1. Nikon D3300
Danas s početnim DSLR-om možete raditi čuda. Dodajte mu još 50mm f/1.8 objektiv i eksterni blic, i možete napraviti fotografiju praktički identičnu gotovo bilo kojoj koju ste bilo gdje bilo kad vidjeli. Više novca se daje samo za lakši posao i bolju ergonomiju, ali teško i za realno bolje fotografije, osim ako ste vrhunski profić. Kada pričamo o početnim DSLR fotićima, teško ćete proći bolje od Nikona D3300. U domaćim dućanima ćete ga s kit objektivom naći za nešto više od 3000kn, a na akcijama zna biti i jeftiniji.
Senzor rezolucije 24 megapiksela pobrinuti će se za oštre fotografije čak i u uvjetima s malo svjetla. Video se snima u Full HD rezoluciji, dakle nema 4K što je trenutno jako in, ali i Full HD s ovog fotića je iznimno kvalitetan. Sve u svemu radi se o dobroj odskočnoj dasci za nešto jače, prije nego shvatite koliko ste "ozbiljno" zagrizli za foto i video svijet.
.
2. Canon EOS 80D
Korak iznad početničkih DSLR-ova nalazi se srednja klasa, a u njoj Canonov EOS 80D ima (gotovo) sve što bi vam ikad moglo zatrebati. U odnosu na početničke DSLR-ove ovdje ćete dobiti nešto bolju ergonomiju, bolji autofokus, bolju kvalitetu izrade... Fotke i video će biti podjednake kvalitete kao i kod Nikona, ali ta kvaliteta je vrhunska i bolje vam vjerojatno ni ne treba.
Canon EOS 80D također snima video (samo) u Full HD formatu, pri 60 sličica u sekundi. Ali Canon ima i trik koji ga izdvaja od svega ostalog na tržištu, a to je dual pixel autofokus. Jedno of prvih pravila za kvalitetno snimanje videa je da isključite autofokus i fokusiranje obavljate ručno. S Canonom EOS 80D na to možete zaboraviti, jer se ovdje radi o jedinom autofokus sustavu na tržištu koji i kod video snimanja obavlja dobar posao. Time će snimanje videa postati nevjerojatno lakše pa ćete se više moći koncentrirati na sadržaj videa, a manje na tehniku snimanja.
I ono najbitnije - Canon EOS 80D će vas koštati nešto više od osam tisuća kuna.
.
3. Fuji X100T
DSLR-ovi su super, ali su veliki i teški i nije ih lako nositi okolo. Ako želite nešto što daje jednako kvalitetne fotke i video, a manje-više stane u džep - Fuji X100T je odličan izbor. Za cijenu sličnu onoj prethodno spomenutog Canona dobivate odličnu kvalitetu izrade, fenomenalan 16-megapikselni senzor, ludo oštar ugrađeni objektiv, kul retro izgled... A sve to nije puno veće od malog kompaktnog fotića.
Trik je u tome što je objektiv fiksne duljine i ne možete ga promijeniti. Vidno polje je kao kod 35mm objektiva na full-frame fotićima što je mnogima taman, ali svaki oblik zumiranja svodi se na vašu šetnju naprijed-natrag. Za gotovo istu stvar, ali na još boljoj razini i uz promjenjive objektive bacite oko na većeg brata: Fuji X-T2.
.
4. Sony Cyber-Shot DSC-RX100
Za fotić koji stvarno stane u bilo koji džep, a svejedno daje vrhunske rezultate teško postoji nešto bolje od Sony RX100 serije. Dogurali su do pete generacije, svaka donosi još poneku tehnički novotariju i podosta veću cijenu. U dućanima se da naći čak i RX100 prve generacije za oko 3000kn. Za taj novac dobivate nešto manji 1-inčni senzor što znači da su fotke nešto slabije nego kod prethodna tri fotića, ali još uvijek su vrhunske. Tražila nema nego fotkate gledajući zaslon kao i na kompaktnim fotićima, a video je Full HD, prilično dobre kvalitete.
Za gotovo devet tisuća kuna dobit ćete najnoviji RX100 pete generacije koji u sebi ima sve što se može i ne može strpati u malo kompaktno kućište. Tražilo i 4K (Ultra HD) video su tu, i to na fenomenalno visokoj razini. Ukratko - ovaj maleni Sony ima sve gotovo sve napredne video mogućnosti koje imaju vrhunske video kamere, a nemaju najskuplji DSLR profesionalni fotići. U cjenovnoj rupi između tri i devet tisuća kuna za najstariji i najnoviji RX100 naći ćete drugu, treću i četvrtu generaciju. Svaka je malo bolja od prošle, a na vama je da procijenite što vam od svih novotarija stvarno treba.
.
5. Panasonic Lumix DMC-GX80
Za kraj ostavljamo fotić koji ima "sve što treba" u jednom paketu. Prilično je nov na tržištu pa za cijenu još nismo ni sigurni, ali vjerojatno će se kretati oko tisuću eura. 16-megapikselni senzor daje odlične fotke, a video je 4K rezolucije i vrhunske Panasonicove kvalitete. U paketu dolazi i jako dobar zum objektiv (koji možete mijenjati kao na DSLR-ovima), a od konkurencije ga izdvaja odlična stabilizacija slike u 5 osi. Najbolje od svega je što je tijelo ovog fotića zaštićeno od vlage i prašine pa će biti skroz ok za fotkanje u prirodi i na putovanjima s manje brige.
.
Više o temi fotoaparati.