UVOD
Kada je Pioneer najavio da prestaje sa proizvodnjom iznimno cijenjenih Kuro plazma televizora, mnogi entuzijasti su bili zabrinuti. Kuro serija televizora je bila referenca svima. Mnogi su strahovali da uskoro nećemo vidjeti tako dobru sliku i reprodukciju crne boje. No strahovi nisu bili utemeljeni. Panasonic je ozbiljno zasukao rukave (navodno je otkupio od Pioneera ključne dijelove Kuro tehnologije i zaposlio mnoge bivše Pioneerove inžinjere). Ipak, čini se da otkupljena tehnologija u testni model, koji pripada u srednju klasu Panasonic plazma televizora, ipak nije implementirana.
No, ovom modelu je veća konkurencija iznimno hvaljeni prethodnik (Panasonic TX-P42G10E) koji je bio dobro prihvaćen, ponajviše zbog odličnih mogućnosti, izvrsne kvalitete slike i povoljne cijene.
Naš testni Panasonic TX-P42G20E je, kao što smo već napomenuli, nasljednik prvog Panasonic plazma televizora sa hvaljenom Neo-PDP tehnologijom. G20 dolazi sa novom generacijom iste tehnologije koji omogućuje pravilan prikaz bijele boje uz smanjenu potrošnju električne energije. Za detaljniji opis Neo-PDP tehnologije preporučamo da pročitate edukativni članak od kolega sa HD Televizije.
KARAKTERISTIKE:
- Full HD rezolucija (1080p)
- Neo PDP druge generacije; 600HZ IFC Pro
- Dinamički kontrast 5,000.000:1
- Infinite Black Panel
- THX certifikat
- 24p Smooth Film
- IFC (Inteligent Frame Creation)
- Super Resolution
- ISFccc
- VIERA CAST; VIERA Image Viewer; VIERA Link
- AR (Anti-Reflective) filter
- Game Mode
- 4 HDMI ulaza (3 x ver. 1.3b i 1 ver. 1.4); PC Ulaz
- 100.000 sati radni vijek panela
- V-Audio, V-audio Surround i V-audio Pro Surround
- DLNA certifikat (kućne mreže)
- DivX HD reprodukcija
- USB recording
- USB za bežični LAN adapter, tipkovnicu i HDD snimanje
- Analogni i digitalni DVB-T (MPEG2 i MPEG4 tuner), DVB-C (MPEG 2 i MPEG4 tuner)
HVALIMO
- Odlična slika
- Cijena
- Povezivost
- Prikaz crne i bijele boje
NE HVALIMO
- Ograničene multimedijske mogućnosti, nepodržani svi DivX formati
- Reflektivnost ekrana i gledanje po danu
PAKIRANJE, IZGLED
U povelikoj kartonskoj kutiji nalazimo uređaj, daljinski upravljač sa baterijama, stalak i pripadajuće vijke, kao i strujni kabel te uputstva.
Pakiranje i oprema uz Panasonic G20 plazmu
Stalak na koji se montira televizor omogućuje rotiranje televizora lijevo i desno za nekih 40-ak stupnjeva. Montaža je poprilično jednostavna. Jedino nas je zasmetalo to što sam uređaj nije praktičan za držanje, odnosno nema nikakav praktičan rukohvat. Prilikom vađenja iz kutije i montiranja na stalak se preporuča oprezno rukovanje.
Očekivano, priložena uputstva su i na hrvatskom jeziku, a pohvaljujemo i činjenicu da je i izbornik televizora preveden na hrvatski (i slovenski i srpski) jezik. Sama uputstva su pregledna i lako razumljiva.
Isporučeni daljinski upravljač je izrađen od kvalitetne plastike i dobro leži u ruci. Tipke su velike, logičnog rasporeda i dobro označene. Nedostaje nam jedino tipka za brzo mijenjanje predefiniranih postavki slike, koja je standard na gotovo svim daljinskim upravljačima.
