Osim što je osjetno zamutio detalje bez bitnog utjecaja na količinu šuma, zbog nepoznatog razloga aparat je podeksponirao slike na vrijednostima od ISO 800 i više. Ne vidimo logiku u tom potezu jer se na taj način šum još i više ističe, tako da strogo preporučujemo ostavljanje filtera šuma uvijek isključenog.
EKSPOZICIJA
A550 nudi tri uobičajena načina mjerenja svjetla; za cijeli kadar, centar slike, te spot (2-3% središnjeg dijela slike). U skoro svim uvjetima mjerenje je pouzdano obavljalo svoj posao i rijetko je preeksponiralo fotografiju.
BALANS BIJELE BOJE (WB)
Uz automatiku i šest predpodešenih vrijednosti, A550 ima i ručno postavljanje balansa bijele boje, te njeno određivanje putem temperature izražene u Kelvinima.
Pod dnevnim svjetlom automatika je odlično radila, no očekivano je posustajala pod umjetnom rasvjetom.
HDR (High Dynamic Range)
Sony A550 je jedan od prvih aparata na tržištu (uz Pentax) koji nudi kombiniranje više fotografija u jednu visokog dinamičkog raspona. Aktiviranjem HDR funkcije A550 snimi tri fotografije u brzom nizu, te ih automatski poravna i spoji u jednu. Raspon kompenzacije ekspozicije je moguće podesiti u rasponu od 1 do 3 EV, pri koracima od 0.5 EV.
Donji primjeri prikazuju razliku raznih podešenja. Prva slika je obična jednostruka ekspozicija, a svaka sljedeća HDR proširen za jednu dodatnu blendu.
Donosimo nekoliko HDR primjera iz prakse. Lijeva fotografija je obična "jednostruka" ekspozicija, dok je desna snimljena korištenjem HDR funkcije:
6. Zaključak
Sony A550 je pomalo netipičan D-SLR. Sa jedne strane karakteristikama i kvalitetom slike iz RAW formata zakoračio je duboko u poluprofesionalnu klasu, dok ga s druge strane plastično kućište te nedostatak nekih specifičnih funkcija distancira od naprednih korisnika. Očigledno je da je Sony želio ovaj aparat približiti manje probirljivim korisnicima koji zahtijevaju visoke performanse za pristojnu cijenu i smatramo da je u tome uspio.
A550 nudi visoku rezoluciju od 14 megapiksela, a ISO je upotrebljiv do 3200. Kontinuirano snimanje od 7 slika u sekundi je dovoljno brzo čak i profesionalne izazove (za usporedbu 12.000 kn vrijedan Canon 7D je tek neznatno brži sa svojih 8 slika/sek.). Ergonomija je odlična, osobito ukoliko koristite opcijski vertikalni grip zahvaljujući kojem A550 savršeno naliježe u ruku bez obzira u kojem položaju snimali.
Dugotrajna baterija i podrška za dva formata memorijskih kartica su dodatni mamac za kupce, baš kao i mogućnost korištenja Minoltinih objektiva, na čijem je navoju razvijen cijeli Sony Alfa sustav. LiveView sustav je savršen jer jedini pruža kontrastni auto fokus koji je dramatično brži od faznih sustava koji koristi većina konkurenata. Ako povrh toga dodamo i zakretni LCD savršenog prikaza, stabilizirani senzor i HDR funkciju, A550 postaje izrazito privlačna.
Za savršeni dojam, nedostaje nam samo nekoliko opcija i kvalitetnija plastika na gornjem dijelu kućišta, no obzirom da je Sony svoj prvi D-SLR proizveo tek prije četiri godine, ostvario je respektabilan napredak. Iako sve više konkurenata nudi i video mod, A550 ga nema, no i to je vjerojatno samo pitanje vremena što se tiče Sony Alfi.
Fotografije u JPEG formatu su vjerojatno dovoljno dobre za većinu korisnika, no da bi A550 zasjala u punom svjetlu, smatramo da najbolje fotografirati u RAW formatu. Tada je moguće proizvesti osjetno oštrije fototrgafije, točnijih i umjerenijih boja.
U trenutku objave testa, A550 sa kit objektivom 18-55 košta oko 6.200 kuna, što je vrlo dobra ponuda. Sony je ozbiljno shvatio svoj ulazak u D-SLR tržište i svakim novim modelom sve više dokazuje da ima ozbiljne namjere pomrsiti račune Canonu i Nikonu. Sada možemo jedino čekati potez konkurencije, koja će imati mnogo posla pokušavajući nadmašiti Alfu 550.
