Nakon velikog skandala s prikrivanjem uzoraka pozitivnih na doping kod ruskih sportaša, koji je bacio ljagu na ove Olimpijske igre, ali i na sport općenito, antidopinške organizacije svih članica Međunarodnog olimpijskog odbora prisiljene su na buđenje. Brazilci, kao organizatori Olimpijskih igara, koje su počele 5. kolovoza, bili su prvi na udaru. Odgovorili su na najbolji mogući način - poboljšanjem postojećih tehnika otkrivanja nedopuštenih supstanci u tijelu.
Brazilski antidopinški laboratorij opremljen je prije Olimpijade novim strojevima za masenu spektrometriju, kojima će se moći preciznije otkriti i utvrditi koje nedopuštene supstance su sportaši koristili. Ti strojevi su rezultat velikog tehnološkog napretka masene spektrometrije, sto godina stare tehnologije koja otkriva supstance u tijelu s pomoću njihove mase ili putanje unutar električnog ili magnetskog polja.
No, što to znači za sport? Otkako je Međunarodni olimpijski odbor (IOC) prošle godine naredio ponovnu analizu stotina uzoraka s prošlih Olimpijskih igara, otkriveno je 98 novih slučajeva dopinga, od toga 60 s OI u Pekingu 2008. i 38 s Igara u Londonu prije četiri godine.
"Tijekom ljetnih OI 2016., laboratorij smješten na Federalnom sveučilištu u Rio de Janeiru, testirat će više od 6000 uzoraka krvi i urina te davati rezultate analize unutar 24 sata", rekao je Francisco Radler de Aquino Neto, kemičar i direktor laboratorija.
U njegovu labosu, osoblje će tražiti više od 500 nedopuštenih supstanci s WADA-ine liste, među kojima su anabolički steroidi, stimulansi, hormoni i prikrivajući agensi. To će im omogućiti poboljšana masena spektrometrija na nekoliko načina.
Prvi način je s pomoću stroja koji koristi kvadrupole (grupe od četiri metalne cilindrične šipke) kroz koje prolazi voltaža koja pomiče ione. Nedopuštene supstance se provlače kroz tri skupa ioniziranih kvadrupola koji ioniziraju molekule ili njihove dijelove, s pomoću omjera mase i naboja, a po potrebi ih razbijaju i ponovno filtriraju.
Drugi način je s pomoću orbitrapa, stroja koji gura nabijene elemente u rotaciju. Omjeri mase i naboja se mogu otkriti praćenjem eliptične putanje fragmenata, što pomaže u razlikovanju molekula ili fragmenata slične mase. Još jedan način za to je maseni spektrometar koji mjeri vrijeme trajanja leta neke čestice na određenoj udaljenosti, što omogućava preciznije otkrivanje mase, a time i lakše raspoznavanje elemenata nedopuštenih supstanci u uzorku.
Ovi načini otkrivanja dopinga su samo odgovor na sve razvijenija nedopuštena sredstva, ali i metode njihova uzimanja.
"Sad se vodi velika bitka oko peptidnih hormona i čimbenika rasta. Oni nisu bili na WADA-inoj listi sve do sredine dvijetisućitih zbog toga što nitko nije mislio da bi se itko usudio to koristiti", rekao je Anthony Butch iz Olimpijskog laboratorija za analizu pri Sveučilištu Kalifornija u L.A.-u.
No, strojevi ne mogu sve sami. Potrebno je uložiti sredstva u opremu za skladištenje uzoraka, ali i u edukaciju te kontrolu rada osoblja u laboratorijima. Brazilu je za to trebalo oko 60 milijuna dolara i više od 500 dana edukacije. Time su dobili jedan od samo 30 laboratorija na svijetu koji ima licencu WADA-e za analizu uzoraka sportaša. Time bi se trebali izbjeći slučajevi nepotrebnih i oštrih suspenzija, poput onog Jelene Isinbajeve, višestruke svjetske prvakinje i olimpijske pobjednice u skoku s motkom.
.
Više o temi masena spektrometrija.