"MADAGASKAR" PO PRVI PUT U 3D IZDANJU UZ POMOĆ HP-a
HP-ova je tehnologija korištena kako bi se pomoglo animatorima DreamWorks studija da riješe umjetničke izazove prilikom nastajanja trećeg dijela uspješnice "Madagaskar", imenom „Najtraženiji u Europi“. To je ujedno i prvi put da možemo doživjeti „Madagaskar“ u 3D izdanju. DreamWorks se poslužio tehnologijom koja je obuhvaćala HP-ovu konvergentnu infrastrukturu (HP Converged Infrastructure), seriju radnih stanica HP Z Workstations, HP-ova mrežna i serverska rješenja te resurse digitalnog rasteriziranja. “Naš cilj za svaki film je da pomaknemo granice naše kreativnosti kako bismo oživjeli priču za publiku,“ rekao je Ed Leonard, glavni operativni direktor za tehnologije studija DreamWorks Animation.
HP-ova tehnologija koristila se u cijelom produkcijskom ciklusu za sve - od svakodnevnih zadataka do razvoja najdetaljnijih animiranih scena i obrade velikih količina podataka rasteriziranja. Tijekom godina, HP-ova je tehnologija imala važnu ulogu u stvaranju djela studija DreamWorks, uključujući serijal „Shrek“, filmove „Kako izdresirati zmaja“, „Kung Fu Panda“, „Kung Fu Panda 2“ i „Mačak u čizmama“.
KOJE SU TEHNOLOGIJE KORIŠTENE?
- Umjetnici su koristili više od 200 radnih stanica serije HP Z800 Workstations s višejezgrenim procesorima kako bi pripomogli u stvaranju velikog izbora zamršenih, organskih ambijenata.
- HP-ova DreamColor tehnologija korištena je u postupku produkcije tog filma kako bi se stvorila konzistentna boja u tisku, na monitoru i velikom platnu.
- HP ProLiant BL460c blade tehnologija poslužitelja, geografski razmještena na 4 farme s poslužiteljima za rasteriziranje diljem SAD-a i Indije, pokretala je 200 terabajta podataka i više od 65 milijuna sati rasteriziranja.
- Korištena su HP-ova mrežna rješenja - preklopnici serija HP 12500, 5800 i 6120, upravljački centar HP Networking Intelligent Management Center i HP Intelligent Resilient Framework, uz upravljanje mrežom preko jednog sučelja ( tzv. single-pane-of-glass network management), preko podesivog okruženja 10G WAN/LAN. Sustav za pohranu HP IBRIX X9720 Network Storage System odgovorio je na nestrukturirane potrebe studija za podacima, istovremeno planirajući budući rast.
- HP Enterprise ServicesFlexible Hosted Rendering dao je računalnu snagu kako bi se dobio dinamični kapacitet na zahtjev za filmovima s višestrukom računalnom grafikom (CG). Tijekom proizvodnog ciklusa 12 posto „Madagaskara 3“ je izvedeno u oblaku.
- DreamWorks Animation koristio je i usluge upravljanja ispisom (HP Managed Print Services (MPS)). Kroz HP MPS, DreamWorks Animation mijenja tijek rada baziran na papiru kako bi smanjio stvaranje otpada, srezao troškove i povećao produktivnost zaposlenika.
I za kraj, neke zabavne činjenice:
- Više od 120,000 individualnih kompjuterski stvorenih okvira korišteno je kako bi se proizveo ovaj film.
- Scena u cirkusu sadrži najveću i najdetaljnije prikazanu svjetinu u povijesti produkcije DreamWorksa – više od 5.000 individualnih likova. Da bi se stvorila, bilo je potrebno 1,6 milijuna sati rasteriziranja.
- Flashback scena sadrži vatrene efekte i detaljno prikazanu svjetinu u prvom kadru, za što je bilo potrebno 2,8 milijuna sati rasteriziranja.
- Alex ima više od 2.000 individualnih kontrola koje animatorima omogućavaju da ga pozicioniraju u bilo koju zamislivu pozu.
- Svaka osoba u scenama sa svjetinom imala je 3 moguća tijela, 6 mogućih glava i različitu odjeću kako bi se stvorilo ukupno više od 19 milijuna jedinstvenih kombinacija ljudi.
- 2.393 zgrade bile su u sceni Monaka koja se sastojala od 42 različita modela, a većina ih je imala 3 varijante.
- Gijine trepavice imaju 96 trakica koje se mogu animirati.
Nismo sigurni koristi li nam imalo ova potonja informacija i mogu li gledatelji uopće to primijetiti, ali dobro je znati. Sad znamo na što ćemo obratiti pozornost kad odemo u kino - brojat ćemo Gijine trepavice.