1. Fujifilm GFX 50S
Bez sumnje daleko najbitnija novost Photokine, a da nema Canona 5D MK IV ovaj Fuji bi bio i najveća novost u svijetu fotografije ove godine. Ukratko - Fuji je uspio golemi senzor srednjeg formata rezolucije 51,4 megapiksela staviti u relativno maleni mirrorless fotoaparat. Hasselblad je nešto ranije napravio gotovo istu stvar sa točno istim senzorom. Fuji će vjerojatno biti manje fensi, a više orijentiran "pravim" fotografima. I naravno, biti će jeftiniji, iako u će u svijetu srednjeg formata sve ispod 10 tisuća dolara biti smatrano "jeftinim". Zanimljivost je i da Fuji uporno tvrdi kako su sami razvili novi senzor dok im oko toga ne vjeruje apsolutno nitko jer smo isti Sonyjev senzor već vidjeli u Hasselbladima, Pentaxu, PhaseOneu...
.
2. Sigma 85mm f/1.4 Art
Kada se Sigma okrenula novom načinu testiranja objektiva što je omogućilo fantastičnu novu Art seriju, svi su novi 35mm f/1.4 Art objektiv dočekali s oduševljenjem. Uostalom kako i ne bi - radilo se o jednom od najoštrijih objektiva na svijetu za relativno prihvatljivu cijenu. Prvo što su svi pitali je bilo - super, ali kad će doći 85mm f/1.4? Sigma je odgovorila predstavljanjem 50mm f/1.4. Pa 24mm f/1.4. Pa 20mm f/1.4. Pa ludim 18-35mm, 24-35mm i 50-100mm zum objektivima. Sve redom radilo se o objektivima koji su ili fantastični ili revolucionarni, ili najčešće oboje. Ali svi smo čekali 85mm f/1.4, objektiv idealan za snimanje portreta. E pa 85-ica je konačno tu. Ne sumnjamo da će biti fantastično oštra.
.
3. Canon 5D Mark IV
Ok, ako ćemo biti fer, Canon 5D Mark IV nije najavljen na Photokini. Ali najavljen je za Photokinu, a kako se radi o najiščekivanijem fotoaparatu u posljednjih nekoliko godina zaslužuje mjesto na ovoj listi. Više o Canonu 5D Mark IV možete pročitati u našoj kolumni. Ukratko, četvrta 5-ica donosi poboljšanja na svim poljima i ne sumnjamo kako će se raditi o provjerenom novom stroju za niz profesionalaca, ali Canon još uvijek živcira upornim laganim zaostajanjem za konkurencijom u nekim poljima. Najviše se to odnosi na video gdje nas Canon namjernim softverskim sakaćenjem fotoaparata pokušava natjerati na kupnju skupih profesionalnih kamera iz Cinema EOS serije.
.
4. Panasonic GH5
Kako to izgleda kad proizvođač fotoaparata ne samo da ne štedi na videu nego se na njega namjerno orijentira Canonu najbolje pokazuje Panasonic sa GH serijom. GH3 i pogotovo GH4 bili su među najpopularnijim "kamerama" kod mnogih snimatelja, a novi GH5 donosi 60 sličica u sekundi (fps) u punom 4K formatu. Najavljuje se i "6K photo" mod za koji nije sigurno kako će točno funkcionirati, najviše zato što je Panasonic GH5 najavljen dobrih pola godine prije nego će biti zaista spreman za izlazak na tržište.
.
5. Olympus E-M1 II
Olympus nastavlja proizvoditi praktički savršeni mirrorless. Kako vam zvuči 18 fotografija u sekundi, i to za pune 20-megapikselne RAW datoteke? Niti jedan "profi" DSLR nije sposoban za nešto slično. Ako fotkate mirnu scenu (pejzaž) tu je i "high-res" mod od 50 megapiksela, a video dolazi u punom 4K formatu pri 30 fps. Najluđe djeluje stabilizacija slike. Kombinacijom stabilizacije u tijelu i u objektivu Olympus navodno može doći do 6,5 blendi stabilizacije. Ne moramo objašnjavati koliko je to nevjerojatno velika brojka, dovoljno će biti službeno objašnjenje iz Olympusa u kojem stoji da ne mogu postići bolju stabilizaciju zbog, pazite sat, "efekta rotacije planeta Zemlje". Loša vijest - kao i kod Panasonica ništa od dolaska na tržište u idućih pola godine.
.
>> Sve novosti s Photokina 2016 sajma pogledajte u našoj temi.
Više o temi Photokina.