Posebnost ovog daljinskg upravljača je i što ima dva infra crvena senzora, smještenim pod različitim kutevima, tako da korisnik ne mora upirati prema televizoru sa daljinskim upravljačem ako želi, primjerice, promijeniti program, nego ga može koristiti dok je u lagano nagnutom i prirodnijem položaju. Pohvalno i praktično. Zapravo, čudimo se da ovu praksu nisu uveli i drugi proizvođači čiji su daljinski često ispodprosječni.
DIZAJN
Sam izgled televiozora sigurno ne predstavlja vrhunac industrijskog dizajna niti će osvojiti neke nagrade za dizajn. Nastavlja isti vizualni jezik svog prethodnika, modela G10, ali sa manje kičastih detalja. Donjim dijelom televizora dominira Panasonic logo i decentna plava linija. G20 je, ukratko, tipičan HD televizor sjajnog crnog premaza koji se ne ističe svojim vanjskim izgledom. Važno je napomenuti da postoji i srebrni model ovog televizora, koji bi se nekim budućim kupcima možda više svidio. S pozitivne strane, na kvalitetu izrade nemamo nikakvih primjedbi. Djeluje robusno i iznimno kvalitetno, što se zapravo i očekuje.
Ipak, prvo što se primjeti je velika sjajna površina ekrana koja je blago sive boje. Na prvi pogled siva boja ne ulijeva povjerenje, jer ipak je riječ o plazma televizoru od kojeg se očekuje prikaz duboke crne boje. Zapravo, lagano siva boja isključenog ekrana je rezultat anti-refleksijskog filtera koji smanjuje refleksije te pomaže održvanju prikaza crne boje po dnevnom svijetlu.
Uređaj je bez stalka širok 1029 i visok 654 mm, debljina iznosi 82 mm, a teži 20 kg. U usporedbi sa starijim G10 modelom, G20 je lakši i uži. U usporedbi sa većinom prosječnih LCD-a i Plazmi, G20 je tanak kao i LED modeli LCD-a.
MOGUĆNOSTI POVEZIVANJA
Panasonic TX-P42G20E nudi pregršt opcija povezivanja, uključujući čak dva USB utora i četiri HDMI ulaza. S bočne strane uređaja se pored raznih utora nalaze i tipke za osnovno korištenje kao i glavna sklopka za paljenje/gašenje. Jedina mana je što su svi stražnji utori orijentirani prema zidu, što znači da svi koji planiraju TV objesiti na zid, mogu imati problema s pojedinim kablobima ako je uređaj preblizu samom zidu.
STRAŽNJI KONEKTORI
- 3 x HDMI ulaza (HDMI 2 je po 1.4 specifikacijama)
- Analogni VGA PC ulaz
- Komponenti audio i video ulaz
- 2 x SCART priključka
- Analogni i digitalno audio izlazi
- Antenski priključak
- Ethernet port
BOČNI KONEKTORI:
- 2 x USB priključka
- CI (Common Interface) utor
- SD utor
- Kompozitni audio i video ulaz
- HDMI izlaz
- Priključak za slušalice
ISKUSTVA U KORIŠTENJU
Televizor je moguće umrežiti preko ethernet kabela (straga) ali i preko Wi-Fi adaptera koji se kupuje zasebno i spaja na jedan USB utor (bočno).
Ono što će najviše obradovati naprednije korisnike je mogućnost detaljnije kalibracije u odnosu na stariji G10 model.
Ovisno o odabranom ulazu, televizor ima 6 predefiniranih postavki slike: Normal, Dynamic, Cinema, THX, Game i Photo. No, ako u glavnom izborniku pod Setup uključimo Advance isfccc opciju dobivamo napredne mogućnosti namještanja balansa bijele boje i kontrolu game. Uz to se otvaraju i dva nova načina prikaza slike, Professional 1 i Professional 2, koji za razliku od ostalih mogu biti različiti za svaki pojedini ulaz. Namjenjeni su zahtjevnijim korisnicima koji žele kalibrirati optimalnu sliku za dnevno (Pro 1 primjerice) i noćno gledanje (Pro 2). Praktično je i što se postavke jednog ulaza mogu kopirati te prenijeti na neki drugi ulaz.
