Novi Apple MacBook Pro nije predstavljen od proljeća 2015. Stoga je pravo vrijeme da se novi model nađe na tržištu. No, koje novitete će imati? Reći ćemo vam kasnije, a sad se idemo pozabaviti datumom izlaska i cijenom.
Mnogo se šuškalo kako će novi MacBook Pro biti predstavljen u lipnju, ali Appleova Svjetska konferencija developera završila je bez ijedne riječi o tome. Ako Apple drži do svoje tradicije, sljedeći događaj će se dogoditi početkom rujna kad će biti predstavljen iPhone 7. Macovi, doduše, nikad nisu bili predstavljeni uz iPhone, stoga je Apple napravio drugi, manji događaj u listopadu u gradskoj vijećnici San Josea. Ako to ne uspije, novi Mac može postati prvi proizvod predstavljen u novom Appleovom kampusu. Koja će mu biti cijena? Vjerojatno ista kao i prethodnoj verziji, ali to je samo naša pretpostavka, jer niti jedna riječ o tome nije procurila.
Sljedeća stvar na novom MacBook Prou je njegov izgled. Budimo jasni - neće se puno promijeniti. Mac će biti malo tanji i to je najveća promjena u dizajnu. Možda će neke nove boje popraviti dojam nepromjenjivosti, koji ga prati. Dakle, ako Apple oboja novu, tanju verziju MacBook Proa u srebrnu, svemirsko-crnu, zlatnu ili ružičasto-zlatnu boju, zadovoljit će puno ljudi.
.
Report: Apple Shooting for Late October for Release of Redesigned MacBook Pro https://t.co/oLVqUmptr8 pic.twitter.com/KXL8J9V1MM
— MacTrast (@MacTrast) 28. rujna 2016.
.
Nema radikalnih promjena
Što je sa specifikacijama? Pa, Apple ovdje ima nekoliko iznenađenja. Opće je poznato da Apple ovisi o Intelovim procesorima. No, to bi se moglo promijeniti. Dok CPU ostaje Intelova zadaća (Skylake ili Kaby Lake procesori), GPU bi mogao doći iz AMD-a. I to će biti korisna promjena, jer "ovisnost" o jednom proizvođaču može dovesti do zastoja, pogotovo ako se proizvodnja naglo zaustavi. Također, AMD-ov GPU je energetski učinkovitiji, a Apple stremi upravo prema tome.
Govoreći o zaslonima, iMac ima DCI-P3 (raspon boja za digitalne filmske projekcije u SAD-u), što bi bilo sjajno vidjeti na MacBook Prou. Apple je čak radio na većem dinamičkom rasponu na MacOS-u, pa se njegova proizvodnja čini neizbježnom. No, moguće je da će novi MacBook Pro doći s novim zaslonom Thunderbolt, ili da budemo precizniji, verzijom DCI P3 Retina 5K, koja se slaže s novim iMacom.
Apple se već prebacio na USB-C na novom MacBooku, pa nema razloga očekivati drugačije na novom MacBook Prou. To znači da će MagSafe otići, a HDMI će ostati još neko vrijeme. Bilo kako bilo, imamo osjećaj da će utori za USB-C/Thunderbolt 3 na bočnim stranama postati novi standard.
Postoje glasine da je Apple eksperimentirao s načinima konstrukcije tipkovnica kako bi one na MacBooku bile fleksibilnije, što je uključivalo i stavljanje zaslona na njih. No, Apple će OLED zaslonima početi mijenjati redak s funkcijskim tipkama. Na taj način će funkcijske tipke biti u mogućnosti poprimiti odgovarajući izgled za bilo koji zadatak. Ostatak tipkovnice će ostati više-manje isti.
.
Što je sa softverom?
Bilo bi sjajno kad bi Mac mogao raditi iste stvari koje mogu iPhone ili iPad sa svojim Touch ID-om. Sa sigurnošću možemo reći da će watchOS 3 i MacOS Sierra omogućiti čarobnu prijavu bez dodirivanja tipki, ali to ne rješava sigurnu autentifikaciju za transakcije. Stavljanje Touch ID čitača na gumb za napajanje će to omogućiti, ali i pojednostaviti proces. No, sasvim je izvjesno da se to neće dogoditi.
Apple MacOS Sierra donosi Siri na Mac, ali ne i aktivacijski pozdrav "Hej, Siri!" Nazvat ćemo to zasad malo vjerojatnim, ali upravo to bi bilo dobro za pristupačnost i za svakoga tko želi koristiti svoj Mac dok kuha, čisti, radi u uredu ili jednostavno želi promijeniti glazbu s druge strane prostorije.
Možemo zaključiti da novi Apple MacBook Pro neće doživjeti neke radikalne promjene, ali to definitvno ostavlja prostor za neke velike promjene u budućnosti.
.
Više o temi Macbook.