Dolasku USB-a nije prethodio nikakav "rat formata". Davne 1994. godine, sedam tvrtki (Compaq, DEC, IBM, Intel, Microsoft, NEC i Nortel) započelo je razvoj USB-a s ciljem da se olakša povezivanje računala s vanjskim uređajima u odnosu na dotadašnja serijska i paralelna sučelja. Deset godina kasnije, uslijed rasta broja uređaja koje smo povezivali putem USB priključka na računalo, proizvođači su došli na ideju stvaranja bežičnog USB-a. I tako danas, gotovo dvadeset godina od prvog razvoja USB-a, bežični stick kapaciteta 16GB košta stotinjak kuna. Cijene će i dalje padati, ali kako to biva, USB će prema svemu sudeći zamijeniti Cloud.
PODACI U OBLAKU (CLOUD)
Bez
spektakularnih ratova formata, intriga i zakulisnih igara između
velikih tehnoloških kompanija, sve brže se širi "rješenje u oblaku". Ako još niste otvorili svoj Dropbox, Google Drive,Microsoft SkyDrive iliApple iCloud račun sa nekoliko besplatnih gigabajta u startu, vrijeme je da to učinite. Iskreno, nas su na korištenje Clouda prisilili poslovni partneri. Umjesto da nam pošalju datoteke na mail, postavili su ih na Dropbox. Mrzovoljno smo se registrirali s nickom "glupa_registracija". Skeptični smo. Ne da nam se otvarati stotine novih korisničkih računa i wanabee aplikacija, koliko god nam geekovi oko nas govorili da je "to − to". Nakon što smo na iPadu, Android OS smartphoneu i svim računalima instalirali Dropbox (moguće mu je pristupiti i preko internetskog preglednika, bez instalacije), od tada podatke gotovo da ne pohranjujemo na USB stick. U oblaku, na serveru našeg pružatelja Cloud usluga, podaci su (1) dostupniji i (2) sigurniji. USB stick je najlakše izgubiti. Pinovi na utoru se znaju izlizati...
Na kraju, valja reći da smo od prve najave različitih Cloud servisa bili vrlo rezervirani. Prije svega zbog sigurnosti podataka, zaštite privatnosti i sličnog. U praksi je pak logično da će se pružatelji Cloud usluga međusobno natjecati da ponude što sigurniju uslugu, a ne da kompromitiraju vaše podatke. Svaka kompromitacija podataka dovesti će do gubitka korisnika, ujedno i pada prihoda tog pružatelja. Ako se bavite kriminalnom djelatnošću ili nečim ilegalnim, naravno da vam cjelokupna ideja "digitalizacije" i clouda ne odgovara, jer vas prema nalogu nekog ovlaštenog državnog tijela nadležne institucije mogu nadzirati. Većina nas prosječnih korisnika s manjkom avanturističko-ilegalnog duha nema razloga za zabrinutost. A USB više stoji na stolu, nego što ga nosimo u džepu. Na koje god računalo dođemo, vrlo lako se preko interneta povežemo na naš Dropbox (Cloudservis). S trenutnim rastom brzina prijenosa podataka (polagano uvođenje optike, LTE 4G brzina bežičnog povezivanja...), USB je već sada mrtav. Ostaje tek za prijenos većih datoteka (primjerice, kao što su filmovi), a i to će se promijeniti s rastom brzine prijenosa podataka.