Kalibriranje slike u postavkama plazme
Panasonic G20, pohvalno, dolazi sa THX certifikatom, odnosno iskalibriranim THX postavkama. Slika u THX načinu je na prvu, izvrsna. No, prikaz boja u THX modu bez kalibracije ima odstupanja od referentnih vrijednosti. Posebno zelena koja je blago prenaglašena te plava i crvena koje su blago potisnute.
Ako vas zanimaju precizna mjerenja i kalibracija, detaljnije možete pročitati kod kolega sa HD televizije (http://hdtelevizija.com/2010/03/08/recenzija-plazma-panasonic-tx-p42g20e-107-cm/8).
Iako će većina korisnika biti iznimno zadovoljna predefiniranim THX postavkama, čudno je da televizor u tom načinu rada nije kalibriran po referentnim vrijednostima. Usput, manji problem predstavlja gledanje televizora po danjem svijetlu, jer, unatoč raznim anti refleksijskim i inim filterima, slika je jednostavno osjetno tamnija od prosječnih LCD televizora, a crna boja ne dolazi do izražaja. Osim pametnog pozicioniranja televizora unutar četiri zida, jedno od rješenja je uključivanje Eco načina rada, koji ovisno o količini svijetla u prostoriji potamnjuje ondosno posvjetljuje sliku. Po danu preporučamo korištenje te opcije, a navečer je bolje da je isključena.
PlayStation 3 igre iz Svijeta-Medija koje smo testirali uz Panasonic G20 plazmu
Nakon kraćeg igranja sa postavkama smo odlučili i pogledati nešto. Prvi na repertoaru je bio Blu ray zadnjeg Batman filma, The Dark Knight. Izbor je logičan, ponajviše zbog velike količine tamnih scena, ali i zbog spektakularnih snimaka panorama gradova koje popunjavaju cijeli ekran.
Blu ray film Batman, The Dark Knight
Dojmovi su iznimno pozitivni. Crna boja je "crna" i osjetno bolja od našeg Pioneer 4280 Kuro televizora. Svaki detalj i svaka sjena su jasno vidljivi. Nismo primjetili niti neugodno trzanje niti fosforske tragove. Slika je glatka i čista. Jedino što ne pridonosi pravom filmskom ugođaju su ugrađeni zvučnici koji zvuče pomalo isprazno.
Uređaj posjeduje i poseban Game način rada, u kojem su isključene svi umjetni procesori poboljšavanja slike radi smanjenje potencijalnog input laga, odnosno kašnjenja. Kvaliteta slike u tom načinu rada i nije najbolja. Točnije, boje su bile previše jarke za naš ukus i mnogim opcijama kalibracije nije moguće pristupiti. Srećom, kako je riječ o plazma televizoru, input lag je minimalani, a sudeći prema raznim mjerenjima i našem osjećaju u svakom modu je gotovo jednak. Čini se da je i Game mode tu najviše radi marketinga.
U svakom slučaju, uživali smo u svim blagodatima THX načina prikaza slike prilikom igranja Gran Turismoa, Killzonea 2 i Bayonette. Lag, koji bi trebao posebno doći do izražaja u GT-u (koji se vrti u poprilično stabilnih 60 sličica u sekundi) kao nismo osjetili.
Gran Turismo, Play Station 3 na Panasonic G20 plazmi
Bayonetta, koju nam je na testiranje ustupio Svijet Medija (www.svijet-medija.hr), je nova akcijska igra slavng japanskog redatelja poznatog po kultnim Viewtiful Joe i Devil May Cry naslovima. Brza je to akcijska igra iz trećeg lica u kojoj igrač preuzima ulogu vještice Bayonette koja je izgubila pamćenje te se nalazi između dvije frakcije koje se bore za prevlast. Radnja je smještena u izmišljenom gradu koji je smješten negdje u Europi, a Bayonetta se brani od raznih anđeoskih neprijatelja koristeći razna oružja i magiju. Igra obiluje, u izrazito pozitivnom smislu, pretjeranom akcijom i dinamikom. Upravo s toga je idealna za testiranje ekrana. Scene često obiluju raznim svjetlosnim efektima i brzom akcijom, a G20 je uredno sve prikazao, bez imalo trzanja slike i neželjenog zamućenja.
