Apple se ove godine potrudio podjednako raditi i na hardveru i na softveru. Naravno, jedno ne ide bez drugoga, no u ovom slučaju mogli bismo reći kako je tvrtka iz Cupertina napravila savršen balans ova dva tehnološka segmenta. Počet ćemo prvo s hardverom, jer su se ovdje obistinile neke ranije glasine. Softver dolazi na kraju, ali to ne znači da tamo nema ništa zanimljivo.
.
Hardver
Najznačajnije predstavljanje bilo je ono dvaju iPada Pro. Uz standardni 12.9-inčni model, predstavljen je novi 10.5-inčni, koji je zamjena za manji 9.7-inčni model, no težina je ostala ista, a rubovi oko ekrana su smanjeni. Novi tableti se mogu spojiti na pametnu tipkovnicu, a imaju i nove True Tone displeje koji se mogu osvježiti na 120 Hz. To će pomoći u radu s Apple Pencilom, ali i u gledanju HDR videa, koje je konačno omogućeno.
Oba iPada Pro pokreće šestojezgreni čipset A10X Fusion s 30 posto boljim CPU performansama i 40 posto boljom grafikom. tableti imaju i kamere istovjetne onima na iPhoneu 7, a i korisničko sučelje je obogaćeno opcijama poput skeniranja dokumenata. najmanja dostupna memorija je 64 GB, a baterija bi trebala trajati 10 sati.
Tu su i novi iMaci i MacBookovi. Kod iMaca govorimo o 21.5-inčnim ekranima s 4K ili proširenom QHD rezolucijom, više memorije (RAM + ROM), 2 USB-C utora i Intelovim procesorima Kaby Lake 7. generacije. Zanimljivo, ovi uređaji podržavaju VR, o čemu ćemo malo kasnije. Apple je najavio i 27-inčni iMac Pro s 18 jezgri i 16 GB VRAM-a, a to čudo bi trebalo stići na jesen. S druge strane, MacBook je samo osvježen bržim čipsetima, dok sve ostalo ostaje isto.
Najzanimljivije hardversko predstavljanje je bilo ono HomePoda. Najkraće rečeno, to je konkurent Amazon Echou i Google Homeu. Nešto detaljnije, to je pametni zvučnik s virtualnim asistentom Siri, koji se sastoji od sedam visokotonskih zvučnika i 4-inčnog woofera. Može se spojiti s još jednim istovjetnim zvučnikom za stereo zvuk, a čipset A8 se brine da zvuk bude prilagođen prostoru, ali i da može arhivirati do 4 milijuna pjesama. Impresivno, zar ne?
.
Softver
A kad smo već kod najzanimljivijeg i impresivnog treba reći da je Apple konačno predstavio svoj AR Kit. To je softverski razvoj alat koji će omogućiti stvaranje aplikacija za proširenu stvarnost na iPhoneu i iPadu, a možda i na drugim gadgetima. Cilj AR Kita je interaktivnost, ali i konkuriranje Googleovom Projectu Tango.
Definitivno najvažnije predstavljanje od svih je bilo ono iOS-a 11. Ovo nije moglo proći bez unaprijeđenja i novih značajki. Tako je Siri sad sugestivniji i manje robotičan sustav. Apple Pay je dobio opciju plaćanja osoba-osobi i mogućnost slanja novca putem iMessagea, čiji će sadržaj biti pohranjen u oblaku. Fotografije uživo mogu biti usporene i rezane, a zauzimat će i manje prostora. Za umjetnike je u aplikaciju kamere dodana duga ekspozicija.
Osim toga, redizajniran je kontrolni centar, pa tako sad korisnici mogu, između ostalog, skriti svoje notifikacije. Poboljšane su i Apple Maps, Apple Music je sada dostupan na svim uređajima, čak i na onima koji nisu Appleovi.
No, svakako je najveća značajka redizajnirani App Store, u kojem će korisnici moći brže i jednostavnije pronaći ono što traže, a tu je i još veći broj aplikacije te preglednije, ljepše i intuitivnije sučelje.
Od ostalog "softveraja" vrijedi izdvojiti novi WatchOS 4 koji će dodatno pojednostaviti korištenje i naglasiti opcije za fitness, zatim novi macOS 10.13 High Sierra, s poboljšanim Safarijem, manjim zauzimanjem memorije i Apple File Systemom. Tu je još i tvOS s dodanim Amazon Prime videom.
.
Više o temi Apple.