Odmah krećemo s onim što zanima najveći dio populacije, a to su cijena i dostupnost. Što se tiče cijene, Oneplus je poskupio. Ne brinite, nije to još na razini iPhonea ili Galaxyja S8. Tako verzija OnePlusa 5 s 6 GB RAM-a i 64 GB interne memorije košta 479 dolara (oko 3200 kuna), dok varijanta s 8 GB RAM-a i 128 GB interne memorije košta 539 dolara (oko 3550 kuna).
Što se tiče dostupnosti, vrijedi reći da će uređaj na internetu biti dostupan od 27. lipnja, a ako se kojim slučajem zateknete u Americi ili Velikoj Britaniji danas ili sutra, moći ćete ga kupiti na brzinskim rasprodajama. Nakon već spomenutog 27. ovog mjeseca se očekuje i prodaja u trgovinama. Uređaj bi se mogao u nekom trenutku naći na europskom tržištu, no za Hrvatsku nismo sigurni.
Jedna od najvećih promjena OnePlusa je definitivno dizajn, koji je sad nešto zaobljeniji nego na prijašnjim modelima. Tvrtka je uspješno skrila i trake za antene stražnjoj strani uređaja, a pohvalna je i njegova debljina od samo 7,25 milimetara. Uz USB-C se nalazi i 3,5-milimetarski utor za slušalice, ali vrijedi reći kako nema utora za memorijsku karticu, što, s obzirom na veličinu interne memorije, i donekle možemo razumjeti.
Iako se OnePlus 5 odlikuje nižom cijenom u odnosu na direktne konkurente, to možda i nije bez razloga. Već smo spomenuli izostanak podrške za memorijske kartice, no tu je i 5,5-inčni AMOLED ekran sa "samo" Full HD rezolucijom (očekivala se najmanje QHD). Uz to, uređaj nije vodootporan te ne nudi podršku za virtualne asistente, što recimo najnoviji iPhonei ili Galaxyji imaju.
No, što se tiče ostalih specifikacija, vidi se da se OnePlus u svemu trudi biti pri vrhu. Naravno, to nam ništa ne govori o tome kako će uređaj raditi, ali može stvoriti određeni dojam. Krenimo redom. Uređaj će pokretati trenutno najsnažniji čipset na tržištu, Snapdragon 835. Već smo pričali o impresivnoj količini RAM-a, a ne smije se zaboraviti ni na Android 7.1.1 koji će biti nadograđen na verziju O, kad ona bude dostupna. Osim toga, OS je "presvučen" s tvorničkim korisničkim sučeljem, koje bi trebalo pojednostaviti rad.
Kamere ovog uređaja su impresivne. Stražnja ima dva senzora sa 16 i 20 MP, a prednja ima čak 16 MP. Osim toga, tu je i bogato sučelje koje omogućuje igranje s postavkama i njihovo podešavanje kao na kompaktnom fotoaparatu. Video se može snimiti do punog HD-a pri 60 fps, a 4K pri 30 fps. Sve to hrani baterija od 3300 mAh, s opcijom brzog punjenja Dash Charge te naprednom opcijom čuvanja štednje energije. Ne treba zaboraviti ni da je čipset prijateljski nastrojen prema bateriji, tako da će ovaj uređaj sigurno izdržati cijeli dan.
.
Više o temi OnePlus.