1. Odaberite najbolju lokaciju poslužitelja
To je možda najvažnija stvar koju treba imati na umu, a ona ima veze s načinom na koji VPN radi. Recimo da želite koristiti VPN kako bi zaobišli određene probleme s preusmjeravanjem koje vam ubijaju latenciju na online igrama. Povezivanjem s VPN-om možete promijeniti preusmjeravanje svojih podataka na internetu te na taj način izbjeći, primjerice, zastoje u posredničkoj mreži.
Recimo da ste u Zagrebu i igrate igru čiji se server također nalazi u Zagrebu. Obično vaši podaci putuju na server koristeći najbrži put, a onda se vraćaju vama najbržim putem, što je rezultira kašnjenjem od možda 20 milisekundi. Ali ako ste povezani s VPN-om u SAD-u, vaši se podaci filtriraju kroz taj VPN, što znači da moraju prvo putovati u SAD, zatim na server u Zagrebu, pa potom natrag u SAD i na kraju natrag u uređaj. Dodatna udaljenost može povećati vašu latenciju (kašnjenje) na 250 milisekundi. Stoga uvijek odaberite lokaciju koja je najbliža serveru, ali imajte na umu da to nije važno za stvari koje su neovisne o latenciji, poput pregledavanja weba.
.
2. Reducirajte razinu enkripcije
VPN može koristiti različite sigurnosne protokole za šifriranje podataka koji prolazi kroz mrežu. Ne podržavaju sve VPN usluge sve protokole, ali mnogi od standardnih su široko podržani. No, šifriranje može biti računalno skupo. Svaki bit podataka koje računalo ostavlja treba kodirati i svaki bit podataka koji se vraća treba dekodirati.
Za jače kodiranje će vam trebati više računalne snage. Ako CPU vašeg uređaja nije dovoljno brz, mogao bi postati usko grlo pri obradi podataka. Čak i ako se vaš internet može nositi sa 100 Mbps, to neće biti važno ako je vaša enkripcija toliko jaka da može procesuirati podatke pri brzini od samo 10 Mbps. Imajte na umu da je ovo poželjno samo ako ne trebate maksimalnu sigurnost za sve što radite preko VPN-a.
.
3. Ne instalirajte VPN na ruter
Kao VPN korisnik, imate dva izbora: možete instalirati VPN na ruteru ili na svakom pojedinom uređaju koji koristite (računalo, smartphone, tablet). Uvijek koristite drugu opciju. Jedan od razloga zašto su ruteri toliko pristupačni jest stoga što ne trebaju najnovije procesore kako bi bili učinkoviti. Nažalost, to znači da je čak i prošlogodišnji smartphone brži od današnjeg rutera, a to će stvoriti gore opisano usko grlo prilikom enkripcije.
No, čak i ako pretpostavimo da ruter ima procesorsku snagu ekvivalentnu onoj modernog pametnog telefona, još uvijek moramo uzeti u obzir činjenicu da samo jedan uređaj kodira i dekodira podatke s više uređaja, što je puno podataka za obradu.
.
4. Isprobajte TCP i UDP
Općenito govoreći, UDP (User Datagram Protocol) je puno brži od TCP-a (Transmission Control Protocol). Razlika je u tome što TCP mora uspostaviti vezu između dvije krajnje točke (vas i web stranice), a zatim stalno provjeravati jesu li svi podaci uspješno stigla na odredište. UDP samo puca podatke na internet, bez provjere je li sve stiglo na odredište.
Ovaj dodatni korak na TCP-u, čini protok sporijim, jer se više provjera mora odviti između vas i odredišta prilikom slanja podataka. Korištenje VPN-a preko UDP-a može biti puno brže. Provjerite svoje postavke VPN-a te pogledajte je li ručno prebacivanje podržano.
Također imajte na umu da je ISP (pružatelj internetske usluge) može otkriti i potaknuti TCP promet preko VPN-a. To je uobičajenije nego što mislite, jer puno ljudi koristi VPN za prijenos multimedijskih sadržaja i torrenta, za što se obično koristi TCP. Prebacivanje na UDP može pomoći s brzinom, ali bi moglo rezultirati nestabilnom vezom.
.
5. Ojačajte svoj VPN ili promijenite pružatelja
VPN nikada neće biti brži od onoga što vaš pružatelj internetske usluge podržava. Ako vam je brzina VPN-a spora jer je vaša brzina osnovnog interneta spora, onda nemate izbora nego da prebacite svoj internet na višu razinu.
Prebacivanje s Wi-Fija na žičanu konekciju može pomoći s brzinama u nekim slučajevima. No, imajte na umu da neki pružatelji VPN usluga mogu regulirati brzinu, pogotovo ako koristite besplatnu VPN uslugu.
.
Više o temi povezivost, VPN, Wi-Fi.