Za početak, da pojasnimo što je senzor udaljenosti. To je malena točka ili srebrna trakica odmah iznad ekrana pametnog telefona. Kada uputite poziv i stavite telefon na uho, zaslon se isključuje radi uštede energije i time spriječava slučajno tipkanje obrazom. Senzor emitira infracrvene valove, a zatim mjeri refleksiju valova kako bi utvrdio koliko je telefon udaljen od glave. Od 2007. i iPhonea 2G, senzor udaljenosti je postao standardna oprema pametnih telefona, koja zauzima pola centimetra prostora iznad ekrana.
No, i to bi se moglo promijeniti. U listopadu 2016., Xiaomi je najavio Mi Mix, kojem se ekran prostire sve do gornjeg ruba uređaja, bez senzora udaljenosti. Svi su recenzenti zapljeskali Xiaomiju na genijalnosti, a nagađa se da bi Apple i Samsung mogli malo "prekopirati" njihove ideje za iPhone 8 i Galaxy S8. Iako je Xiaomi pobrao vrhnje, tvrtka koja stoji iza ekrana bez okvira je Elliptic Labs. Prema tvrdnjama njihova zastupnika, potrošači bi trebali očekivati više mobitela nalik Mi Mixu, jer, prema njegovim riječima, gotovo svi proizvođači mobilnih telefona su im se obratili.
Elliptic Labs proizvodi softver koji generira ultrazvučne impulse iz zvučnika smartphonea i mjeri ih koristeći mikrofon, što je alternativna metoda za detekciju udaljenosti. Ova tehnika omogućuje proizvođačima da uklone tradicionalne senzore udaljenosti i prošire ekran sve do gornjeg ruba telefona. Ultrazvuk se također pokazao pouzdaniji, jer na senzore udaljenosti utječu mrlje ili jako svjetlo.
Impulsi koje softver generira imaju frekvenciju između 30 i 40 kHz, što je 20 kHz iznad granice ljudskog sluha. Većina zvučnika na mobitelima može generirati zvuk tih frekvencija, a najpogodniji su MEMS zvučnici. Tvrtka je radila na softveru gotovo 10 godina te smatra da je pravo vrijeme za plasman proizvoda. Naime, sve veći broj ljudi igra igre ili gleda filmove na svojim mobitelima te im je, stoga, potreban i veći ekran, odnosno bolji pregled.
U Elliptic Labsu smatraju da bi proizvođači pametnih telefona mogli povećati površinu ekrana na 90 do 95 posto površine uređaja, za razliku od standardnih 75 do 80 posto. Mi Mix, primjerice, ima omjer površine ekrana i ukupne površine od 91,3 posto. No, to ne znači da će mobiteli ostati bez rubova u potpunosti, jer ipak negdje treba ugraditi prednju kameru, zvučnik i tipku Home. Ipak, ovo je prvi korak prema radikalnoj promjeni izgleda pametnih telefona, koja se posljednji put dogodila prije više od deset godina.
.
Više o temi mobiteli.