- Kvaliteta izrade
- SandyBridge tehnologija
- Ne grije se
- Touchpad i tipkovnica
- Zaslon
- Debljina kućišta
- Dosadan dizajn
- Nedostatak HDMI-a
- Male up & down tipke
BUISNESS OR PLEASURE?
Iako je HP ProBook serija prvenstveno namijenjena poslovnjacima, kod nas je stekla veliku popularnost kod kućnih korisnika. Razlog tomu vjerojatno leži u činjenici što se kod nas Pavillion serija koja je namijenjena kućnim korisnicama počela prodavati nešto kasnije, a ProBook je do tada nudio i više nego dobar omjer uloženog i dobivenog koji su domaći korisnici prihvatili bez većih problema.
Hoće li se ovaj trend nastaviti i sa novim 13“ modelom Probook 6360b ili će on ipak ostati samo u uredu? Provjerite naše dojmove u ovom testu. Spomenimo i da je ovaj mališan također zanimljiv i zbog činjenice da je to prvi SandyBridge notebook koji imamo na testu pa će biti zanimljivo vidjeti performanse novog mobilnog čipseta.
HP Probook 6360b službene fotke
KONKURENCIJA
Konkurenciju u ovom slučaju definitivno predstavlja Lenovo ThinkPad Edge sličnog cjenovnog ranga i preformansi. Kako smo testirali tek prošlogodišnji model, za usporedbu vam preporučamo da se obratite u samoj SuperNet trgovini prilikom kupovine.
ZASLON, KUT GLEDANJA
Zaslon nam se također svidio. Iako je riječ samo o TN matrici, njegova kvaliteta je solidna. Fontovi izgledaju oštro, boje su dobre i bijela izgleda odlično. Kut vidljivosti je dobar koliko može biti kod jednog TN-a, ali vertikalna vidljivost ipak pati. Rezolucija od 1366 x 768 dobro pristaje ovim dimenzijama ekrana.
Iznad zaslona se nalazi mala kamera sposobna uhvatiti HD (720p) video, no na testu ju ipak nismo isprobali.
BATERIJA, GRIJANJE i BUKA
Trajanje baterije je jako dobro, ali od štedljivog i moćnog Core i5 procesora najnovije generacije ništa manje niti ne očekujemo. Mi smo napravili 2 benchmark testa baterije. Jedan sa osvjetljenjem do maksimuma, uključenim Aero efektima u Windowsima i uključenim WLAN-om i Bluetoothom. Ovako je laptop potrajao 5 sati i 34 minute.
Za drugi test smo ga malo štedljivije podesili, pa smo osvjetljenje smanjili na 50% i ugasili Aero, WLAN i Bluetooth. Na ovaj način baterija je potrajala odličnih 6 sati i 35 minuta. Ako vam ovo nije dovoljno, uređaj na poleđini ima priključak za dodatnu bateriju koja se kupuje odvojeno. Za napuniti bateriju od potpuno prazne do 100% pune trebalo nam je oko sat i pol.
Probali smo maksimalno opteretiti procesor i nakon 20 minuta takvog rada uređaj se nije nimalo zagrijao, a količina buke koju je ventilator proizvodio nije bila prevelika. Tome pridonosi štedljivi Core i5 ali i dobar smještaj ispuha vrućeg zraka koji se nalazi iza, kod baterije.
PERFORMANSE, BENCHMARK, VIDEO IGRE
Intel Core i5 procesor druge generacije u ovom laptopu svoj posao obavlja očekivano vrhunski. Ugrađenih 4GB DDR3 RAM-a je sasvim dovoljno za multitasking potrebe većine korisnika. U stvarnim uvjetima rada sve je jako brzo, čak i uz veću količinu otvorenih prozora.
Iako ovaj model ima samo Intelovu HD 3000 integriranu grafičku karticu, ne dajte se zavarati. Intel je sa svojim integriranim grafikama daleko dogurao i ovo više nije ista klasa Intel grafičkih kartica kao prije par godina kada je i HD video na Youtube-u bio problem upogoniti. Ove grafičke su dostojan konkurent nižoj klasi AMD-ovih i nVIDIA grafičkih čipseta i mogu zadovoljiti sve potrebe prosječnog korisnika. Čak će i zavrtjeti novije igre uz određene kompromise. Problem će vam predstavljati jedino ako se bavite ozbiljnijom 3D grafikom ili high end gamingom.
Još jedna zanimljivost kod ovog modela je HP-ov QuickWeb. Kada je uređaj ugašen pritiskom na browser tipku otvara se posebno prilagođeni OS koji nudi osnovne funkcionalnosti i brzi start. OS je temeljen na Linuxu, ima ugodno sučelje i sasvim je upotrebljiv za provjeru maila ili brzu pretragu interneta, ali ne vidimo mu neku svrhu. Pokreće se mrvicu brže nego Windowsi i mi bismo radije ipak išli u Windowse jer razlika zbilja nije tako velika. Možda da OS ima trenutno paljenje kao što to nudi konkurencija kod ovakvih rješenja ova funkcija bi nam bila i korisnija, ovako sumnjamo da će baš velik broj korisnika ovo pokrenuti više od jednom.
