Unatoč hrpi opreme i atraktivnim fotografiranjima, glavni dio Canon Summer Partyja bila su predavanja. Prvo je održao fotografski dvojac Romulić-Stojčić. Dečki su se proslavili "timelapse videima" (videi načinjeni u potpunosti od fotografija) kojima su promovirali prvo Osijek, a onda i cijelu Hrvatsku. Publiku je najviše fascinirala oprema koju koriste - radi se o šest Canon fotoaparata sa cijelim nizom objektiva, od kojih su dobar dio izgubili jer se za timelapse fotografiju oprema mora ostaviti satima na mjestu, ponekad u potpunoj divljini. Još zanimljiviji dio opreme bio je slider s ugrađenim motorom po kojem fotoaparat jednoliko klizi.
Glavna zvijezda predavanja bio je njemački fotograf prirode Thorsten Milse. On je šest godina radio na fotomonografiji Ant|Arctic u kojoj je sakupio fotografije iz najnapuštenijih dijelova Zemlje. Posebno su fascinantne fotografije bliskih susreta s opasnim polarnim medvjedima te još bliži susreti s potpuno bezazlenim i znatiželjnim pingvinima. Nije rijetkost da se pingvin potpuno približi fotografu, a ponekad počne i prčkati po leći objektiva. Jedini je problem što ga s EF 600mm f/4 baš i nije moguće tako fokusirati.
Posljednje predavanje održao je slovenski fotograf Samo Vidic, poznat po svom radu za Red Bull. Vidic fotografira u uvjetima poput Milseove Antarktike, ali na potpuno drugačiji način. Fotografiranje motocrossa u blatu do koljena je uobičajeno, kao i skokova u vodu iz same vode na metru udaljenosti od točke gdje skakači uskaču u vodu. Unatoč korištenju vrhunskih Canon EOS fotoaparata iz 1D serije kao i podvodnih kućišta kada je to potrebno, nije nikakva rijetkost da na jednom snimanju "crkne" po nekoliko fotoaparata.
Osim predavanja, na Canon Summer Partyju moglo se naći i drugih atraktivnosti. Prije svega, fotografiranje modela na pješčanoj plaži te BMX i MTB bikera koji su izvodili trikove na rampi. Takvo fotografiranje vrlo je korisno za amatere koji tek počinju i nemaju drugog načina za vježbanje fotografiranja u težim uvjetima, ali zbunjuje pojava hrpe ljudi s profesionalnom opremom koji ne djeluju kao (potpuni) amateri, a hvataju isti kadar kao i stotinu njihovih kolega.
Još jedna atraktivnost za dobar dio posjetitelja nesumnjivo je bila hrpa (naravno Canon) opreme koja se mogla isprobati. Canon je donio praktički sve što trenutno proizvode, uključujući i pretprodukcijski primjerak novog 200-400mm f/4 objektiva. Mi smo se igrali s 1D X fotoaparatom na kojeg smo stavili 85mm f/1.2 objektiv. U mračnim uvjetima Hypo Centra ta kombinacija bila je dovoljna za brzinu zatvarača od 1/8000s, kakva se inače teško dobije i usred dana.
Od ostalih zanimljivosti treba podsjetiti još i na koncert Elle Dvornik te nakon nje profesionalno odrađen nastup Elementala. Zanimljivo nam je bilo i korištenje svake prilike za podbadanje Nikona. Npr, Samo Vidic je pričao o fotografiranju skijaškog spusta u Kitzbuhelu gdje nekim fotografima autofokus nije hvatao skijaše, a on bi im smireno rekao: "pa normalno da ne hvata kada koristite Nikon". U svakom slučaju radilo se odlično organiziranom i zanimljivom događanju te se definitivno nadamo ponavljanju za godinu dana.
Više o temi Canon.