1. AVG AntiVirus Free
Iako je AVG AntiVirus Free zamotan u AVG Zen, veliki oglas koji potiče na ugradnju AVG-ovih proizvoda na svim uređajima u domu, to mu se ne može zamjeriti. Naime, program je na testovima postigao stopostotnu zaštitu. Uz to, prilično brzo skenira računalo i ima prilično jednostavno sučelje.
Može se kombinirati s mobilnom aplikacijom, a možete postaviti skeniranje i očistiti računalo bez potrebe da ste u njegovoj blizini. No, sam sustav nije bez mane, tako da će proširenje AVG Web TuneUp biti poprilično dosadno i tražiti vas nemoguće stvari poput čitanja i izmjene svih podataka na posjećenim web-stranicama ili odlaska na njihovu vlastitu tražilicu, koju u osnovi pokreće propali Yahoo.
Ovdje skinite AVG AntiVirus Free.
.
2. Avira Free Antivirus
Avira je za debljinu dlake slabija od AVG-a što se tiče sigurnosti, no to je najjednostavniji, najčišći i najmanje intenzivan antivirusni paket za vaše računalo. Sustav se ponaša kao da su programeri sjeli kako bi točno utvrdili što korisnici žele od antivirusa i nekako naletjeli na ispravan odgovor: nešto što ne "iskače iz paštete" svake dvije sekunde i nešto što neće usporiti vaše računalo samim svojim postojanjem.
Čak neće instalirati niz drugih opcija (uključujući sigurnu tražilicu, VPN i plugin za sigurno pretraživanje), iako su one dio programa. Ovo nije najsjajniji paket, jer će teško funkcionirati na Microsoftu 10, koji će tražiti ažuriranje Avire čak i prije dovršetka instalacije. No, to je do Gatesove ekipe, a ne do samog antivirusnog sustava.
Ovdje skinite Avira Free Antivirus.
.
3. Avast Free Antivirus
Ako često koristite poslovnu e-poštu, mogli ste zamijetiti Avastov logo na dnu poruka nekih pošiljatelja. Možda i vaša tvrtka koristi ovaj antivirus pri komunikaciji putem e-pošte. Donedavno je ovaj sustav bio vrlo pouzdan, no prošle godine je u Chromiumu otkrivena sigurnosna greška koja je imala veze s Avastovim SafeZone sustavom.
To je odbilo dobar dio korisnika, iako je greška ubrzo popravljena. Šteta, jer Avast je i dalje solidan antivirusni sustav koji može izdržati velike napore. Iako je veći od ostalih sustava, ne utječe znatno na rad računala. Tko zna, možda će biti još i bolji sada, kad su kupili AVG.
Ovdje skinite Avast Free Antivirus.
.
4. ZoneAlarm Free Antivirus + Firewall
U davnim vremenima, kad je internet tek bio u svojim začecima ZoneAlarm je bio vodeći besplatni vatrozid. Stoga ne čudi da ZoneAlarm Free Antivirus uključuje i vatrozid, što je rijetka osobina zaštitnih programa. To je veliki plus ako niste kompetentni za korištenje Windowsovog vatrozida. Jednostavan je za konfiguriranje i nudi zanimljiv uvid u promet dolazi i odlazi iz računala.
No, ZoneAlarmov je antivirusni dio besprijekorno integriran s vatrozidom već više od godinu dana, što znači da je vrlo teško procijeniti njegove mogućnosti zaštite računala. Baze virusnih potpisa i softver se i dalje ažuriraju, stoga je ovo idealan izbor ako uz antivirus želite imati i dobar vatrozid.
Ovdje skinite ZoneAlarm Free Antivirus.
.
5. Windows Defender
Evo nečega za one kojima su antivirusni programi gnjavaža ili koji misle da svaki antivirusni sustav ima virus u sebi. Svaka nova instalacija sustava Windows sadrži Defender. Ako ga kojim slučajem nema, dovoljno je ući u Microsoft Security Essentials. Iako može biti učinkovit u borbi protiv raznih prijetnji, nemamo povjerenja u njegovu "zaštitu baziranu u oblaku". No, barem neće smetati. Nema potrebe za ponovnom instalacijom ili ažuriranjima, jer on stalno radi.
Neprestano štiti nove instalirane programe i provjerava one stare. Ima najčišće sučelje, što ne znači da je samo jednostavno, već i da mu malo nedostaje "mišića", odnosno nekih korisnih opcija. Iako cijenimo napore Microsofta da zaštiti vlastiti OS, ipak postoji razlog zašto to čine i druge kompanije.
Ovdje skinite Windows Defender.
.