5. Kvaliteta fotografije i primjeri (II.)
RAW/JPEG
JPEG fotografije iz A550 su dobre, no ne i savršene. Često nam je nedostajalo oštrine, a i reprodukcija boja je u određenim uvjetima odstupala od točnih. To se najviše primjetilo na specifičnim mjestima na fotografijama - primjerice na crvenim predmetima čija je boja često bila prezasićena. Uz eventualno odstupanje balansa bijele boje prema toplijoj strani, crvena se lako pretvarala u crveno-narančastu nijansu.
Manje zahtjevnim korisnicima to vjerojatno neće pretjerano smetati, ali za savršeni rezultat preporučamo snimanje u RAW formatu i nakanadnu obradu kada fotografije iz A550 zablistaju u punom sjaju.
Sljedeći primjeri fotografija odlično demonstriraju prednost snimanja u RAW formatu. Lijeva slika je JPEG iz aparata, središnja RAW konverzija u Photosopu prema identičnim parametrima iz aparata, dok je desno ručno podešena konverzija sa naknadnim oštrenjem u photoshopu (preporučamo skidanje fotografija u punoj rezoluciji za točni uvid).
Vidljivo je da već sama automatska konverzija u Photoshopu donosi prednosti pred JPEG formatom. Uz istu postavku balansa bijele boje, reprodukcija boje je osjetno bolja. To se osobito vidi na dubljoj boji neba i boljoj definiciji oblaka. Zamijetite oštrinu roleta i klima uređaja na desnoj fotografiji (naknadno oštrenje u Photoshopu), što odlično demonstrira visoku razlučivost senzora u A550.
Na fotografiji tobogana zamijetili smo nepreciznu reprodukcija boja u JPEG formatu. Na lijevoj slici (JPEG iz aparata) tobogan ima narančastu nijansu, dok je ACR konverzija bez promjene ikakvih parametara proizvela realniju crvenu boju. Desna slika sa dodatno popravljenim balansom bijele boje i ručnim oštrenjem opet jasno demonstrira visoke mogućnosti aparata.
Studijski testni kadar ponovno potvrđuje prijašnje rezultate. Boja guma na biciklu, crvena traka oko grla boce i crveni kružić na "record" tipki daljinskog upravljača jasno profitiraju od naknadne konverzije, a poboljšanje se nazire i u boji neba. Desna, ručno izoštrena fotografija drastično poboljšava reprodukciju detalja nad JPEG formatom.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
3. Izbornik
Glavna odlika izbornika je jednostavnost i preglednost. Funkcije su logično razvrstane i lako dostupne, pa sumnjamo da će itko imati problema birajući postavke. Na prvi pogled je možda iznenađujuće da D-SLR koji cilja na zahtjevnije korisnike ima ovako oskudne menije, no skoro sve najbitnije funkcije su ugrađene. Od izostalih funkcija, najviše su nam nedostajali mirror lockup, odabir kvalitete JPEG formata pri RAW&JPEG snimanju, exposure shift, te EV bracketing koji ima raspon od samo 0.3 ili 0.7 EV.
"Fn" tipkom pozivamo brzi meni sa svim najbitnijim podešenjima: balans bijele boje, ISO vrijednost, podešenja bljeskalice, proširenje dinamičkog raspona, način rada auto fokusa i aktivne točke, mjerenje svjetla i kontinuirano snimanje. Praktično je što nije potrebno ulaziti u svaku od tih opcija pojedinačno, jer se već i vrtnjom kontrolnog kotačića (ispod okidača) mijenjaju postavke označene funkcije.
Info display ima dva načina prikaza: klasični i tzv. "moderni" koji vizualno prikazuje otvor objektiva te brzinu zatvarača (ispod). Zasmetalo nas je se da pri svakom uključivanju aparata, uključuje i info display za čime ne vidimo potrebe. A550 ispod optičkog tražila ima i senzore koji detektiraju kad je aparat prislonjen uz lice te gasi LCD radi štednje baterije.
Pregledavanje fotografija je brzo i praktično. Dostupna su tri načina prikaza: samo slika, slika sa osnovnim informacijama, te detaljne informacije sa RGB histrogramom.
Kao i na svakom Sony D-SLR-u koji smo imali na prijašnjim testovima, i na A550 ponovno hvalimo zumiranje snimljenih slika, koje prvim pritiskom "skače" na 7x, tj 100% prikaz što olakšava provjeru oštrine.
-
Naziv:Sony DSLR-A550
-
Dimenzije:137 x 104 x 84 mm
-
Težina:632 grama
-
Dijagonala i rezolucija:3 inča, 921,600 točaka
-
Tip i kapacitet:Li-Ion, 1650 mAh
-
Broj okidanja (CIPA standard):480
-
Megapiksela:14,2
-
RAW format:Da
-
Stabilizacija:Da
-
Kontinuirano okidanje:7 fps
-
Tip:Izmijenjivi, Sony/Minolta Alpha mount
-
AF točaka:9
-
Doseg bljeskalice:12 metara