ANALOGNI i SD PRIKAZ
Na prikaz analognog i digitalnog SD sadržaja nemamo nikakvih primjedbi. Televizor, poput prethodnika, uredno prikazuje SD sliku.
DVD filmovi, poput omiljenog Blade Runnera i Sunset Boulevarda su izgledali odlično. Boje, sjene i dubina. Bez ikakvih zamjerki.
Uz to smo uživali i u starijim igrama sa PlayStation 2 konzole spojene na televizor preko komponentnog kabela. Mnogi HD televizori, a pretežito LCD modeli, loše prikazuju starije video igre sa starijih konzola. Ponajviše zbog toga što su te igre prvenstveno rađene za CRT televizore sa osjetno manjim rezolucijama. Srećom, Gran Turismo 3 je izgledao, relativno, odlično. Primjete se nazubljenja i niske teksture, ali to je i očekivano. S pozitivne strane tekst je iznenađujuće čitljiv, ne dolazi do preklapanja boja, nema neželjenih artefakata i nema input laga. Naravno, nije na razini dobrog CRT televizora ali ako planirate zamijeniti stari CRT televizor, a i dalje želite igrati stare klasike, ovaj televizor je definitivno jedan od boljih izbora.
Gran Turismo 3 na Play Stationu 2
DODATNE MOGUĆNOSTI
Uređaj posjeduje i sa bogatom ponudo različitih dodatnih funkcija, pretežito orijentiranih na multimedijalne sadržaje. Pa tako izdvajamo VIERA Tools, VIERA Cast, USB snimanje i mogućnost umrežavanja u kućnu mrežu.
Iako djeluju zanimljivo, ove dodatne mogućnosti nas nisu pretjerano oduševile. Mogućnost snimanja TV sadržaja na vanjski disk preko USB sučelja zvuči zanimljivo, no na žalost postoje brojna ograničenja. Za početak, ne može se snimati analogni TV program, već samo digitalni (DVB-T i DVB-C). Također, moguće je snimati samo na tvrdi disk. Nadalje, uređaj formatira tvrdi disk u svoj format te snimljeni materijal na žalost nije moguće pokrenuti na PC-u, ali, radi enkripcije u cilju zaštite od neovlaštene distribucije snimljenog materijala, niti na drugom Panasonic televizoru.
Donekle razumljivo, ali nam se ne sviđa. S pozitivne strane, kvaliteta snimljenog materijala je iznenađujuće dobra.
VIERA Tools je skup alata kojima se pristupa pritiskom na odgovarajući gumb na daljinskom upravljaču. Preko VIERA Tools izbornika tako pristupamo multimedijalnim sadržajima sa SD karitce ili USB memorije i diskova te VIERA Link, Cast i Media Server izbornicima.
Kolegama sa HD telvizije je televizor odbio očitati multimedijski sadržaj sa Kingston USB memorijskog stika, dok je nama uredno radio sa FAT 32 formatiranim pqi stikom. Zanimljivo, prilikom umetanja SD kartice uređaj ju odmah prepoznaje te automatski ulazi u posebni Media izbornik iz kojeg biramo foto, video i glazbeni sadržaj, dok prilikom spajanja USB diska sadržaju pristupamo preko VIERA Tools izbornika.
Na žalost, broj podržanih formata je minimalan. G20 tako podržava jpeg format za slike, mp3 za glazbu te mpeg2, mpeg4 i DivX za video formate. Titlovi također nisu podržani. Možda nas je LG sa svojim multimedijalnim mogućnostima razmazio, ali unatoč tome čudno je ne imati podršku za više formata, posebice s toga što Panasonic često ističe i multimedijalne mogućnosti svojih televizora.
Sviđa nam se uredno posloženi preglednik slika, glazbe i videa
Jedna od zanimljivijih mogućnosti ovog televizora je i VIERA Cast, odnosno posebno sučelje koje omogućuje prikaz određenih internet servisa na televizoru. Sučelje je atraktivno i u 3D stilu, iako pomalo odudara od ostalih sučelja ovog televizora. Pohvaljujemo mogućnost određivanja pozicije željenih servisa.
