Nakon dužeg vremena, na test nam je pristigao novi iRobot Roomba 765 robotski usisavač. U povećoj kutiji dobivate sve što vam je potrebno za rad, a možete pronaći i dva "satelita" koji služe za ograničavanje kretanja usisavača. Prije prvog pokretanja je potrebno napuniti bateriju i vaše usisavanje, odnosno njegovo usisavanje i vaš odmor, može započeti.
Odmah nakon uključivanja, Roomba 765 kreće u akciju čišćenja. Spremnik za prašinu i smeće je sada nešto veći, pa se bez pražnjenja sada može duže usisavati. Čišćenje spremnika je jednostavno i pri tome se nećete uprljati. Što se tiče čišćenja, Roomba 765 može usisavati parket, linoleum, pločice, ali i tepihe.
No, nešto veće dimenzije, prvenstveno mislimo na samu visinu iRobota, može stvarati problem prilikom usisavanja ispod radijatora. To nismo primijetili u novijim stanovima, no u starijim stanovima su radijatori postavljeni pola centimetra prenisko, taman da Roomba 765 ne može ući.
Iako je okruglog oblika, nije mu problem očistiti i kuteve prostorije. To uspijeva zahvaljujući maloj četkici s tri kraka koje "bacaju" prljavštinu pod glavnu četku, koja je pak prilično robusna i dovoljno jaka da može jako dobro usisati i tepih. Ovdje treba naglasiti da se ne upetlja ni u popularnim "čupavcima", za razliku od konkurencije (što se da vidjeti i na priloženom videu).
Robotski usisavači stvaraju buku kao i obični, no ona je nešto manja. Ovakvi uređaji su namijenjeni radu dok nema nikoga kod kuće, pa zato i postoji mogućnost programiranja vremena rada usisavača - najbolje je da se isprogramira da radi dok su ukućani na poslu ili u školi. Ne treba brinuti o bateriji jer se Roomba 765 automatski vraća na punjač kada je baterija pri kraju, te se nakon punjenja automatski vrati radu, ako ga prethodno nije završio. Jedino što trebate pripaziti da stalak s punjačem stavite na pod koji nije klizav (kao naš parket).
Kada sagledamo sve što nudi, iRobot Roomba 765 će zadovoljiti većinu korisnika. Odličan je to uređaj za sve koji nemaju mnogo vremena, a cijena ovog uređaja je 4.099 kuna što i nije tako mnogo, posebice kada se podijeli na rate. Garancija na uređaj je 2 godine, no na bateriju je samo 6 mjeseci. Baterija bi trebala izdržati 1000 punjenja, a nova košta 700 kuna.
Preračunato to znači da ako svaki dan čistite, baterija bi trebala raditi oko tri godine. Kako Roomba 765 ne koristi vrećice tu je ušteda od oko 150 kuna godišnje samo na vrećicama, odnosno oko 450 kuna kroz tri godine, što je više od 50% cijene nove baterije. Uštedu vremena ne želimo ni spominjati.
.
Više o temi robot.
>> Stižu nove serije Roomba 800 kućnih robota