CORSAIROVA PONUDA SSD DISKOVA
Corsair se tržištu SSD-a u početku otvorio relativno sramežljivo, no ubrzo je shvatio kako mora započeti ozbiljnije ako želi svoj brand obraniti i na tom polju. Shvativši poziciju među konkurencijom, Corsair je svoju ponudu obogatio sa šest različitih serija diskova, gdje svaku seriju zastupa nekoliko modela različitih kapaciteta. Ako sve zbrojimo, ponuda je itekako brojna.
Pored Corsaira i Intela također bismo spomenuli ostale proizvođače diskova, poput Kingstona i Transcenda zbog kojih se tržište SSD diskova napokon stabilizira što krajnjem korisniku pak nudi znatno niže cijene. Mi se, naravno, nećemo žaliti na to. Na stranu konkurenti, ono što Force seriju čini tako primamljivom njeni su odlični SandForce SF-1200 memorijski kontroleri. Isti osiguravaju performanse dostojne Corsairu, kao i više IOPS-a od prethodnih modela.
Corsair objedinjuje nekoliko serija diskova
Od bogate ponude za test smo odabrali model Corsair Force Series F80 80 GB koji po našem mišljenju trenutno predstavlja best buy proizvod u svojoj klasi s cijenom od oko 1800,00 kuna. Sumnje možete riješiti kratkim pogledom na deklarirane specifikacije za sekvencijalno čitanje i pisanje od 285/275 MB/s.
Pored modela s 80 GB memorije, paleta se proteže od modela s 40 GB pa sve do onih s 240 GB. Svi imaju Intel/Micronove MLC NAND flash memoriju uparenu s već prije spomenutim SandForce memorijskim kontrolerom SF-1200 te SATA II sučelje. Istih Intelovih/Micronovih NAND flash kontrolera ima točno 12, a svaki od njih ima 8 GB. Teoretski to ispada 96 GB, a u praksi nakon formata bude taman ispod 84 GB. To je i dalje više nego deklarirano pa se zbog "nezgodnog viška" nemamo zašto žaliti.
SPECIFIKACIJE
- 80 GB prostora za pohranu
- Sekvencijalno čitanje/pisanje 285/275 MB/s
- Nasumično 4K zapisivanje od 50,000 IOPS-a
- Intelovi NAND flash MLC memorijski čipovi
- TRIM podrška uz odgovarajući OS
- SandForce SF-1200 memorijski kontroler
- 2,5“ form factor
- 34 nm proizvodni proces
- SATA II sučelje
- Ostale specifikacije na Corsair.com
PREDNOSTI
- Performanse
- Nema pomičnih dijelova što rezultira duljim radnim vijekom i nečujnosti u samom radu
- Mala potrošnja
NEDOSTACI
- Write specifikacije nisu baš vjerodostojne
TESTNA KONFIGURACIJA
Na sljedećem poglavlju: Uređaj, HD Tune, HD Tach, ATTO Disk, Crystal Disk
UREĐAJ
U srebrno-bijeloj kutiji dolazi SSD disk s nosačem za 2,5" i 3,5" utore vašeg kućišta. Prednju strana diska čini plastika, a pozadina sadrži metalno podnožje s PCB-om. Moramo priznati kako se Intel više trudi oko prodajnih paketa svojih SSD-ova, gdje uz njih dostavi pokoji priručnik, dok je Corsair više na onoj štedljivoj strani.
Corsair vidljivo štedi na paketu i dodatnom sadržaju
HD TUNE PRO 4.60 BENCHMARK
Za početak smo F80 proveli kroz HD Tune i njegova dva podtesta na koje smo se odlučili. Budući da nam je disk bio u službi sistemskog diska, rezultati su bili malo slabiji od očekivanog. No, s druge strane, ovako ga je i bolje testirati jer nudi točnije i korektnije rezultate kada je u takvom „prirodnom“ okruženju.
ATTO DISK BENCHMARK
Uz pomoć ATTO Disk Benchmark programa dobivali smo rezultate čitanja i pisanja ovisno o veličini sektora/bloka (od 0,5 KB-a do 8 MB-a) koji se zapisivao ili čitao na određenu duljinu. U našem slučaju riječ je o totalnoj duljini od 256 MB. Ovdje se F80 pokazao malo ozbiljnijim te se nije ustručavao pokazati što može.
CRYSTAL DISK MARK 3.0 x64
Crystal Disk Mark jedan je od naših omiljenih programa ovog tipa, i to ne samo zato što ima lijepu zelenu boju. Write sekvencijalnog pisanja bio nam je relativno nizak, no i to smo pripisali već prije spomenutoj činjenici s Windowsima. Sve ostalo bilo je više manje očekivano.
Uz pomoć dva jednostavna programa uspijeli smo izmjeriti vrijeme potrebno za ponovno pokretanje Windowsa 7 Ultimate 64-bit te isto tako i njegovo podizanje iz „nule“. Naravno, to ponekad ne ovisi o samoj brzini SSD-a ili Windowsa. Na nekim matičnim pločama POST proces neovisno može potrajati duže ili kraće. Podizanje sustava trajalo je veoma impresivnih 17 sekundi, dok je za cijeli restart potrebno svega 48 sekundi. U usporedbi sa standardnim tvrdim diskova, rad na F80 stvara dojam puno bržeg sustava. Pored ovakvog hardvera kojeg smo mi koristili na testiranju, usko grlo bi svakako predstavljao jedan „obični“ tvrdi disk.
USPOREDBA S INTELOM
Prije manje od 2 tjedna na testu smo imali Intelov SSD X25-M G2 160 GB pa smo odlučili napraviti malu usporedbu performansi ova dva diska.
HD TUNE
Prvi SS je Intelov, a drugi Corsairov
Kod HD Tunea rezultati su na strani Intela, s puno višim prosječnim rezultatima. Dok Corsair drži 145 MB/s, Intel ga prelazi s 221 MB/s.
ATTO DISK BENCHMARK
Prvi SS je Intelov, a drugi Corsairov
Na samom početku s manjim datotekama, Corsair se čvrsto držao iza Intela, no pri daljnjem testiranju, odnosno većim datotekama, nažalost se odmaknuo za veći postotak od Intela.
CRYSTAL DISK MARK
Prvi SS je Intelov, a drugi Corsairov
Očekivano, Crystal Disk Mark rezultatima je također nagnuo više na Intelovu stranu. S time da, u obranu Corsaira, moramo napomenuti kako se Intel M-25 G2 160 GB na tržištu nalazi po čak duploj cijeni od ovog Corsaira. No, uskoro ćemo testirati i Intelovu 80 GB varijantu istoimenog diska pa možemo napraviti poštenu usporedbu.
ZAKLJUČAK
Kao što smo na početku uvoda rekli, Corsair je dosta napredovao naspram prvobitne ponude. Kupci koji se donekle razumiju u noviji hardver sve više idu za onom „uloženo/dobiveno“ šprancom kupnje, a to proizvođačima poput Corsaira pogotovo ide u korist. Ponuda je tu, a ona se još dodatno proširila i dalje kvalitetnim proizvodima s razumnim cijenama poput entry level Corsair Nova series. Ništa drugačije ne može se reći ni za Force series. Uz SandForce SF-1200 memorijski kontroler, relativno pošten kapacitet te koliko-toliko prihvatljivu cijenu, nameće se kao jedan od boljih izbora.
-
Naziv:Ostali Corsair Force Series F80 80 GB