Nama najzanimljiviji su sljedeći servisi; YouTube, Picasa web Album, Eurosport video, Dailymotion, Bloomberg i Weather. Postoji i podrška za Skype, koja zahtjeva posebnu Panasonic web kameru. Posebno bi rado izdvojili poprilično koristan servis za vrijeme, Bloomberg servis za praćenje dionica te YouTube servis.
Umrežavanje na žalost nismo mogli testirati.
POZNATI PROBLEMI
U zadnjih par mjeseci mogli puno toga čitati o pojavi problema sa prikazom crne boje na prošlogodišnjim Panasonic plazma televizorima. Točnije pojedinim korisnicima se povećala vrijednost crne boje, odnosno, televizori im ne prikazuju više čistu crnu boju već lagano naginju ka sivoj. Problem je, po svemu sudeći, dosta rijedak, ali je važno istaknuti ga. Da li su novi modeli zahvaćeni istim problemom teško je pretpostaviti. No, imajte na umu da je unatoč povećanju vrijednosti slika i dalje odlična te vjerujemo da prosječan korisnik vjerovatno ne bi ni osjetio razliku.
Također, važno je napomenuti da se neki korisnici G20 plazma televizora žale na glasno zujanje televizora, posebno prilikom prikaza svijetlih boja. Naš testni model je bio iznimno tih i nismo primjetili nikakvo zujanje. Dapače, morali smo prisloniti uho na sam ekran da bi čuli lagano, za plazme uobičajeno, zujanje.
ZAKLJUČAK
Kvaliteta prikaza slike ali i crne boje je prestigla naš vjerni i već poprilično stari Pioneer G8 Kuro model (PDP-4280). Prikaz crne boje, a samim time i kontrast, je osjetno bolji, ali sama kvaliteta prikaza i mogućnosti kalibracije nisu još na razini starog Kuro televizora. Doduše, s obzirom da je taj isti Kuro svojevremeno koštao osjetno više i u startu bio pozicioniran za zahtjevnije korisnike, ne uzimamo to kao prevelik minus.
Ipak, bitno je naglasiti koliko je Pioneer zapravo bio ispred konkurencije. Na žalost nismo imali priliku detaljnije se družiti sa Kuro televizorima devete generacije, niti sa zadnjim modelima bivšeg proizvođača high end plasma televizora. Na žalost, ili na sreću, ovisno kako gledate, više od 14 mjeseci nakon prestanka proizvodnje su Pioneer plazma televizori i dalje referentni za crnu boju i samu kvalitetu prikaza, no, sudeći prema raznim testovima i usporedbama novi Panasonic modeli (posebice novi Panasonic V20) opasno konkuriraju i tim televizorima.
Naš testni G20 se udobno smijestio između 8 i 9 generacije Pioneer plazmi, a prema kolegama sa HD televizije, G20 se opasno približio i osjetno skupljem Panasonic V10 modelu koji je do izlaska V20 modela predstavljao sam vrh Panasonic plazma ponude.
Za kraj napomenimo da, iako multimedijalne mogućnosti nisu na razini konkurencije, po nama je upravo ovaj model trenutno najbolja kupnja ako želite televizor sa vrhunskim prikazom SD i HD sadržaja za relativno malo kuna (8,499.00 kn). Imajte na umu da televizor neće doći do izražaja u jako osvjetljenom prostoru, no to nadoknađuje iznimnom kvalitetom slike u tamnijim uvjetima.
Ljubitelji filmova ne bi trebali dugo razmišljati. Uz to, kupnjom Full HD VIERA televizora, pa tako i našeg G20 testnog modela, do 10.07.2010 godine Panasonic vam poklanja 5 godina jamstva.
SUČELJE
Sučelje je uredno posloženo i nije komplicirano. Svi korisnici starijih Panasoic televizora će se snaći bez imalo problema. Malo nas smeta što glavni izbornik, VIERA Tools izbornik i VIERA Cast izbornik ne dijele isti vizualni jezik već izgledaju kao tri zasebne cjeline.
