Nove veličine i formati ekrana su prva stvar koja zapne za oko kod novijih pametnih telefona. Naime, dijagonale ekrana su sve veće i ono što se nekad zbog svoje veličine smatralo phabletom (dijagonala veća od 5,5-inča) danas je sasvim običan mobitel. Osim toga, promijenio se format vizualnog prikaza. Dosad je "u modi" bio format 16:9, no dolaskom vrhunskih mobitela na tržište (LG G6, Samsung Galaxy S8) format se povećao na 18:9.
To ima svojih nedostataka jer će sada biti potrebno koristiti obje ruke, pogotovo ako imate manje dlanove i prste. Isto tako, prikaz fotografija i videa će biti obrubljen crnim, neiskorištenim prostorom, pogotovo ako uređaje držite uspravno, što nije baš pregledna niti primamljiva opcija. Vjerujemo da će proizvođači mobitela forsirati ovaj trend dok ne shvate da je besmislen.
Kad smo već kod ekrana, velika je novost pokušaj smanjivanja omjera ekrana i kućišta te izbacivanje debelih rubova oko ekrana. To je jedna korisna značajka, kojoj zasad smetaju stvari poput prednje kamere, gravitacijskog senzora i čitača otiska prstiju. Upravo potonjeg, proizvođači nastoje smjestiti ispod ekrana. Samsung je već najavljivao ovu mogućnost, ali je tehnološki nije uspio implementirati, Apple je također u razvoju ove opcije, koja bi trebala znatno povećati površinu ekrana. Smatramo to korisnom opcijom, jer su današnji zasloni ionako taktilni, tako da bi ovo bila samo još jedna dodatna mogućnost dodirnog ekrana.
Velika boljka modernih pametnih telefona je brzo pražnjenje baterije. Sve nove opcije, pa i veći ekrani, traže dodatnu energiju, koju baterije zbog zaostatka u tehnološkom razvoju, ne mogu pružiti. Jedno od rješenja, koje se pojavilo u posljednjih nekoliko godina, jest brzo punjenje. Ova opcija bi trebala biti još brža zahvaljujući razvoju tehnologije prijenosa energije. Iako pohvaljujemo brzo punjenje, radije bismo na mobitelima vidjeli bateriju koja može izdržati 2-3 dana. Čisto za slučaj da možete uputiti SOS poziv ako se nađete negdje u divljini, bez punjača ili utičnice.
Jedan od gutača baterije jest i opcija virtualne stvarnosti. Sve više mobitela podržava sinkronizirani rad s kamerama, naglavnim setovima i sličnim uređajima koji stvaraju virtualni sadržaj. Osim toga, oni sad mogu i prikazivati VR sadržaj na svojim ekranima te omogućuju opcije poput pomicanja po snimci ili njenog okretanja te obrade. Zasad je to izvor samo zabavnih sadržaja, ali već se dugo raspravlja o korisnim namjenama VR-a, pa očekujemo i njihovu implementaciju na pametne telefone.
Za kraj smo ostavili jednu značajku za koju će se većina ljudi složiti da je idiotska. Radi se o uklanjanju utora za slušalice. Priznajemo, postoje kvalitetne bežične slušalice, ali njihova cijena je daleko veća od klasičnih i to je glavni razlog zbog kojeg volimo 3,5-mm audio utor. Osim toga, puno je praktičnije stalno raspetljavati kablove, nego paničariti oko gubitka slušalice veličine nokta na palcu. Trend koji je pokrenuo iPhone 7, prate i ostali i uskoro bismo mogli očekivati da svi mobiteli nemaju audio utor. Možda je to korisno pri korištenju javnog prijevoza, jer bi pojedinci mogli konačno prestati maltretirati ostale svojim glazbenim (ne)ukusom.
.
Više o temi mobiteli, tehnologija.