Za sofisticiranu tehnologiju evo malo sofisticiranijeg rješenja od tegli s rižom – DRY ALL nudi pribor za prvu pomoć mobitelima. I ne samo njima. Pročitajte.
MOJ MOBITEL VOLI KAVU, A TVOJ?
Jedna od mrskijih radnji u životu vaše autorice je tipkanje poruka, pogotovo ako se traži više od 100 znakova. Zato tu aktivnost obično upražnjava uz kavu. Ispostavilo se da kavu voli veći broj ljudi od autorice ovih redaka, pa je njezin mobitel dosad dvaput preživio izlet u kofeinske vode. I laptop je najmanje tri puta bio zaliven vodom. To nipošto nije nespretnost, barem ne u usporedbi s Francuzom kojega su prije tri godine vatrogasci morali spašavati od trajnog sjedinjenja s toaletnim odvodom u vlaku, iz kojega je pokušavao izvući svoj mobitel (evo još jednog primjera zašto muškarci ne bi trebali držati mobitele u džepu, nije samo zračenje u pitanju).
Iskreno, da nam mobitel rikne, ne bi bila neka tragedija, jer on ima dvije općenite funkcije: slanje i primanje poruka i pozivanje i primanje poziva (op.ur. neki se usude primiti/poslati e-mail). S tim u skladu je i model u upotrebi. Jedini problem je emotivna veza vaše autorice sa stvarima (nisam sigurno jedina čiji laptop, između ostalih stvari, ima ime). Bilo da su emocije u pitanju ili ozbiljno ugrožavanje profesionalnih aktivnosti, neke situacije se ne daju izbjeći i ako nema načina 100% se sačuvati od njih, izgleda da ima načina 100% sanirati moguću štetu.
VOJNA TEHNOLOGIJA vs. TEHNOLOGIJA TEGLI S RIŽOM
Ako stavimo po strani sveprisutne savjete s rižom, DRY ALL i dalje nije prvi ponuđač rješenja za spas elektronike od vlage. Nešto starije rješenje su vrećice napunjene silika-gelom koje mogu trajati i upotrebljavati se toliko dugo dok upijač vlage na iscrpi svoje mogućnosti (BHEESTIE bag). Radi se o klasičnom upijaču vlage (silika-gel) kojemu treba i do 72 sata da obavi zadatak. DRY ALL je tehnologiju proizvodnje visokoučinkovitih upijača vlage (Blue Beed Technology), koji još od 1964. čuvaju osjetljivu vojnu opremu, iskoristio nudeći više varijanti vrećica sa zrnima plave boje koja 100% učinkovito (ako pravilno slijedite upute) upijaju vlagu iz unesrećenog uređaja i vraćaju ga u život.
Varijante vrećica se razlikuju prema uređaju koji treba intervenciju i u cijeni – za mobitele vulgaris (valjda one poput našeg; $29.99), za pametne mobitele (smartphones; $59.99) i tablete ($49.99). Isto rješenje postoji i za određene vrste slušnih aparata. Sve su vrećice napunjene istim zrnima, a fora s običnim i smartphonovima je vjerojatno u tome što vrećicu za ove druge možete iskoristiti 5 puta i uređaj posušiti za samo 6 sati (obične za 24 sata).
U biti, ne radi se ni o kakvom posebno dizajniranom priboru, tegle su možda i elegantnije od običnih vrećica, no tehnologija koja je izumila čudesna plava zrna trebala bi vas garantirano riješiti potencijalnog stresa. Na vama je da procijenite koliko je isplativo osigurati se ovakvim priborom i jeste li u stanju naprosto obratiti više pozornosti na svoje džepove i koordinaciju u prostoru.
Za one koje to nisu znali, svi servisi imaju osiguranu provjeru je li mobitel došao u kontakt s vlagom ili ne, tako da garanciju u tom slučaju nikako nećete moći iskoristiti. Ne, neće pomoći ni ako na bijelu trakicu kod baterije koja pocrveni u doticaju s vlagom primijenite agresivne izbjeljivače.