Dok čekamo optiku, ovime se počinje ponovo zakuhavati malo uspavano tržište kućnog interneta koje je palo u sjenu brzorastućeg i svakog dana sve jeftinijeg mobilnog interneta. S obzirom na ovo odlučili smo napraviti kratku usporedbu FLAT RATE usluga za kućni internet u Hrvatskoj.
USPOREDBA PONUDE OPERATERA – FLAT INTERNET
Na tržištu imam trenutno čak 5 glavnih pružatelja usluga i svi osim interneta nude još i DUO i TRIPLE Play pakete (op.ur. izuzev THT-a koji formalno ne nudi paket usluga) u kombinaciji sa telefonom i IPTV-em.
Kod najpopularnijeg domaćeg operatera T-Com-a samo ADSL s Flat rateom košta 254,25 kn (brzina do 4mb/s). Ako želite kompletnu uslugu, Flat internet s osnovnim MAXtv-om (nudi se najbogatiji osnovni paket s preko 100 kanala) i najmanjim telefonskim paketom koštat će vas ukupno oko 318,77 kn, tj. 297,96 ako potpišete ugovor na 12 mjeseci.
Amis nudi ADSL za 180 kn uz 4mb/s, a osnovni TRIPLE Play sa samo 30 kanala za 200 kn i uz nešto manju brzinu interneta od 3mb/s.
Iskon osnovnu TRIPLE Play uslugu nudi za 209,99 kn uz brzinu od 3mb/s i 51 kanal IPTV-a, kao i 1500 besplatnih govornih minuta prema fiksnim mrežama i 10h snimanja preko Iskon snimalice.
Bnet ima jako povoljan Flat Rate internet uz cijenu od 95 kn mjesečno za 3mb/s. Njihov TRIPLE Play košta 226,84 kn, a nudi 43 analogna programa (neisplativo danas), i Flat Rate telefoniranje unutar nacionalne mreže. Ako želite digitalni TV paket to će vas koštati još 35 kn za prošireni paket, ali dobivate još 70-tak dodatnih programa što se svakako isplati.
Zadnja na popisu je Optima koja jedina ne nudi IPTV uslugu. Njihova TRIO usluga koštat će vas 262,11 kn za internet brzinu od 5mb/s, 72 IPTV kanala i telefonsku uslugu u nekoj od ponuđenih tarifa.
Među pružateljima se još nameće i Metronet koji ipak za kućne korisnike ima premalu pokrivenost (svega par kvartova u Zagrebu) uz podržanu optiku. Za 220,80 kn mjesečno dobivate brzinu od 5mb/s, 78 IPTV kanala i telefonsku uslugu.
Iako su svi operateri cjenovno kreću u sličnom rangu, subjektivno nam se ISKON i dalje nameće kao best buy uz dobar omjer uloženog i dobivenog, velik broj zanimljivih kanala u osnovnom paketu, vrlo povoljno telefoniranje i daleko najinovativnije usluge (Facebook, Youtube, browser, ispis poziva na TV-u, Iskon.Player...). Najveći nedostatak Iskona je što se telefonska podrška plaća, što bi trebalo značiti da je kvaliteta te podrške bolja od konkurentnih. Također treba pripaziti da će vam gotovo svi operateri probati bezobrazno skupo prodati i usluge kabliranja ili dodatne podrške prilikom instalacije.
Kako god, nije teško zaključiti da se danas ne isplati uzeti običan paket za internet bez Flat Ratea, pa je jedini ozbiljniji napredak očekivan onda kada dođe optika. Nju ugrađuje THT, što mu donekle brani Hakom kako bi izjednačio tržišnu borbu ostalih, slabijih konkurenata.