FIZIČKE TIPKOVNICE
Već neko vrijeme, dio mobilnih aparata na tržištu dolazi sa fizičkim QWERTY tipkovnicama. One omogućuju brže pisanje poruka bez previše gledanja u samu tipkovnicu. Neke su bolje a neke lošije, no sve ih je manje na tržištu naspram sve većeg broja virtualnih tipkovnica na dodirnim zaslonima. Ako svakodnevno puno pišete na tipkovnici, vjerojatno preferirate osjetno veću brzinu fizičke tipkovnice. Naravno, tipke su jako male naspram tipkovnice prijenosnog računala, ali i na to se vrlo brzo naviknete.
Posljednja dva modela s fizičkim QWERTY tipkovnicama koje smo testirali su HTC DesireZ i Nokia E7. Pored fizičkih QWERTY tipkovnica, postoji i određen broj mobitela s običnom fizičkom "slovno-brojčanom" tipkovnicom. Iako su pred par godina takvi mobiteli dominirali, danas su rijetkost (primjer je Nokia C5 na slici dolje).
Inovativni koncept koji Nokia pokušava progurati zove se Touch&Type. Radi se zapravo o klasičnoj, slovno-brojčanoj tipkovnici čiji je zadnji red premješten na desnu stranu kako bi bilo lakše tipkati s palcem.
VIRTUALNE TIPKOVNICE
Trend koji je proslavio Apple iPhone danas dominira u svijetu mobitela. Nitko nije vjerovao Steve Jobsu kada je rekao da se zaslonom na dodir može upravljati bez olovke (Stylusa). Prvo smo imali rezistivnu dodirnu tehnologiju koja se danas još uvijek može pronaći u povoljnim mobitelima sa zaslonom na dodir (imao ju je i LG Cookie). Apple je u iPhoneu pak od početka nudio kapacitivnu tehnologiju sa softverskim multitouchem, a danas kapacitivnu preciznost uz staklenu površinu zaslona nudi većina novih mobitela. Još je samo pitanje koje sučelje ima kakvu virtualnu tipkovnicu. Krenimo redom...
Prvi, a i dalje najbolji? Apple se od samog početka ponudio s vrlo kvalitetnim rješenjem za tipkanje na dodirnom zaslonu. Njihova tipkovnica, softverski je vjerojatno najbolje usklađena s ugrađenim hardverom na nekom mobitelu.
Android virtualna tipkovnica u okomitom i horizontalnom prikazu nije kod svakog proizvođača ista. Ne govorimo samo o vizualnom dojmu, već i o rasporedu tipki (zarez, upitnik i točka nekada se ne nalaze na prvom ekranu).
Android OS tipkovnica (Samsung Galaxy S II)
Windows Phone 7 virtualna tipkovnica na uređajima svih proizvođača izgleda identično. Na nas je ostavila subjektivno najbolji doživljaj, upravo zbog zvuka prilikom tipkanja koji podsjeća na zvuk starih IBM tipkovnica. Bravo Microsoft!
Windows Phone 7 virtualna tipkovnica
Nokijin Symbian je u verziji starijih uređaja (S60) nudio QWERTY virtualnu tipkovnicu u okomitom prikazu dok je ona u početnoj verziji Symiana^3 nestala što je znatno otežalo korištenje. S nadogradnjom Anna, Symbian napokon ima okomiti QWERTY.
Symbian^3 virtualna tipkovnica
Na kraju tu je Samsungov Bada OS koji nudi tipkovnicu vrlo sličnu Android mobilnim uređajima uz nekoliko bolje posloženih detalja u vizualnom smislu. Uz to, uskličnik, upitnik, točka i zarez nalaze se na prvom ekranu.
ŠTO ĆEMO KORISTITI U BUDUĆNOSTI
Htjeli mi to ili ne, budućnost su definitivno virtualne tipkovnice. Voljeli bi da sami možemo prilagoditi njihov raspored, da nude Fn podtipke, a uz to bi voljeli bi da uređaji ima više fizičkih tipki za upravljanje pozivima ispod samog zaslona.
U praksi, kod virtualnih tipkovnica najbitnija je širina zaslona. Puno mobitela ima uske a visoke zaslone, dok se iPhone ponovno izdvaja kao najbolji primjer dobre prakse, a slijede ga novi top modeli poput Samsunga Galaxy S II.