Kaspersky Lab, tvrtka koja se bavi sigurnošću računala, računalnih sustava, operativnih sustava i mobilnih uređaja objavila je kako je u prvom kvartalu ove godine broj ransomware napada narastao tri i pol puta u odnosu posljednji kvartal prošle godine! Ove godine zabilježeno je 218.625 ransomwarea na mobilnim platformama, dok je prošle godine broj napada bio 61.832 napada, što je povećanje od 86 posto. Iako ransomware napadi ciljaju sve uređaje i platforme, jasno je da je Googleov Android, zbog svoje dominacije i globalne popularnosti, daleko najizloženiji.
Trojan-Ransom.AndroidOS.Fusob.h je ostao najčešće korišten alat za ransomware napade, jer upravo je ova varijanta malware programa za mobilne uređaje korištena u gotovo 45 posto svih napada zabilježenih u prvom kvartalu 2017. Njega je, kao i sve ostale prijetnje, vrlo teško prepoznati, a kada se jednom pokrene na uređaju, ovaj će Trojan sve informacije s uređaja slati na centralni server. Daleko veći je problem mogućnost da hakeri blokiraju uređaj, a postoji i velika mogućnost gubitka svih podataka.
Najvažnije je, naravno, pitanje kako se što više zaštititi od potencijalnih napada. Prvi i osnovni preduvjet je instalacija aplikacija samo i isključivo s Google Play Storea ili Apple App Storea. Iako ni to ne jamči da vam se na uređaj neće instalirati ransomware, za to su minimalne šanse. Dakako, poželjno je instalirati neku od aplikacija koje služe za nadzor sigurnosti uređaja i mogu prepoznati maliciozne datoteke, a jednako važno je nikada ne upisivati osobne podatke na web stranice za koje niste sigurni jesu li “prave” ili vam se učine sumnjivima.
Iako je trend napada ransomwareom na mobilne OS-ove uzeo maha, nedavni najopsežniji hakerski napad poznat pod nazivom WannaCry, upozorio je i na sigurnosne propuste u kompanijama i državnim agencijama. Tako su istraživači PwC-a otkrili da samo polovica istraženih kompanija i društava ima alate za otkrivanje neovlaštenog ulaska te da aktivno nadgledaju i analiziraju podatke o informacijskoj ranjivosti. manje od polovice tih tvrtki izrađuje procjene ranjivosti te redovito primaju informacije o prijetnjama. Te podatke potkrepljuje i novi virus pod nazivom Fireball, kojim je u posljednjih nekoliko dana zaraženo više od 250 milijuna računala, od toga 20 posto u poslovnom sektoru.
Bez obzira na ogroman rast ransomwarea na mobilnim uređajima, računala su i dalje jedan od primarnih ciljeva napada ransomwareom, kojim se onda traži otkupnina u zamjenu za privatne, poslovne ili tajne podatke koji su ukradeni ili obrisani s uređaja.
.
Više o temi hakiranje.