Samsung se u ovim trenucima našao u velikim problemima zbog benchmark testova. Početkom rujna, tim tehnološkog portala Ars Technica je na Samsungovom Galaxy Note 3 napravio benchmark testove s par aplikacija, čime su zaključili kako su performanse 20% veće nego one na LG smartphonima s identičnim procesorima.
Kako je to moguće? Tim Ars Technica portala se dokopao datoteke sustava Galaxy Note 3, koja se naziva "DVFSHelper.java", koja sadrži listu benchmark aplikacija. Ako sustav detektira da ste pokrenuli jednu od benchmark aplikacija s liste, on automatski uključuje turbo način rada grafičke jedinice, čime su i postignuti rezultati od 20% viših performansi. Nakon što je aplikacija izvršila testiranje, sustav snižava performanse uređaja, jer bi u suprotnom turbo način vrlo brzo istrošio bateriju.
Da bi to dokazali, Ars tim je izmjenio kôd benchmark aplikacije Geekbench. Preimenovali su je u "Stealthbench" i kad su ponovno pokrenuli testove na Samsung Galaxy Note 3, grafika uopće nije ušla u turbo način rada. Više nije bilo 20% viših performansi od konkurencije, nego naprotiv - rezultati su bili isti kao kod LG smartphonea s identičnom tehničkom osnovicom. Ovo nije bio slučaj samo s Galaxy Note 3, Samsung je ovaj trik izveo i s Galaxy S4 koji je imao sličnu situaciju s 20% višim performansama pri testiranju.
Samsung se na ove tvrdnje i činjenice branio komentarom: "Nije istina da je Samsung ubrzavao performanse za potrebe benchmark testova. Galaxy Note 3 maksimizira svoje CPU/GPU frekvencije kada pokreće značajke koje zahtijevaju pozamašne performanse te to nije bio pokušaj da preuveličavamo određene benchmark rezultate.", stoji u odgovoru.
Samsungu su bila upućena pitanja kako je moguće da identična aplikacija kojoj je samo izmjenjeno ime i ključ za identifikaciju daje različite rezultate. Na to pitanje još uvijek nema odgovora.
Za većinu prosječnih korisnika - kakvi smo svi mi, benchmark testovi su beskorisni jer ne govore o stvarnim iskustvima korištenja uređaja. Benchmark testove je lako zavarati - nisu pouzdani. Ne vjerujte im. Umjesto toga, ispitajte i pročitajte više o tome kakav je osjećaj koristiti neki uređaj kao što to možete naći kod svih naših testova.
Na samom kraju svega ovoga, zaključak dolazi iz one naše mudre "uzalud vam trud svirači". Pošto se većina velikih portala oslanja na benchmark testove, to povlači i veliku medijsku hajku koja će zasigurno vrlo dugo trajati, trend oslanjanja na benchmark testove će se ovime okončati, čime će se mnogi portali s vremenom ili zatvoriti ili u potpunosti promijeniti način testiranja uređaja. Naš portal je, na sreću, daleko ispred ovakvih zamki kakve nam postavljaju tehnološki giganti jer ništa ne prepuštamo slučaju.
Više o temi Samsung.