NOVI PRINTERI - VIŠE STRANICA UZ MANJE ENERGIJE
Glavna tema prezentacije bila je nova serija Workforce printera. Radi se o pisačima koji nisu laserski, već su temeljeni na inkjet tehnologiji − ali zato brzinom ispisa i cijenom mogu konkurirati skupljim laserskim modelima. Većina printera iz ove serije namijenjena je manjim poslovnim korisnicima, a postoje i modeli koji se bez problema mogu snaći i u okruženju velikih tvrtki. Posebno nas je oduševilo to što se u Epsonu ne boje direktne usporedbe s konkurencijom - dapače. Nema rečenica poput "u ovom području smo u prednosti pred konkurencijom", umjesto toga pokazani su video isječci u kojima se direktno vide Epson i HP printeri koji obavljaju iste zadatke, i u kojima Epson naravno pobjeđuje (op.ur. Canon, HP i Samsung se naravno ne ustručavaju pokazivati slične testove u kojima oni pobjeđuju).
Ono što nije rečeno, a nama je bitno, jest da su se sve prednosti temeljile samo na činjenici da Epson koristi micro-piezo umjesto bubble jet tehnologije ispisa. To u praksi znači da se Epsonove tinte ne moraju sušiti nakon ispisa pa su otporne na vodu i markere za označavanje teksta, a i dvostrani ispis je puno brži nego kod HP-a. Ako vas zanimaju podaci za konkretne printere, možete ih provjeriti na službenim stranicama Epsona. Mi ćemo samo spomenuti da možete dobiti tisuće stranica ispisa uz jedan paket tinte, a istovremeno svi printeri imaju Energy Star certifikat pa je i potrošnja struje značajno smanjena.
PROJEKTORI i JAPANSKI NAČIN RAZMIŠLJANJA
U drugom dijelu prezentacije predstavljena je cjelokupna gama Epsonovih projektora. Trenutno projektori za kućnu upotrebu postaju sve popularniji, budući da za cijenu jeftinijeg LCD ili plazma televizora nude nekoliko puta veću dijagonalu. Nama najzanimljiviji model je MG-850HD o kojem smo već pisali, a koji ima mogućnost direktnog povezivanja Apple uređaja. Uz projektore za kućnu primjenu ponovno postaju sve bitniji i oni namijenjeni poslovnim korisnicima, posebno s obzirom na to da se Hrvatska navodno sprema za veliku informatizaciju škola (što EU traži, mora se).
Uz nove projektore i printere bilo je govora i o 70. godišnjici Epsona i onom što ih je dovelo do ove pozicije - japanskom načinu razmišljanja. Naravno, riječ je o stavljanju naglaska na kvalitetu i pouzdanost dobivenu kroz jako puno testiranja i provjeravanja. U promotivnom filmu o Epsonu zaintrigirala nas je rečenica o tome kako Epson ima elektronska tražila koja bi mogla revolucionalizirati digitalnu fotografiju. Radi se o tome da novi mirrorless fotoaparati umjesto optičkih koriste elektronska tražila (ako uopće koriste tražilo). Budući da je Epson već uložio ogroman novac u razvoj iznimno malenih LCD panela za svoje 3LCD projektore, nije teško istu tehnologiju primijeniti i na elektronska tražila za fotoaparate.
Stvar postaje zanimljiva kad pogledate kako to izgleda u praksi - Epsonovo tražilo rezolucije 800*600 piksela trenutno se koristi u Olympusovom top modelu EM-5, a to i nije neko postignuće s obzirom na to da Sony u konkurentkom NEX-7 već ima OLED tražilo rezolucije 1024*768 piksela. Ali, Epson zato ima 3LCD projektore Full HD rezolucije (1920x1080 piksela). Ako ubrzo naprave tražilo iz tih panela, to bi stvarno mogla biti mala revolucija u digitalnoj fotografiji, a još više nas veseli to što i za projektore rezolucija u budućnosti mora ići puno dalje od Full HD-a.