iPod je popularizirao MP3 tehnologiju zapisa i prijenosa glazbe te nove internetske servise putem kojih se ona mogla kupiti. Značajnu je ulogu odigrao i u stvaranju mogućnosti kupovanja pojedinačne pjesme, a ne čitavog albuma, što je mnogo više odgovaralo korisnicima. Iako postoji mnoštvo glazbenih plejera, gotovo nijedan nema toliki broj različitih mogućnosti kao iPod. S vremenom su se pojavile i druge tehnološke novotarije na koje ćemo se osvrnuti u ovom tekstu.
.
1. iPod (prve tri generacije) - 2001.-2003.
Izvorni iPod je pušten na tržište prije točno 15 godina za otprilike 3000 kuna. Bio je opremljen hard diskom zapremnine 5 GB, FireWire portom za sinkronizaciju, i fizičkim rotirajućim kotačićem. Druga generacija uređaja je zamijenila kotačić dodirnikom, uz dodatak Windows podrške. Prvi veliki redizajn iPoda zbio se u trećoj generaciji (2003.), kad su medijske kontrole preseljenje povrh kotačića kao zasebne tipke osjetljive na dodir. Također je uveden (sad nepostojeći) 30-pin konektor za iPod, koji će biti prvi izbor za sve Appleove mobilne uređaje do pojave Lightning priključka 2012.
.
2. iPod Mini - 2004.
iPod Mini je bio manji, tanji i imao je manje memorije (4 ili 6GB), ali je došao s raznim zabavnim bojama. Što je još važnije, to je prvi model iPoda s klikajućim kotačićem koji će biti jedna od glavnih ideja iPodovog dizajna u budućim generacijama proizvoda.
.
3. iPod (U2 serija) - 2004.
Sjećate li se velike svjetske turneje grupe U2, u sklopu koje su održali dva koncerta u Zagrebu? I Appleu je to bilo važno, stoga je stvorio U2 verziju svog iPoda, koju su, uz crveno-crnu kombinaciju, krasili i autogrami svih članova benda. Ovo je jedan od prvih uspjelih pokušaja komercijalizacije proizvoda nazvanog po nekom drugom brendu. Naravno, zarada je dogovorno pripala objema stranama. No, to je otvorilo put prema sve većem tržištu posebnih edicija proizvoda, koji ne moraju nužno imati nikakvu poveznicu s imenom koji nose, ali osiguravaju veću potražnju (jer su usmjereni k posebnim skupinama pojedinaca) i još veću zaradu.
.
4. iPod Shuffle - 2005.
Originalni iPod Shuffle je prvi iPod koji je koristio flash memoriju, a također je i doslovno izgledao kao flash-drive, zajedno s USB kapicom (što su kasnije iskoristili mnogi drugi proizvođači). Bez ekrana, to je bio jeftiniji model iPoda, čiju ulogu danas na tržištu ispunjava kockasti nasljednik s fizičkim kontrolama.
.
5. iPod Classic - 2007.
Posljednji model originalnog iPoda, imao je osvježen softver i aluminijsko kućište. Najveći kapacitet memorije je bio 160 GB, što je i dalje najveći kapacitet iPoda ikada prodan. Prestao se proizvoditi u rujnu 2014.
.
6. iPod Nano - 2005.-2012.
Uz Shuffle je predstavljen i prvi Nano, koji je imao debljinu od samo 8 milimetara. U početku je bio dosadnjikav, crno-bijeli, no kasnije je aluminijsko kućište došlo u svim bojama. Peta generacija je nakon dugog lutanja s dizajnom, uspjela dobiti bolji ekran te kameru i zvučnik. Sadašnji Nano ima dodirni ekran i tipku Home, baš kao iPhone.
.
7. iPod Touch - 2007.-2015.
Predstavljen nekoliko mjeseci nakon prvog iPhonea, iPod Touch je ponudio slično iOS iskustvo za korisnike koji nisu baš htjeli biti potpuno povezani s Appleovom vizijom mobilne budućnosti. Druga i treća generacija iPod Toucha ponudile su novi dizajn i zvučnik, sa snažnijim hardverom koji će se služiti poboljšanjima iPhonea. Na četvrtoj je generaciji dodatno stanjeno kućište te su dodane prednja i stražnja kamera te retina ekran, čime je iPod postao višenamjenski uređaj, a ne samo "prijenosni džuboks". Prošlogodišnji Nano stravično podsjeća na iPhone, a ako dodamo da je u njega ugrađen A8 čipset (s iPhonea 6), onda je lako zamisliti koje su mogućnosti ovog uređaja.
.
Više o temi iPod.