Na okupljanju su bili prisutni istraživači Ajay Bhatt, suizumitelj USB-a, standarda za povezivanje uređaja s računalima, te Joshua Smith, pionir bežičnog napajanja i robotike. Obojica se trenutno pojavljuju u novoj reklami pod nazivom "Rock zvijezda", koja je dio Intelove trenutne marketinške kampanje "Sponzori sutrašnjice".
U buduće mobilne internetske uređaje i pametne telefone utemeljene na procesoru Intel® Atom™ implementirat će se nova tehnika iz laboratorija Intel Labs
Platformsko upravljanje energijom (Platform Power Management, PPM), linija istraživanja o kojoj se prvi put govorilo na prošlogodišnjem okupljanju, jedna je od inovativnih tehnologija za upravljanje energijom na kojima se zasniva "Moorestown," što je kodni naziv za budućeg člana obitelji Atom namijenjenog mobilnim internetskim uređajima. Rattneru se za govornicom pridružio Ticky Thakkar, Intel Fellow i direktor zadužen za platformsku arhitekturu u odjelu Ultra Mobile Group, koji je izjavio da je to istraživanje pridonijelo čak pedeseterostrukom smanjenju potrošnje energije platforme u stanju mirovanja u odnosu na današnju platformu utemeljenu na procesoru Atom, što znači mnogo dulje trajanje baterije.
Ta je tehnika smanjenja potrošnje energije u potpunosti nov pristup koji donosi promjene u siliciju te tako strojnoj opremi daje istaknutiju ulogu u smanjenju potrošnje energije. U sklopu tog novog pristupa strojna oprema implementira pravila o potrošnji energije koja postavlja operacijski sustav te tako energijom upravlja brže i uz mnogo veću preciznost. Računalo će tako moći brzo, agresivno i inteligentno smanjiti ili čak u potpunosti prekinuti dovod energije dijelovima sustava koji se ne koriste – npr. bežičnim antenama i ulazno-izlaznim podsustavima – te ih u trenu ponovno uključiti kada se za tim pojavi potreba, a sve to bez ikakvog utjecaja na korisnikov rad. Platformsko upravljanje energijom moglo bi se jednog dana koristiti na svim Intelovim proizvodima, od mobilnih internetskih uređaja do poslužitelja visokih performansi.
Alat za pronalaženje proturječnosti: lažu li vam?
Pojam "internet" gotovo je istoznačan pojmu "informacije". Iako je velik dio tih informacija koristan, znatan se postotak može opisati kao netočan, neprecizan ili neobjektivan. Alat za pronalaženje proturječnosti početna je verzija istraživačkog projekta laboratorija Intel Labs koji korisnicima interneta olakšava snalaženje u minskom polju proturječnih informacija. Dok korisnik čita novinski članak na internetu, blogu ili web-mjestu, isječci teksta automatski se označuju ako se informacije na nekoj drugoj lokaciji ne slažu s izjavama navedenima na lokaciji koju korisnik pregledava. Klikom na istaknuti isječak teksta, npr. izjavu "čaša vina dnevno dobra je za zdravlje", prikazuje se grafikon argumenata na kojem su navedeni izvori koji govore u prilog toj izjavi i oni koji govore protiv nje. Sve izjave i dokaze generirali su korisnici na način sličan načelu funkcioniranja Wikipedije, a čuvaju se u središnjoj internetskoj bazi podataka u čijem dopunjavanju svatko može sudjelovati.
Budućnost interneta: mnogo manje teksta
Istraživači u laboratorijima Intel Labs smatraju da će, kako se budući Intelovi čipovi budu povećavali s nekoliko jezgri na mnogo njih, prijelaz na paralelno računalstvo u širokoj upotrebi potaknuti stvaranje budućeg interneta obogaćenog 3D grafikom i mnogo se manje oslanjati na tekst te će tako ponuditi imersivniji rad na internetu uz ultrarealistične 3D vizualizacije i prirodna sučelja između ljudi i računala. Zamislite web-mjesto posvećeno putovanjima koje vam omogućuje da razgledate svoje odredište, npr. New York, prije nego na njega otputujete. Tako bi korisnici, na primjer, mogli virtualno prošetati hotelskom sobom, razgledati Times Square, restorane, kazališta u blizini hotela pa čak i prehodati put do njih da bi procijenili koliko su udaljeni od hotela. Intel je pomoću alata ScienceSim započeo izradu prototipa 3D interneta koji će se najprije koristiti u znanstvenim krugovima. Riječ je o zajedničkom mjestu na internetu na kojem znanstvenici mogu izrađivati vizualne internetske simulacije te učinkovitije surađivati pomoću takvih mogućnosti. Misao vodilja cijelog projekta jest poboljšanje istraživanja putem vizualizacije, npr. izradom modela obalnih zona te izmjene plime i oseke radi proučavanja učinka ljudske aktivnosti.
Stvaranje fleksibilnijeg interneta na računalu opće namjene
Prvotni projektanti interneta ni u snu nisu očekivali nevjerojatan rast i uspjeh koji je ostvario. Zbog toga se internet oslanja na visokospecijaliziranu mrežnu opremu u koju je često strojno upisana podrška za unaprijed definiran skup mogućnosti usmjeravanja paketa. Time se stvaraju izazovi jer se zahtjevi novih aplikacija stalno mijenjaju. Intelovi istraživači predlažu usmjerničke kockice kao jednostavno, no radikalno rješenje koje će omogućiti stvaranje mreža pomoću računala opće namjene, a ne specijalizirane opreme. Predstavljeni prototip stvara brzi usmjernik iz skupova najnovijih poslužitelja utemeljenih na Intelovim procesorima na kojima se koristi programska oprema otvorenog koda. Umjesto da godinama čekaju razvoj specijalizirane strojne opreme za usmjeravanje, budući mrežni programeri mogli bi brzo i jeftino programirati nove usmjerničke funkcije koristeći kao platformu dobro poznato računalo opće namjene.
(S.V.)