Kako je sve započelo?
Intel Core serija je unazad godinu dana postigla hvalevrijednu brojku procesora, gdje sada broji više od 16 modela. Prvi predstavljeni procesori bili su kodnog imena Bloomfield iza kojih su se skrivali i7 procesori bazirani na Nehalem arhitekturi sa 4 fizičke te 8 logičkih jezgara koji su se uparivali sa X58 čipsetom, tj. 1366 socketom. Ako se sjetimo tada predstavljenog i masovno popularnog i7 920 vidjet ćemo da je on i danas u ponudi s gotovo jednakom cijenom kao tada.
Četveroznamenkasti nazivi pojednostavljeni su novim modelima
Kasnije su predstavljeni, pod kodnim imenom Lynnfield, i5 i i7 procesori zajedno s danas vrlo popularnim P55 čipsetom. Prvi predstavljen i5, naziva 750, nametao se kao jedan od najboljih procesora u odnosu uloženo- dobiveno. Hyperthreading kod ovog Lynnfielda ne postoji ali unatoč tome radi se o moćnom procesoru sa 4 fizičke, kao i logičke jezgre.
Polovicom tekuće 2010. godine intel je obnovio ponudu svojih procesora blago povisivši radne taktove procesora. Tako je predstavljen nasljednik i5 750 - i5 760. Procesor sa svojih, već prije spomenutih, četiri fizičkih jezgri predstavlja prilično moćnu osnovu bilo kojeg računala. U odnosu na svog prethodnika takt mu je povećan za 144MHz što nas ostavlja s brojkom od 2.8GHz, odnosno u Turbo načinu rada do 3.46GHz. Da podsjetimo, Turbo frekvencija se postiže ukoliko procesor koristi manji broj jezgri od maksimalno dostupnih i/ili mu potrošnja ne prelazi dopuštenu vrijednost.
Testna konfiguracija, način testiranja
Isti procesor se našao u našim rukama, gdje smo ga punih tjedan dana koristili u našoj testnoj konfiguraciji. Za potrebe testiranja koristili smo Socket 1156 konfiguraciju ustupljenu od strane Asbisa, a samo testiranje procesora bi se vršilo pomoću raznih benchmark programa. Pri izlistu rezultata uključili bi rezultate dobivene na početnim postavkama procesora te rezultate dobivene overclockanim procesorom. Više o samoj konfiguraciji:
- Procesor: Intel Core i5 760, 2,8 GHz
- Matična ploča: Gigabyte GA-P55-UD2 iP55 1156
- RAM memorija: Kingston DDR3 2x2 GB 1600MHZ CL8 Hyper X
- Napajanje: Corsair 550W VX
- Grafička kartica: ATI Radeon HD5770 GDDR5 1024MB/128bit
- Tvrdi disk: Western Digital Caviar Green
SPECIFIKACIJE
Iako su novi dvojezgreni procesori prebačeni u 32nm proizvodni proces, 760 je proizveden u 45nm procesu baš kao i njegov prethodnik te je na površini od 296mm2 moguće izbrojati nemalih 774 milijuna tranzistora koje će ipak trebati ohladiti boljim hlađenjem ukoliko se odlučite na podizanje radnih taktova. Među njima možemo naći, po svakoj jezgri, 32KB L1 podatkovnog cachea, isto toliko L1 instrukcijskog cachea, 256KB L2 cachea te čak 8MB L3 cachea kojeg dijele sve četiri jezgre. Sve je to upakirano na silicijskoj pločici veličine 37.5mm x 37.5mm.
Također, ovaj 64bitni procesor sadrži dvokanalni memorijski kontroler sa podrškom za DDR3 memoriju ukupnog kapaciteta do 16GB, službeno takta 1066/1333 MHz, no to nas ne bi trebalo spriječavati da overclockom dođemo do viših vrijednosti.
Na stranu razglabanja oko prethodnika i samih specifikacija, idemo se baciti na testove. U ovom poglavlju testiramo procesor u programima PCMark Vantage, 3DMark 2006 i MaxxPI2. Prvi rezultat dobiven je na početnim postavkama, dok je onaj drugi dobiven s overclokanim postavkama.
PCMark Vantage
PCMark Vantage vrlo je prihvaćen program za usporedbu računalnih sustava koji se bazira na testiranju cjelokupnog računala, a neki od njegovih podtestova su oni za procesor, memoriju, snalaženje računala u multimedijskom okruženju te ono za produktivnost. Program smo ostavili na njegovim standardnim postavkama, te pokrenuli PCMark suite.
Porast od gotovo 23% zahvaljujući overlockingu je svakako vrijedan hvale, pogotovo ako uzmemo u obzir da su neki testovi uvjetovani i relativno sporim diskom.
3Dmark 2006
Već prilično star komad softvera koji se skriva pod imenom 3Dmark 2006 već je odavno standard kod testiranja performansi sustava. Iako primarno orijentiran na grafički podsustav, također sadrži i CPU test kojeg smo ovdje koristili.
Overclockingom postignuli smo porast od 1337 bodova, što je čitavih 30%.
