U doba kada se milijuni fotografija i videa snimljenih mobitelima svakodnevno uploadaju na internet nije čudno očekivati da mnogi korisnici žele svoje uratke nekako učiniti boljima. Budući da sa Instagram filterima vaše fotografije neće biti drukčije nego baš iste kao i većina ostalih koje nalazimo na internetu, možda je bolji način pokušaj razlikovanja vaš foto i video uradaka kvalitetom. Kada na Manfrotto Klyp kućište stavite LED rasvjetu ili stabilizacijski sustav vaši videi bi trebali postati kvalitetniji od drugih snimljenih iPhone uređajima.
Kako bi se uvjerili u to kako ova oprema radi, sami smo isprobali Manfrotto Klyp kućište. Ono je čvrsto i djeluje vrlo kvalitetno izrađeno, a na iPhone se stavlja spajanjem dva dijela. S unutarnje strane nalazi se tkanina koja štiti staklo ili aluminij vašeg iPhonea od grebanja, dok je vanjska strana lagano gumirana, što osigurava čvrsto držanje. Dizajn je tipičan talijanski, neupadljivi stil, dok crveni Manfrotto znak s prednje strane jedino je što se ističe na sivo-crnom kućištu.
Ono što razlikuje Manfrotto Klyp od ostalih iPhone kućišta su dva dodatka koji se lagano zakače na rub kućišta te na sebi nose uobičajene navoje za bljeskalicu odnosno stativ. Na te navoje možete pričvrstiti bilo kakve dodatke poput različitih stativa, a predviđeno je da se na navoj za stativ povezuju Manfrotto mini stativi ili ModoSteady sustav koji smo testirali, dok na navoj za bljeskalicu ide LED rasvjeta. Cijena Manfrotto Klyp kućišta u verziji za iPhone 4 odnosno 4S je 199 kn kod Prizma foto, a cijena na Amazonu je praktički jednaka ($30 bez dostave). Verzija za iPhone 5 bi uskoro trebala stići kod distributera Prizma foto, a na Amazonu je cijena neznatno viša od cijene iPhone 4/4S verzije ($31). Samo s ovim "oklopom" za iPhone, mogućnosti naprednog korištenja postaju neograničene. Dodaci koje možete montirati na navoje su neograničeni, a mi smo isprobali dva.
.
Dodatna oprema
Prvi dodatak, LED rasvjetu, možete kupiti u dva različita oblika - manji ML120 te veći ML240 model. Jedina vidljiva razlika je u broju LED dioda pa time i svjetla koje je svaki uređaj sposoban dati, te u tome da se slabiji model napaja jednom AAA baterijom dok veći traži dvije. Oba uređaja daju svjetlo temperature 5600 Kelvina što znači da im je boja jednaka kao i ona dnevnog svjetla, ali će u prostoriji osvijetljenoj standardnim žaruljama izgledati plavo. Snaga od 120 luxa za manji odnosno 220 luxa za veći model je solidna, ali problem je u tome što se radi o malenim izborima svjetla koji u praksi izgledaju prilično grubo. U fotografiji vrijedi pravilo da veći izvor svjetla znači mekše svjetlo, zato npr. Sunce kao točkasti izvor svjetla daje izrazito grubo svjetlo sa oštrim sjenama, dok po oblačnom vremenu kada je praktički cijelo nebo izvor svjetla sjene manje-više ni ne vidite. Kako se Manfrotto ML120 i ML240 spajaju na iPhone nužno su morali biti maleni, a uz to su napravljeni od više sitnih LED dioda. Ako želite od njih dobiti mekše svjetlo, preporučili bi da između njih i onog što snimate stavite nekakav komad bijelog papira. Cijena manjeg ML120 modela je 288 kn ili 399 kn u kompletu sa Klyp kućištem, dok veći ML240 model košta 464 kn odnosno 549 kn u paketu sa Klyp kućištem.
Manfrotto ModoSteady je zanimljiv uređaj, a djelovati će poznato svima koji su vidjeli Merlin Steadicam uređaj za stabiliziranje kamera. Ovdje se radi o potpuno istom principu, ali uz nekoliko zanimljivih novosti. Prije svega Manfrotto ModoSteady je sklopiv pa se može lako spremiti u torbu. Druga zanimljivost je to što se drška lako pretvara u mini stativ koji može dobro poslužiti kada trebate snimiti kadar bez pomicanja ruke. Mi smo uz Manfrotto ModoSteady pokušali snimati video koristeći iPhone 4, a kada smo shvatili koliko solidno djeluje umjesto iPhonea stavili smo na njega Canon EOS 6D Full Frame DSLR koji s objektivom teži oko jednog kilograma, što je ModoSteady bez problema podnio. Ipak nismo mogli magično dobiti stabilne snimke, jer uspješno i stabilno snimanje ModoSteadyjem ipak traži malo više vježbe. Cijena Manfrotto ModoStedy uređaja za stabilizaciju je povelikih 1049 kn.
Zaključno, kao vlasnici iPhonea definitivno ćemo si nabaviti ovaj prvi oklop koji nudi dva navoja i omogućava nam da bilo kada spojimo iPhone na stativ ili da na njega priključimo dodatnu opremu. Ostatak opreme već posjedujemo.