ŠTO KAŽU DIREKTORI?
Prema posljednjoj globalnoj studiji o stopama softverskog piratstva koju je proveo Business Software Alliance (BSA), smanjenje stope piratstva za 10% globalno bi generiralo $142 milijarde novih gospodarskih aktivnosti do 2013., otvorilo gotovo 500.000 novih tehnoloških radnih mjesta te generiralo $32 milijarde poreznih prihoda vladama diljem svijeta.
Ovo su neki od glavnih zaključaka panel diskusije "Internetsko piratstvo - nova legislativa", nedavno održane u Zagrebu, u sklopu konferencije o intelektualnom vlasništvu Intelektiv. U panelu su sudjelovali Hrvoje Krstulović, predsjednik uprave tvrtke Blitz film i video distribucija, Slaven Šuker, product manager u tvrtki Pfizer Croatia te Ivan Vidaković, direktor tvrtke Microsoft Hrvatska.
Hrvoje Krstulović, predsjednik uprave tvrtke Blitz film i video distribucija (prva slika) te Slaven Šuker, product manager u tvrtki Pfizer Croatia i Ivan Vidaković, direktor tvrtke Microsoft Hrvatska (druga slika)
RIZIK PREUZIMANJA
Prvo što ćete čuti od lidera kao što su direktori Microsofta ili Pfizera jest da je korištenje nelicenciranog softvera rizično - nelegalno i može rezultirati prekršajnim i kaznenim mjerama; a potrošače i tvrtke izlaže sigurnosnim prijetnjama, što uključuje maliciozan softver i viruse te vodi smanjenju učinkovitosti u tvrtkama.
Naravno, to je točno. No u praksi, mi zaista više volimo pogledati neki film u udobnoj kino dvorani nego na malenom ekranu PC-a bez prijevoda, s često lošim zvukom. Problem je kada poželimo kupiti neki film na DVD-u ili Blu ray-u nakon što nam se svidio u kinu − nema ga u distribuciji, kao ni većine starijih filmskih klasika. Stoga smo neke filmove kupili preko Amazona. Ali, ne možemo ih gledati na BD/DVD playeru zbog ograničenja regije - iako tih istih filmova nema za kupiti kod nas. Vjerujemo da kada ovakvih situacija ne bi postojalo (a za njih su odgovorni distributeri), donekle bi pala i stopa piratstva (op.a. naravno da nećemo skinuti ilegalno film zato jer nije dostupan u distribuciji, ali je krajnje iritantno da smo ga legalno kupili putem interneta, a ne možemo ga gledati, jer je proizvođač/distributer postavio takvo ograničenje).
Kupovanje originalnog antivirusnog softvera pak smatramo itekako isplativim. Gdje god surfali (posebice tamo gdje tražite nešto "besplatno"), pokupiti ćete neki maliciozan softver. A program poput Avire stoji €60 na 3 godine za 3 računala. Zaista malo, ako pogledamo što zauzvrat dobivate.
TKO JE KRIV
Da ne bi duljili priču, zaključak jest da doista ništa ne možete skinuti i koristiti "besplatno", ako je zaštićeno nečijim autorskim pravom. Netko je uložio golem trud u produkciju i vi doista kradete. S druge pak strane, kompanije koje proizvode i distribuiraju takav sadržaj često razmišljaju više o profitu nego o potrebama korisnika.
To pokazuje naš primjer s legalno kupljenim Blu ray filmovima preko Amazona, kao i slučaj opisan u biografiji Stevea Jobsa (autor Walter Isaacson), gdje je Steve Jobs vodio mukotrpne pregovore s vodstvima produkcijskih kuća koji su naposlijetku jedva pristali prodavati pjesme "za 1 dolar". Neki su naime tvrdili da kupac, iako želi samo jednu pjesmu, mora kupiti cijeli album izvođača, jer on predstavlja cjelokupno djelo koje je dovelo do stvaranja te jedne pjesme − a onda se čude da nitko ne kupuje albume?! Hvala Steve Jobsu i na tome (op.a. iTunesima, iako oni zbog ZAMP-a nisu dostupni kod nas). Ova priča bi se zaista mogla razvući dalje, a vrlo je jasno da nije jednostrana.
Foto: Usporedi.hr