Prvi će se put od izuma silicijskih tranzistora prije više od pedeset godina u masovnoj proizvodnji naći tranzistori u kojima se koristi trodimenzionalna struktura. Intel će 3D dizajn tranzistora (koji se već koristi u izradi memorije) pod nazivom Tri-Gate (prvi puta predstavljen 2002.) uvesti u masovnu proizvodnju na 22-nanometarskoj razini tijekom ove godine, u čipu pod kodnim nazivom Ivy Bridge.
Nanometar je milijarditi dio metra
Trodimenzionalni tranzistori Tri-Gate velik su iskorak u odnosu na dvodimenzionalnu, planarnu strukturu tranzistora koji već desetljećima čine temelj ne samo računala, mobilnih telefona i potrošačkih elektroničkih uređaja, već i elektroničkih upravljačkih sustava u automobilima, svemirskim letjelicama, kućanskim aparatima, medicinskim uređajima te doslovno tisućama drugih uređaja koji se svakodnevno koriste.
Ilustracija 32nm tranzistora u usporedbi s 22nm tranzistorom
Mooreov zakon
Temelj novopredstavljenog revolucionarnog postignuća jest činjenica da je Intel uspio implementirati svoj 3D dizajn tranzistora Tri-Gate u masovnu proizvodnju, čime je najavio novu eru u primjeni Mooreova zakona i otvorio vrata novoj generaciji inovacija u širokoj paleti uređaja.
Mooreov je zakon prognoza brzine razvoja silicijske tehnologije koja kaže da se približno svake dvije godine gustoća tranzistora udvostručuje, dok se istodobno povećava broj funkcija i performanse, a smanjuju troškovi. Tijekom proteklih je četrdeset godina taj zakon postao osnovni poslovni model u poluvodičkoj industriji.
Intelovi 3D tranzistori Tri-Gate omogućuju korištenje čipova pri manjem naponu i uz manje rasipanje energije, čime se nudi ušteda energije i povećanje performansi u odnosu na dosadašnje tranzistore najviše klase. Laički gledano, baš kao što su neboderi urbanistima omogućili optimizaciju dostupnog prostora izgradnjom u visinu, tako i struktura Intelova 3D tranzistora Tri-Gate omogućuje upravljanje gustoćom. Budući da su krilca okomita, tranzistore je moguće postaviti vrlo blizu jedan drugome, što je od ključne važnosti za ostvarivanje tehnoloških i gospodarskih prednosti Mooreova zakona. Za potrebe budućih generacija procesora projektanti mogu nastaviti povećavati visinu krilaca te tako ostvariti još bolje performanse i još veću uštedu energije.
Primjena u proizvodima
Prva demonstracija 22-nanometarskih 3D tranzistora Tri-Gate na svijetu 3D tranzistor Tri-Gate implementirat će se u Intelov budući 22-nanometarski proizvodni proces, nazvan po veličini pojedinačnih komponenti tranzistora.
Intel je predstavio prvi 22-nanometarski mikroprocesor na svijetu, kodnog naziva Ivy Bridge, ugrađen u prijenosno računalo, poslužitelj (server) i stolno računalo. Prve gotove proizvode s Ivy Bridge tehnologijom moći ćemo kupiti 2012. godine, a biti će ugrađeni u Intel Core i Atom procesore, dok se trenutno prodaju uređaji s aktualnim Sandy Bridge procesorima.