Napravili smo standardni 3D Mark06 test na kojemu je za svoju klasu 6360b prošao zadovoljavajuće. Dobili smo score od 3.949 bodova. Novi ThinkPad Edge E220 sa sporijim Core i5 2537M procesorom na ovom istom testu radi 3135 bodova.
Najbolje se vidi napredak nove SandyBridge platforme naspram stare generacije u usporedbi sa našim HP ProBookom 6540b. To je direktan prethodnik ovog modela samo sa 15“ ekranom. 6540b ima Core i5 procesor istog takta ali prve generacije, također uparen sa Intel integriranim GPU-om. On na istom testu postiže gotovo dvostruko manji rezultat -2.049 bodova. U usporedbu smo još stavili i Acer 5741G i Asus A52JC koji imaju Intel Core i3 procesore prve generacije, ali zasebne grafičke kartice. Ovdje se rezultat pokazao zanimljivim i dokazuje da nove Intel integrirane grafičke kartice mogu konkurirati nižem segmentu zasebnih, barem kada je o sirovim benchmark rezultatima riječ.
I na Cinebenchu je novi Probook 6360b naspram prošlogodišnjeg 6540b pokazao ogromni napredak. Pogotovo po pitanju OpenGl grafičkog testa s kojim se prošlogodišnji model uopće ne nosi.
Kako ovo ipak nije gamerski laptop nismo se previše koncentrirali na igre. Isprobali smo FarCry 2 i rezultat je zanimljiv. Prvo smo probali pokrenuti igru na defaultnim very high postavkama i vrtjela se sa prosječnih 18 FPS-ova. Nakon toga smo igru probali pokrenuti na low postavkama i dobili smo sasvim igrivih 35 prosječnih FPS-ova. Rezolucija je u oba slučaja bila nativnih 1366x768.
Ovo još jednom pokazuje napredak Intelovih novih grafičkih rješenja koja prije koju godinu jednu igru sa high end grafikom poput FarCrya 2 ne bi mogla ni pokrenuli. Kao što smo rekli, s ovim laptopom ćete moći igrati i novije igre ako ste spremni na kompromis oko grafičkih postavki. Koju godinu starije igre bi se trebale vrtjeti dobro, ali problem mogu predstavljati driveri. Kako su stare Intel grafičke kartice bile jako slabe neke igre od prije koju godinu se po defaultu neće htjeti pokrenuti kada vide da imate Intel grafičku karticu. Ovo se obično da zaobići mijenjanjem ini file-a s postavkama od igre. Primjer jedne ovakve igre je The Witcher koji se po defaultu ne pokreće ali kada promijenite ini postavke igra radi bez problema.
ZAKLJUČAKKonačni dojmovi o ovom mališanu su svakako pozitivni. Je li HP 6360b laptop za vas? Ovisi. Ako kupujete ovaj laptop za ured, onda ne gledajte dalje, u svojoj klasi i cjenovnom rangu HP 6360b nudi odličan omjer dobivenog i uloženog i svakako ga se isplati kupiti.
Nova tehnologija, solidne performanse, dobar ekran i baterija, kvalitetna tipkovnica, port za docking station, priključak za dodatnu bateriju i DisplayPort su razlozi zašto bi se ovaj mališan mogao savršeno uklopiti u vaše poslovno okruženje, a tu su i TPM chip kao i Intelova vPro platforma za dodatnu sigurnost.
Ako s druge strane ovaj laptop kupujete za kućnu upotrebu i patite za dizajnom onda ga ne preporučamo. Radije provjerite druge modele u klasi poput Lenova ThinkPad Edge i HP Pavilliona Dv3 koji sa sobom donose nešto manju cijenu i slabije, ali za većinu korisnika dovoljne procesore (Core i3). Uz to imaju HDMI, odvojenu grafiku i ugodniji dizajn.
HP se još uvijek ne trudi previše oko pakiranja svojih prijenosnika pa su ona u jednostavnoj crno-bež kartonskoj kutiji. U prodajnom paketu koji smo dobili na žalost ne dolazi torba. Kako čak i najjeftiniji HP modeli znaju doći sa torbom, ovo uzimamo kao minus. Sviđa nam se što je strujni adapter manjih dimenzija što je naravno uvijek plus zbog lakšeg transporta.
Dizajn ovog uređaja može se opisati kao dosadan. Kućište prijenosnika izgleda debelo i kockasto, no nije da možemo reći da je ružno. Samo nas je ostavilo ravnodušnima. Po pitanju dizajna Toshiba Portage, Lenovo Edge i HP Pavilion Dv3 iz iste klase su ipak puno zanimljiviji. Treba imati na umu da je HP ProBook B serija prijenosnika prvenstveno namijenjena poslovnim korisnicama, pa ovakav dizajn ne treba nikoga čuditi.
