Googleov Pixel je novi pametni telefon, koji mijenja popularni Nexus, ali i zadaje nov pravac u Googleovoj proizvodnji pametnih telefona. Naime, Google se okrenuo prema cjenovno najvišem segmentu te time zadao ozbiljne glavobolje Appleu i Samsungu. No, s obzirom na to, očekivanja su velika te je pitanje vremena može li ih Pixel ispuniti. Za Nexus se znalo da je zbog svoje niske cijene mogao imati mane u kvaliteti i performansama, no Pixel mora biti što bliži savršenstvu.
.
Hardver na razini flagshipa
Počnimo s hardverom. Pixel dolazi u varijantama s ekranima dijagonale 5 i 5,5 inča. Manji ekran emitira u punoj HD rezoluciji (1920x1080p), dok veći ima Quad HD rezoluciju (2560x1440p). Razlika između dva modela je i u bateriji, jer manja baterija ima kapacitet od 2770 mAh, a veća dolazi s 3450 mAh. Bez obzira na to, brzo punjenje omogućava 7 sati korištenja nakon samo 15 minuta punjenja.
Obje varijante Pixela imaju metalno kućište s malim "prozorom" na stražnjoj strani u kojem su smješteni kamera i čitač otiska prsta. Sprijeda je već spomenuti AMOLED ekran izrađen od Gorilla 4 stakla s mogućnošću prikaza 16,77 milijuna boja. Pokretačku snagu čini čipset Snapdragon 821 te četverojezgreni Kryo procesor s radnim brzinama od 1,6 i 2,15 GHz. Stražnja kamera razlučivosti 12 MP ima mogućnost snimanja videa u HD, FHD i 4K rezoluciji. Tu je i prednja kamera razlučivosti 8 MP s blendom f/2.4 i fiksnim fokusom.
Uređaj ima beskonačno mnogo opcija povezivosti, stoga nema straha da će korisnici ostati odsječeni od svijeta. Što se tiče fizičke povezivosti, Pixeli imaju USB Type-C i USB 3.0 ulaze, ali i standardni 3,5-mm ulaz za slušalice, što je već šamar novom iPhoneu. Neki će voljeti i činjenicu da u novi Pixel stane samo jedna SIM kartica, ali će mrziti njegovu ugrađenu memoriju. Uz velika 4 GB radne memorije, uređaji su dostupni u varijantama od 32 i 128 GB eksterne memorije bez mogućnosti proširenja. No, i tu Google ima rješenje.
.
Softver nudi nove mogućnosti
Naime, Google besplatno nudi pohranu svih podataka u cloudu za korisnike Pixela u neograničenim količinama. Kome onda trebaju memorijske kartice? Kome, uz to, treba i surfanje internetom? Google je uz mobitele predstavio i Assistant, opciju koja je slična Siri, a može izvršavati jednostavne naredbe, upravljati drugim uređajima, služiti kao podsjetnik ili "proguglati" nešto u rekordnom vremenu. Uz ovo je dostupna i opcija Duo za videopozive, neovisno o tome koristite li Android ili iOS.
A kad smo već kod Androida, vrijedi reći da Pixel i Pixel XL rade na verziji Nougat (7.0) s poboljšanom listom aplikacija te predinstaliranom aplikacijom za dopisivanje Allo, također proizvedenom u Googleovoj radionici. Tu je i Pixel Launcher, odnosno novo korisničko sučelje koje je redizajnirano i pojednostavljeno za upotrebu. Osim toga, s Pixelom možete uživati i u virtualnoj stvarnosti zahvaljujući njegovoj kompatibilnosti s Daydream Viewom, odnosno Googleovim VR naočalama koje su također predstavljene jučer.
.
Što očekivati?
Očekuje se da će Pixel i Pixel XL biti kompatibilni s novim sustavima koji su predstavljeni jučer, poput Google Homea (koji je zapravo fizička, proširena verzija Assistanta) ili Chromecasta (za gledanje snimljenih videa na TV-u, recimo), a tu je i novi router Wifi, koji vam vjerojatno neće trebati ako koristite mobitel, no dobar je za internetsku vezu ostalih uređaja. Isto tako, očekuje se da će pixel ozbiljno ugroziti iPhone u segmentu kamera i intuitivnih sustava, a Galaxy u cjelokupnom softveru.
Cijena mobitela, koji su prilično nalik iPhoneu (Apple bi se morao naviknuti na kopiranje dizajna) će biti 649 dolara (oko 4500 kuna) za verziju s 32 GB i 749 dolara (oko 5100 kuna) za verziju s 128 GB. Isporuke već naručenih modela kreću 20. listopada, a kad bi se mogao naći na našem tržištu nije poznato. Uz to, Daydream View i ostali gadgeti na tržište stižu u studenom po cijenama od 79 dolara (oko 550 kuna) za Daydream do 129 dolara (oko 900 kuna) za Home ili Wifi.
.
Više o temi Google.