Nadogradite firmware rutera
Ruter, pogotovo ako je star, treba nadogradnju firmwarea. Proizvođači često rade softvere na način da vam oni nikad ne isporučuju sve odjednom, već ih je moguće ažurirati. Koliko je teško nadograditi firmware ovisi o proizvođaču i modelu rutera. Noviji modeli imaju proces nadogradnje implementiran unutar korisničkog sučelja, pa je dovoljno kliknuti na gumb, dok kod starijih modela treba uložiti truda, surfati internetom, naći pravo ažuriranje, skinuti ga i instalirati. Važno je napomenuti kako biste to trebali činiti čak i kad vam se veza ne usporava, zbog toga što se vrste komunikacijskih signala svako malo mijenjaju i nadograđuju, a zastarjeli hardver to ne može pratiti.
.
Kvalitetno postavite ruter
Ovo ne znači da trebate zvati majstore da bi vam spojili ruter, već da pronađete idealno mjesto, gdje bi on mogao davati najbolji signal. Žične rutere možete skriti u ormar ili pospremiti u ladicu, no bežične je rutere najbolje držati što dalje od bilo kakvih prepreka ili zidova. Također je preporučljivo da ih se odmakne od kućanskih aparata ili elektronike, jer i njihov rad može utjecati na jačinu Wi-Fi signala.
.
Provjerite frekvenciju
Ako želite bolji Wi-Fi signal, u korisničkom sučelju rutera prebacite frekvenciju s 2.4 GHz na 5 GHz. Ta frekvencija je relativno nova i još uvijek se rijetko koristi, tako da nećete imati velik broj smetnji. Naravno, prije toga provjerite podržava li uopće vaš ruter tu frekvenciju.
.
Promijenite kanal
Wi-Fi, kao i sve ostale vrste signala putuje različitim kanalima. Svi ruteri su višekanalni, kako bi mogli pokriti sve spojene uređaje. Naravno, koristit ćete kanal koji je već zadan u ruteru, a često je to isti kanal kojeg koriste drugi ruteri u vašoj blizini. U tom slučaju se Wi-Fi signal zagušuje, a veza vam se uspori. Na Windowsima možete provjeriti na kojem su kanalu ruteri u vašoj blizini. U korisničkom sučelju rutera, potom odaberite kanal koji je najmanje zagušen i ručno prebacite ruter na taj kanal.
.
Kontrolirajte kvalitetu signala
Moderni ruteri imaju alate za kontrolu kvalitete (QoS) kako bi ograničili količinu signala kojeg aplikacije troše. To je korisno pogotovo ako često gledate video ili koristite VoIP komunikaciju. Ovime možete odrediti koje aplikacije i servisi imaju prioritet te u koje doba dana želite skidati sadržaje bez smetnji. Istina, možda će vam trebati više vremena za skidanje, ali će svi drugi korisnici (ako je dijeljena mreža) biti zahvalni.
.
Mijenjajte hardver
Ponekad jednostavno treba zamijeniti ruter. Razlog? Prestar je. Vjerojatno ste u specifikacijama raznih pametnih uređaja vidjeli da podržavaju Wi-Fi 802.11b/g/n/ac. Slova na kraju su nadogradnje Wi-Fi signala (pročitajte prvi pasus), pa vrijedi obratiti pažnju na to. Naime, svaka nadogradnja ima svoju brzinu, a najsporije su 802.11b i 802.11g (s 54 Mbps). Nešto bolja je 802.11n s 300 Mbps, no nije ni blizu 802.11ac s 1 Gbps.
Ako radite u tvrtci ili živite u stanu s mnoštvom članova obitelji ili prijateljima, trebat će vam vrhunski ruter kako bi mogao zadovoljiti potrebe svih ljudi na mreži. Zato je najbolje uzeti MU-MIMO ruter jer može slati i primati više podataka simultano na više uređaja bez slabljenja signala. Jedini je problem što su takvi ruteri rijetki na tržištu.
.
Zamijenite antenu
Bez obzira imate li ruter s internom ili vanjskom antenom, uvijek je dobro kupiti novu. Antene se, kao i svi drugi uređaji, s vremenom kvare te im slabe mogućnosti. Većina novijih internih antena su višesmjerne, pa pri kupnji dodatnih antena treba vidjeti imaju li oznaku "high gain". Tek tako ćete postići razliku u jačini signala. Antenu uvijek valja usmjeriti na mjesto gdje je signal najslabiji.
.
Instalirajte pojačivač signala
Ako ništa od navedenog ne pomaže pojačati Wi-Fi signal, možda to učini pojačivač signaal. On povećava domet vašeg signala te tako omogućuje jači signal, čak i ako je ruter smješten između debelih zidova ili bilo čega što blokira signal. Pojačivač mora biti blizu rutera, ali i blizu mjesta slabo pokrivenog signalom. Opet se vraćamo na 802.11b/g/n/ac, jer je i vrsta signala važan faktor. Ako imate ruter koji podržava 802.11ac, ne kupujte pojačivač s, recimo, 802.11g signalom, jer time nećete ništa postići.
.
Kupite Wi-Fi sustav
Wi-Fi sustavi se sastoje od nekoliko komponenti, poput glavnog rutera, koji se spaja direktno u modem te određenog broja dodatnih rutera ili čvorišta. Dobre vijesti su što takvi sustavi koriste tzv. mesh tehnologiju, koja omogućuje da ruteri međusobno razmjenjuju signal te činjenica što većina novijih Wi-Fi sustava dolazi s mobilnim aplikacijama kojima ih lako i brzo instalirate i kontrolirate. Mana? Skupi su, pogotovo ako trebate velik broj čvorova.
.
Sami složite ruter
Oni koji imaju naprednije računalne vještine trebali bi potražiti operativni sustav za rutere DD-WRT, koji je open-source sustav baziran na Linuxu, tako da ga sami možete programirati. Kada ga skinete na svoj ruter, ponudit će vam bolje performanse i pristup dodatnim mogućnostima, poput VPN-a.
.
Više o temi Wi-Fi.