APPLE NA CLOUD
Prošle godine Apple je kupio online stream servis zvan LaLa.com, koji je odmah nakon preuzimanja ugašen i, očito, nadograđen. Samim time glasine tvrde da će se sljedeća generacija iPod Touch playera temeljiti na njihovoj Streaming tehnologiji, koja će raditi u kombinaciji s Appleovom Cloud Computing tehologijom. Očito je kako će u sljedećoj generaciji iToucha biti izostavljena lokalna memorija, koja je do sada znala brojati i 64 GB, te će se na novim uređajima nalaziti samo onoliko memorije koliko je potrebno za instalaciju sustava, njegov normalan rad, kupljene aplikacije i Cache potreban za rad Clouda.
Izostavljanjem lokalne memorije Apple ima na raspolaganju još više slobodnog prostora na svojim uređajima, što bi se u konačnici trebalo iskoristiti za manje uređaje. Manje dimenzije ujedno znači i manji trošak pri izradi. Cijena će u konačnici vjerojatno biti ista, a razlika u prihodima će se usmjeriti u održavanje Cloud Computing servera.
ZAŠTO CLOUD COMPUTING
Razloga ima više, no glavni je svakako taj da vaši podaci više nisu vezani uz jedan iPod, nego im možete pristupiti s bilo kojeg drugog uređaja. Primjerice, ukoliko posjedujete dva slična proizvoda koji imaju mogućnost povezivanja s Cloudom (primjerice, iPod Touch 5.gen i iPhone 5), više nije potrebno putem iTunesa razmjeniti sadržaj i riskirati gubitak podataka, nego su vam sve informacije spremljene na zasebnom prostoru unutar Clouda.
Samim time možete vašim glazbenim albumima, video uradcima ili galerijama pristupiti s više uređaja od jednom, a nemate potrebu raditi backup svih podataka pri gubitku ili kvaru. Iako je trenutno fokus samo na filmove i glazbu kupljenu putem iTunes računa, vjerujemo kako će se s vremenom usluga proširiti i na ostale podatke. Bilo bi zanimljivo kada bi svoje kontakt liste mogli uploadati na Cloud i koristiti na ostalim uređajima.
LOŠE STRANE CLOUD COMPUTINGA
Trenutno postoje tri glavne mane koje Cloud za sobom nosi. Prva je ta da, kao što smo već rekli, sadržaj nije na vašem iPod Touchu, nego je vezan uz vaš račun na Cloud serveru. Samim time, ukoliko se netko dograbi vašeg računa, ta osoba ima puni pristup vašim podacima - bez vašeg znanja. Sljedeća mana je ta da Cloud computing zahtjeva konstantan pristup Internetu, što u našoj državi nije toliko pristupačno kao što je to vani. Treća mana, koju rijetko tko navodi, je ta da se vaši podaci mogu iskoristiti od strane Applea. Samim time svi vaši podaci koji se nalaze na Cloud serveru mogu biti iskorišteni u razne svrhe. Iako sumnjamo da Apple jedva čeka da netko postavi svoje privatne slike na Cloud, svejedno nije ugodno znati da se tako nešto može dogoditi.
KADA MOŽEMO OČEKIVATI PRVE PRIMJERKE?
Napominjemo kako se još uvijek sve vrti oko glasina, koje se, kada je riječ o Appleu, internetom rašire u trenu, a većinu sadržaja čine upitne informacije. No, ideja je zanimljiva, te se svakako nadamo da će još ove godine Apple najaviti barem koncept nove tehnologije, a do tada možemo pratiti glasine o nadolazećem iPad 2, kao i sljedećoj generaciji iPhonea.