MaxxPI2
Za treći test koristili smo MaxxPI2, benchmark prihvaćen od strane hwbot-a te je zbog toga moguće uspoređivati rezultate s tisućama članova PC i overclock zajednice. Program zapravo računa broj znamenki broja PI koji mi prethodno odaberemo te pritom mjeri potrebno vrijeme. Tako smo odabrali 32 milijuna znamenki, postavili prioritet programu na visoku i zapisali rezultate. Nakon završetka testa program sam pokaže broj izračunatih znamenki po jednoj sekundi kao i vrijeme potrebno za izračun.
Razlika od gotovo 17 sekundi, odnosno 44.4 tisuće znamenki u sekundi ide u korist većem radnom taktu. Po pitanju postotaka govorimo o 16% povećanja.
Na sljedećem poglavlju: WinRAR. Photoshop CS4, Cinebench. SPECviewperf
Nakon što smo završili s 3D Markovima osvrnuli smo se na aplikacije WinRar i Photoshop, a da bi cijeli test još dodatno začinili uvrstili smo i rezultate iz Cinebencha i SPECviewperfa. U nastavku detalji.
WinRAR
Prelazimo na program koji koristimo skoro svaki dan – WinRAR. Prisutan od davne 1993., daleko je najpopularniji arhiver s podrškom za komprimiranje. Proveli smo po dva testa za svaki radni takt: jedan sa zasebnom datotekom od 3GB te jedan s nabacanim datotekama od također 3GB.
U oba slučaja su datoteke komprimirane postavkom „Normal“ te je zabilježeno potrebno vrijeme. Vidljiv je napredak u iznosu 20ak posto u oba dva slučaja.
Photoshop CS4 64 bit
Dolazimo do Photoshop testa. Koristili smo jednu jpeg datoteku te nad njom izvršavali različite filtre koje Photoshop nudi. Vrijeme svakog testa smo zapisali te kasnije sumirali vremena u konačno vrijeme. Usporedba slijedi:
Gotovo 43 sekunde ubrzanja kod overclockiranog procesora opet znače da se vrtimo oko magičnih 20%, solidan rezultat.
Cinebench
Također jedan od benchmark programa koji služe evaluaciji računala i pri tom se oslanja na profesionalni program za 3D modeliranje naziva CINEMA 4D. Rezultati su također u brojčanom obliku.
Ovdje se radi o rastu performansi od preko 30% što je vrlo dobar rezultat.
SPECviewperf
Zadnji, no ne i manje vrijedan, SPECviewperf jest benchmark koji objedinjuje poznate profesionalne alate za modeliranje pa se među njegovim testnim setovima nalaze i 3dsmax, CATIA, Maya, Solidworks, EnSight... Rezultati setova su zbrojeni u konačni broj bodova prikazan u grafu.
I ovdje je vidljivo već sasvim očekivano 20 postotno povećanje performansi.
Na sljedećem poglavlju: Zagrijavanje, zaključak
Zagrijavanje procesora je nekima jako bitna stavka, pogotovo ako ste osjetljivi na tišinu i temperaturu u vašem boravku. Zato se Core i5 760 u ovom slučaju itekako iskazao, minimalno zagrijavanje održalo se i na većim taktovima.
ZAGRIJAVANJE
Temperaturu procesora smo mjerili programom RealTemp u dva navrata pri svakom taktu, pod opterećenjem i bez istoga. Pod opterećenjem smatramo konstantnih 2h Prime95 testa na sve 4 jezgre na Torture test sa „In-Place Large FFT“ postavkom što nas dovodi do najvećeg zagrijavanja procesora. Bez opterećenja smo temperaturu mjerili 20 minuta nakon gašenja prethodnog testa. Sobna temperatura je održavana u uvjetima od 24-26°C
Rast temperature pod opterećenjem kod overclockiranja bio je neočekivano nizak, čak i za hlađenje, pa smo mišljenja da bi neki slabiji zračni hladnjak bio sasvim dovoljan za postignute taktove. Svakako odlični rezultati.
ZAKLJUČAK
Sukladno očekivanjima koja je kod nas usadio njegov stariji brat, Intel Core i5 760 je i njegov dostojan nasljednik. Uz ništa lošiji overclock, veći nazivni takt te do dvjestotinjak kuna nižu cijenu ovaj procesor je idealan odabir za sve željne moćnog četverojezgrenog procesora po prihvatljivoj cijeni. Zbog niskog zagrijavanja može poslužiti i kao osnova moćnoj multimedijskoj platformi za dnevni boravak uz zadržavanje buke u vrlo prihvatljivim granicama. Također, veći množitelj pogoduje ostvarivanju viših radnih taktova pa će se i pojedinci sa matičnim pločama koje dosežu niski takt sabirnice pri overclocku malo više usrećiti. U budućnosti se nadamo još hladnijem nasljedniku u 32nm proizvodnom procesu uz zadržavanje prihvatljive cijene, a do tada najavljujemo nadolazeći test njegovog jačeg kolege, modela Core i7 870.
-
Naziv:Ostali Intel Core i5 760