One koji ne pate za dizajnom već im je važnija funkcionalnost obradovati će činjenica da je samo kućište kvalitetne izrade. Uređaj djeluje iznimno čvrsto, čemu pridonosi aluminijska završna obrada. Kućište nije labavo i ne škripi na pritisak i baterija čvrsto stoji na svom mjestu, što često nije slučaj kod konkurentskih modela. Svidjela nam se i činjenica da su poklopac i ekran uređaja mat i da je HP izbjegao tako omraženi glossy dizajn, koji ipak ima više nedostataka nego prednosti.
Sam uređaj je opremljen sa dovoljnim brojem priključaka, od kojih će mnogi svoju korist naći jedino kod poslovnih korisnika. S lijeve strane nalaze se redom Kensigton lock, Ethernet port, 2x USB, optički uređaj i iznad njega sve rijeđi Express card slot.
Sa stražnje strane nema priključaka, dok se sa desne strane nalazi konektor za strujni adapter, telefonski priključak, VGA, DisplayPort, još jedan USB, kombinirani eSATA/USB priključak, mini Firewire i 3.5 mm konektori za slušalice i mikrofon.
Na prednjoj strani imamo još i card reader (SD/MMC). Na poleđini uređaja nalazi se i konektor za Docking station, što dodatno naglašava ciljanje na poslovne korisnike, ali je uvijek plus s obzirom da je ovo premium dodatak. Nije nam jasna logika ubacivanja zastarjelog telefonskog priključka za 56k internet, pogotovo u doba velike dostupnosti mobilnog interneta. Smatramo da bi bilo prikladnije da se ovaj prostor iskoristio za dodatni USB port kojih nikad dosta. Također, šteta je što USB portovi nisu 3.0 što HP opravdava nesrećom u Japanu. Kućnim korisnicima bi mogao zasmetati i nedostatak HDMI porta kojeg je zamijenio DisplayPort, iako se ovaj problem može riješiti adapterom.
TIPKOVNICA, TOUCHPAD
Tipkovnica je dobra, kvalitetna i jako ugodna za korištenje. Apsolutno svi novi prijenosnici su prešli na island style tipkovnice, pa tako i ovaj. Takve tipkovnice su jako ugodne za korištenje i ovaj trend nam se sviđa. Tipke su mekane i plitke što omogućava brže i ugodnije tipkanje. Kako je riječ o 13“ modelu za numeric keypad jednostavno nije bilo mjesta. Up & down tipke su svaka pola veličine obične tipke. Ovo zna zasmetati dok se ne naviknete. Također Enter tipka je nešto tanja nego što je uobičajeno što nas je na prvi pogled zabrinulo, ali u praksi nimalo ne smeta. Vrijedi spomenuti da je tipkovnica otporna na prolijevanje što sve više postaje standard kod novih prijenosnika.
Iznad tipkovnice imamo 3 dodatne funkcijske tipke. Jedna je za WLAN/Bluetooth, dok su druge dvije za paljenje interneta i Mute tipka. Sviđa nam se što su ove tipke fizičke, jer je HP na prethodnoj generaciji ove serije tu štedio i koristio dodirne tipke koje je bilo vrlo lako greškom pritisnuti i otvoriti mail preglednik ili browser iako to zapravo nije bila namjera. Jedino nam smeta što ne postoje fizičke volume tipke već se njima pristupa kombinacijom F-ova sa Fn tipkom.
Touchpad je također jako kvalitetno izveden. Nešto je širi nego što je uobičajeno što je uvijek veliki plus. Ima dvije odvojene fizičke tipke koje su kvalitetno izrađene i također vrlo ugodne za korištenje. Sviđa nam se i mogućnost isključenja touchpada dvoklikom u gornji lijevi kut u kojem se nalazi i mala LED lampica koja svijetli kada ga isključimo. Kada nemate miša pri ruci ili vam jednostavno nije potreban ovaj touchpad će ga i više nego dostojno zamijeniti.
ZVUČNICI
Zvučnici na ovom modelu nisu uopće loši za jedan prijenosnik. Kada ih pojačamo do kraja zvuk je glasan i čist bez kreštanja. Kada ga usporedimo s prethodnom generacijom ove serije razlika je primjetna. Zvuk je glasniji, a dublji tonovi zvuče puno bogatije. Treba imati na umu da ovo ipak nije audiofilska kvaliteta već nešto što će zadovoljiti samo prosječnog korisnika bez većih zahtjeva. Ljubiteljima dobrog zvuka će možda biti zanimljiviji neki od novijih Beats Audio HP prijenosnih računala.
-
Naziv:HP ProBook 6360b