KOJI "MANJI" CANON KUPITI?
Iz ponude malih i srednjih kompaktnih fotoaparata definitivno se izdvaja Canon PowerShot S110. Radi se o nasljedniku modela S100 čija se kompletna serija (još od prvog modela PowerShot S90) pokazala najboljom za profi fotografe koji žele usput imati nešto kvalitetno i lako prenosivo "u džepu". Za kvalitetu fotografije brine se HS sustav uz dovoljan broj megapiksela (PowerShot S110 ima ih "samo" 12). U našim rukama S110 se doimao svojom težinom lakši od prethodnika, a dodatno pored GPS-a ima ugrađenu i WiFi povezivost što znači da fotke napokon možete bežično prebacivati na vaš tablet, računalo ili neki drugi uređaj s WiFi-jem.
Za one koji žele više od kompaktnog aparata, bolje reći "jumbo-kompakt", Canon nudi novi model iz poznate G serije. Tako nam nakon modela G12 stiže nasljednik − PowerShot G15 (vjerovali ili ne, 13 je nesretan broj u svijetu, a 14 je nesretan broj u Japanu... ili nešto slično - uglavnom zato slijedi broj 15). Taj "sretni" model ima brži procesor naspram prethodnika (Digic 5) što znači i brže okidanje fotografija. Ugrađena pojačana ISO osjetljivost, te malo veći i pregledniji zaslon (sa 2.8, povećan je na 3.0-inča s nudi gotovo duplo više piksela na toj dijagonali) trebali bi biti dodatnio faktori koji će vas privući prilikom kupovine.
Od kompaktnih fotića na kraju dolazi nešto za sve one koji žele veliki zum. Canon je ponudio čak 50x optičko uvećanje na modelu SX50. Taj PowerShot nasljeđuje model SX40 a osim ovog "mega-velikog" zuma, nudi i RAW format snimanja (omogućuje napredniju obradu u Photoshopu). Zaslon uređaja ima povećanu rezoluciju, ali sa 480,000 piksela na 2.8-inča ona neće oduševiti u usporedbi s konkurencijom.
...AKO ŽELITE BITI PROFESIONALAC
Kada su u pitanju aparati s izmjenjivim objektivima, Canon je posljednji od poznatih proizvođača ponudio mirrorless model (op. mirrorlessi imaju malo kućište, veći senzor te izmjenjive objekive) naziva EOS M u prodaju dolazi krajem godine. U pregrštu boja kućišta, vjerujemo da će privući mnoge koji se žele prvi puta okušati u poluprofesionalnoj fotografiji, a ne žele tegliti teški D-SLR. Ipak, upitno je može li Canon dosegnuti uspješnost Sonyja na ovom području koji je s NEX aparatima otišao vjerojatno najdalje u tehničkom pogledu.
Na kraju, "hit zime" pokazan je uživo − Canon EOS 6D je povoljan Full Frame DSLR. U prijevodu to znači da nudi ogroman senzor kakav koriste profići, u kućištu i s funkcijama dostupnima široj masi kupaca. Uređaj iznimno dobro leži u ruci, ima GPS i ne čini se kao jeftina verzija 5D Mark III aparata od kojega je i lakši svojom težinom. U ponudi će biti i model sa ugrađenim WiFi-jem. U usporedbi sa direktnim konkurentom (Nikonom D600) ovaj Canon 5D ne nudi ugrađenu bljeskalicu dok ju D600 ipak ima.
Na kraju, ljudi iz Canona su nam rekli i što se općenito događalo na Photokina sajmu. Svidjela nam se opaska što više nema forsiranja 3D tehnologije na uređajima, dok je sve više prisutna napredna povezivost. Do slijedeće Photokine možemo očekivati veći broj naprednijih uređaja sa 4K video rezolucijom snimanja (što znači duplo više piksela od Full HD-a).