Najbitnija značajka nove konzole je njegova grafička procesorska jedinica, koja će imati ogromnih šest teraflopsa grafičkih performansi. Scorpiov GPU ima 40 računalnih jedinica (u odnosu na 12 originalnog Xboxa), radi pri brzini od 1172MHz (umjesto dosadašnjih 853MHz), što je veliki skok naprijed u odnosu na Xbox i PS4 Pro. Ako ćemo detaljnije, Scorpionov GPU je 4,6 puta moćniji od grafike Xboxa One.
S tim performansama, Project Scorpio ne bi trebao imati problema s pružanjem slike u virtualnoj stvarnosti i pri 4K rezoluciji. Konzola bi trebala raditi učinkovito, zahvaljujući nadogradnji procesora, koji sad koristi Microsoftov novi grafički API DirectX 12, što je rezultiralo većom učinkovitošću (50 posto boljom od prethodnih Xboxa).
Ostatak hardvera također je poboljšan. Njegov AMD CPU će ubrzati s 1.75GHz na 2.3GHz uz zadržavanje istog broja jezgri (što je porast od 30 posto u snazi), a memorija je povećana za 60 posto u odnosu na izvorni Xbox One. Matična ploča će prilagoditi svoj isporuku snage tako da odgovara specifičnostima pojedinog čipa u konzoli, a tu je i audio sustav Dolby Atmos.
Ova poboljšanja je stvorio tim Microsoftovih inženjera nakon analize mana hardvera i grafike na postojećim konzolama. To znači da je nativna 4K rezolucija realna mogućnost za novu konzolu, što je kontradiktorno s Microsoftovom prošlogodišnjom tvrdnjom da će 4K biti moguć samo putem tehnologija poboljšanja slike. No, lako je moguće da će Scorpio pokretati igre u različitim rezolucijama, ovisno o prioritetima svojih programera.
Druga prednost Scorpia je da će programeri moći stvarati igre za dvije platforme; sami Scorpio te Windows. Osim toga, frekvencija prikaza će biti 60 Hz i moći će se prilagoditi stopi osvježavanja monitora ili televizora na kojeg je spojen. Najvažnija stavka je ipak mogućnost podrške za velik broj VR naglavnih setova različitih proizvođača, a tomu u prilog ide i nedavno postignuta suradnja Microsofta i Oculusa, koja bi osim njihovih VR naočala, mogla značiti i prebacivanje svh igara za Rift u ovu konzolu.
A što bi se moglo igrati na Scorpiju? Sve igre koje su namijenjene Xboxu One ili Xboxu S, uz dodatak posebno osmišljenih igara, poput Forza Motorsport 7, Crackdown 3, State of Decay 2, Call of Duty, FIFA, Madden, Battlefront 2, Middle Earth: Shadow of War i Red Dead Redemption 2. Naravno, popis će se s vremenom proširivati, što je i logično jer će Scorpio u trgovine stići tek oko Božića.
Ovako rano najavljivanje u Microsoftu pravdaju željom da kupcima pruže što je više moguće informacija, kako bi oni, na temelju njih, mogli donijeti odluku o kupnji. Predstavljanje prave konzole Scorpio se očekuje tek u lipnju, na konferenciji Xbox E3. S obzirom na ovako ranu najavu novog proizvoda teško je očekivati neku točnu prognozu o cijeni. No, prema ljudima iz Microsofta, ona bi trebala biti između 800 i 900 dolara (5600-6300 kuna). To je dosta za jednu konzolu, ali vratite se na vrh članka i pročitajte specifikacije i bit će vam sve jasno. Jedino razočaranje jest što uz Scorpio u paketu, pri kupnji nećete dobiti VR naočale, već ćete ih morati kupiti zasebno, pa bi se cijena mogla popeti i do 10.000 kuna. Project Scorpio tako ispada jednim od najskupljih božićnih poklona.
.
Više o temi Microsoft, Xbox, gaming.