Računalni klaster Isabella u Srcu je napredni paralelni računalni sustav, koji ima karakteristike superračunala, a predstavlja zajednički računalni resurs svih znanstvenika i istraživača namijenjen izvođenju zahtjevnih računanja u znanosti i istraživačkim projektima. Prije 15 godina, računalni klaster Isabella stavljen je na raspolaganje akademskoj zajednici kako bi se domaće stručnjake potaknulo na širu uporabu klastering tehnologija te razvoj paralelnih algoritama i modela u različitim područjima moderne znanosti.
Isabella se danas sastoji od 40 računalnih čvorova koji imaju ukupno 704 procesorske jezgre, 4,5 TB radne memorije i 200 TB podatkovnog prostora. Računalni čvorovi povezani su brzom mrežom Infiniband koja ostvaruje propusnost od 56 Gb/s. Klaster danas koristi više od 260 znanstvenika iz vodećih sveučilišnih i znanstvenih ustanova u Hrvatskoj koji rade na 90-ak istraživačkih projekata. Samo tijekom ove godine korisnici su na računalnom klasteru ostvarili preko 48.000 izvođenja različitih aplikacija koje bi se na običnom računalu izvodile 295 godina.
Korisnici mogu koristiti i programski sustav ScaleMP, koji omogućava spajanje više poslužitelja u jedno virtualno računalo (SSI). Ova mogućnost Isabelli daje osobine pravog superračunala. Sustav omogućava izvođenje paralelnih aplikacija koje zahtijevaju pristup dijeljenoj memoriji (npr. višedretvene aplikacije, OpenMP) te aplikacija koje zahtijevaju pristup velikoj količini radne memorije.
U Srcu je smješten još jedan značajan računalni resurs. VELEbit je uspostavljen u okviru projekta kojeg provodi Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, a financiranog sredstvima iz tehničke pomoći EU. Računalni klaster VELEbit se sastoji se od 64 računalna čvora s ukupno 1792 procesorske jezgre, 8 TB radne memorije, 220 TB spremišta i 12 TB brzog spremišta sa SSD diskovima. Po isteku projekta, u prosincu, bit će u potpunosti priključen računalnom klasteru Isabella i ponuđen cijeloj znanstvenoj zajednici, čime će se kapacitet i mogućnosti Isabelle značajno unaprijediti.
U budućnosti se očekuje da će potreba za različitim infrastrukturama za napredno računanje rasti, pa se sukladno tome daljnje proširenje takvih resursa, ali i drugih računalnih resursa opće namjene planira u okviru projekta Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO), kojeg Srce s partnerima priprema za financiranje iz strukturnih fondova EU u razdoblju od 2018. do 2020.
.