Grafički procesori više klase mogu dati čistu manipulaciju slike, videa i ostalih vizualnih podataka. Bez obzira na razlog za kupnju novog GPU-a, morate biti sigurni da ga ostatak hardvera može podnijeti. Četiri glavne stvari koje morate uzeti u obzir prilikom kupnje high-end (ali i bilo koje druge grafike) su: potrošnja u wattima, video RAM, širina memorijskog sučelja i brzina klokiranja.
Potrošnja u wattima treba biti tolika da se bez problema mogu napajati grafička kartica i ventilatori za hlađenje cjelokupnog sustava. Što je veći VRAM, veća je rezolucija u kojoj će video biti prikazan, a to ovisi i o širini memorijskog sučelja, koje također treba biti veliko. Naposlijetku, brzina klokiranja uvjetuje brzinu obrade podataka spremljenih na video RAM-u, tako da i tu preporučamo već vrijednosti. Tri GPU-a, koja vam uz sve navedeno, nude i dobru cijenu su:
.
1. MSI Armor 2X GeForce GTX 970 4GB
Ovaj GPU ima dva ventilatora koji donose više zraka te veliki hladnjak koji pruža bolju raspodjelu topline. Uz tehnologiju kontrole protoka zraka, koja odbija zrak u toplinske cijevi s većom učinkovitošću, ovaj procesor proizvodi 20 posto više strujanja zraka uz manju buku. To znači da bi ste zaista trebali "nagaziti" ili pošteno zagušiti prašinom ovu grafiku da bi se ona pregrijala. Oni koji vole "military" stil će se oduševiti jer je oklop ovog GPU-a izrađen od komponenti koje se koriste u američkoj vojsci.
GTX 970 sadrži nVidijin koprocesor i čipset, GDDR5 radnu memoriju, te ima potrošnju od 500 watta, brzinu memorije od 7010 MHzi outpute za DVI-I, DVY-D, HDMI i DisplayPort. Cijene sličnih GPU-ova se u domaćim trgovinama kreću od 2000 kuna naviše.
.
2. Sapphire Radeon R7 370 2GB GDDR5
Ova grafika se sastoji od AMD-ovog koprocesora, Nvidijinog čipseta, GDDR5 RAM-a, istih outputa kao i prethodni model iz našeg izbora te 2GB memorije. No, brzina memorije joj je "samo" 985 MHz, a može emitirati sliku maksimalne 4K rezolucije (4096x2160p). Uz to joj je potrošnja 500 watta.
Sapphire Radeon R7 370 ima nagrađivani Dual-X hladnjak te se temelji na najnovijoj GCN arhitekturi iz AMD-a. Ona podržava DirectX 12 i AMD VSR. Tehnologija AMD CrossFire omogućuje uparivanje dvije ili više grafičkih kartica za poboljšanje performansi. Zbog toga će biti primamljiva strastvenim gamerima koji igraju na slagancima odličnih performansi. Cijena joj se kreće od 1000 do 1675 kuna, što djeluje prilično povoljno.
.
3. Zotac GeForce GTX 960 2GB GDDR5
Ova grafika podržava maksimalnu QHD rezoluciju (2560x1600), ali zato troši 400 Watta. Brzina memorije od 3GB je 7010 MHz, a tu je GDDR5 RAM. Iako GTX 960 nema DVY-D priključak, zauzvrat nudi čak tri DisplayPorta.
Zotac GeForce GTX 960 ima podršku za napredni DX12 koji omogućava poboljšane vizualne efekte te nVidia G-Sync koji sinkronizira osvježavanje zaslona. Zotac GeForce GTX 960 grafika ima tehnologiju Zotac - FREEZE, koja omogućuje high-end grafičkim karticama da postanu tiše i smanje habanje ventilatora. U trgovinama se može pronaći po cijenama od otprilike 1500 kuna.
.
Više o temi grafičke kartice.