Neke stvari su nelogično raspoređene. Konkretno, postoje dva prikaza teleteksta; preko cijelog ekrana i da teletext i TV program dijele ekran na pola. Pohvalno, no ne moguće je brzo mijenjanje iz jednog prikaza u drugi, već se moramo odlučiti za jedan jer gumb na daljinskom upravljaču samo pali i gasi teletekst. Da bi promijenili prikaz teleteksta potrebno je pritisnuti option tipkudok ste u teletekstu te odabrati željeni prikaz. Nije prevelik problem al je moglo biti elegantnije riješeno.
Prikaz teleteksta na Panasonic G20 plazmi
Također, napredne slikovne opcije (IFC, Super Resolution, 16:9 overscan) se ne nalaze u Picture podizborniku gdje smo ih očekivali, već su zakopane u Setup -> Other Settings podizborniku.
Pohvaljujemo činjenicu da je izbornik preveden i na hrvatski jezik, iako smo ga mi, pošto smo se navikli već na engelske izbornike i pojmove, odlučili ostaviti na engelskom.
Također, pohvaljujemo iznimnu brzinu izbornika, odličnu čitljivost ali i mnoštvo dostupnih opcija za kontrolu slike i zvuka.
TEHNOLOGIJA
Panasonic se hvali i dobro reklamira svoje televizore sa 600 Hz, prvenstveno radi diferencijacije od proizvođača LCD televizora koji naglašavaju svoje 100 i 200 Hz panele. No, nije riječ o istoj tehnologiji. Dapače, pošto su plazme otporne na zamućenja pokretne slike, nije im potreban dodatni 100 ili 200 Hz procesor slike koji bi smanjio zamućenja i postizao fluidniju pokretnu sliku, za razliku od LCD tehnologije.
Panasonic plazma paneli sliku dijele na dvanaest pod polja (sub fields), od kojih svaki osvježava sliku na 60 Hz. Konkretnije, svaka sličica (frame) na ekranu je osvjetljena dvanaest puta, što bi značilo da je svaka točka na ekranu u jednoj sekundi osvjetljen 600 puta. Računica je jednostavna, 12 pod polja puta 50 HZ (PAL TV standard) jednako je 600 Hz. Ono što je bitno naglasiti je da 600 Hz sub field procesor ne pomaže niti domaže prikazu pokretne slike na plazma ekranima, upravo zato što plazma ekrani oduvijek rade na tom principu, te uopće ne pate od istih problema kao i LCD televizori (pretežito zamućenje i trzavost prilikom bržih pokretnih scena).
Ukratko, riječ je o različitim tehnologijama (200 Hz kod LCD i 600 Hz kod plazma uređaja) koje rade različite stvari, ali u službi marketinga Panasonic koristi 600 Hz kao tehnologiju za glađe pokretne slike.
S druge strane IFC (Inteligent Frame Creation) označava tehnologiju koja dodaje umjetno stvorene sličice (Frame-ove) te tako udvostručuje prikazani broj sličica na ekranu. Televizor analizira video sadržaj i pretpostavlja kakva će biti sljedeća sličica, te između dvije sličice umeće umjetno stvorenu. Primjerice, ako je opcija uključena i postavljena na najvišu postavku, video materijal koji je snimljen u 25 sličica po sekundi će se efektivno vrtiti u 50 sličica po sekundi. Pokreti jesu fluidniji ali film izgleda kao da je sniman jeftinom video kamerom i djeluje poput sapunice. Savjetujemo da je ova opcija uključi prilikom gledanja sportskih sadržaja i SD programa, ali da se isključi prilikom gledanja DVD ili BD filmova ili igranja igara.
Također, bitno je napomenuti da prilikom gledanja 24p filmova (sa BD-a), opcija mijenja ime u 24p Smooth Film, što može zbuniti korisnike. Ukratko, ako želite gledati film onako kako je namjenjen da se gleda, u 24 sličice po sekundi sa DVD ili BD uređaja koji to podržava, isključite 24p Smooth Film opciju na televizoru. U suprotnom televizor dodaje umjetne slike te je slika ubrzana i postiže se efekt sapunice. Uz to je moguća pojava i neželjenih artefakata, kao što se vidi i na rpiloženoj slici (gore).
-
Naziv:Panasonic G20