Nije ovo prvi put da se dva tehnološka giganta spore oko patenata. Nokia je još 2009. tužila Apple zbog navodnog Appleovog korištenja njihovih važnih patenata. Trakavica je, očito samo privremeno, završila 2011. Tvrtke su tada postigle dogovor o nagodbi u kojoj je Apple platio jednokratnu naknadu Nokiji i obvezao se plaćati redovite tantijeme u budućnosti. Ovaj put, Apple je podnio tužbu protiv stvaranja trustova. Nije doduše, tužio Nokiju, već tvrtke partnere poznate kao entiteti s pravom na patent, koji su djelovale u njezino ime. U znak odmazde za ovu tužbu, Nokia je izravno tužila Apple.
U svojoj tužbi, Apple tvrdi da Nokia već ima ugovore za licenciranje svojih patente pod pravednim i razumnim uvjetima (FRAND), što znači da te tvrtke mogu koristiti patente uz plaćanje manje naknade. No, Nokia prenosi te patente partnerima kako bi prigrabila što više novca. To, prema Appleovu tumačenju, ne bi smjeli činiti, zato što je to "nekonkurentno i uvredljivo" za Apple i druge tehnološke tvrtke. Nokia ih odvojeno tuži, jer vjeruje da im Apple duguje novac za patente koji se koriste u njihovim proizvodima.
Apple tvrdi da su partnerske tvrtke s Nokijom skovale urotu u smislu da bi raspršili i zloupotrijebili standardne važne patente te ih unovčili izvlačenjem zelenaških tantijema, do kojih Nokia nije mogla doći. Apple tvrdi da su te tvrtke u mogućnosti nastaviti sa slučajevima kršenja patentnog prava, jer za razliku od Nokije, oni ne proizvode ništa i umjesto toga grade posao oko povrede patenta. Partnerske tvrtke Nokije su navodno tužile Apple najmanje 12 puta zbog prijašnjih Nokijinih patenata, a samo jedna od njih, Acacia, tužila je Apple više od 40 puta zbog patenata iz Nokije i drugih tvrtki. Apple želi da sud proglasi tu praksu ilegalnom.
U međuvremenu, Nokia je podnijela tužbu izravno protiv Applea u Europi i SAD-u u kojoj tvrdi da Apple i dalje krši njena patentna prava. Točnije, Nokia tvrdi da joj Apple duguje novac, jer koristi više Nokijinih patenata nego što ih trenutačno plaća. Tužba obuhvaća 32 patenata, uključujući zaslon, korisničko sučelje, software i tehnologiju video kodiranja. No, ova bitka bi mogla biti ključna u budućem definiranju patentnog prava te bi mogla promijeniti buduće presude u takvim slučajevima. Naime, ako Apple dobije spor, mogao bi srušiti postojeće patentno pravo koje vrijedi u cijelom svijetu i natjerati stručnjake da u potpunosti redefiniraju čitave odnose između vlasnika i licencnih korisnika patenta.
.